2015 Formaları: FDJ

FDJ’in formalarını genelde sevmişimdir. BMC gibi tek ana sponsora sahip olmanın getirdiği rahatlıkla formalarını sade bir şekilde tasarlama imkanları oldu hep. Ama nedense seneden seneye takım ismini veya formayı değiştirmekten hiç vazgeçmediler. Bu sene de hem takım isminde, hem de forma tasarımında değişiklikler. Gelin beraber bakalım bunlara.

Öncelikle takımın ismi FDJ.fr’dan FDJ’e değiştirildi.

Formalara gelirsek, 2 sene önce neredeyse bembeyaz formayla yarışan FDJ, geçen sene komple laciverte dönmüştü. Birçoklarınca beğenilmişti bu forma. Ben de beğenmiştim. Öyle çok fazla koyu bir tonda değildi ve “karanlık” pelotona katkıda bulunmuyordu. Aksine pelotona ayrı bir renk katıyordu diye düşünüyordum.

Ama bu sene, formayı daha bir Fransız yapmışlar ve bayrağın üç ana rengine formada yer vermişler. Baskın olan renk ise beyaz. Özellikle şortların nerediyse tamamının beyaz olması zaten genelde bisiklet dünyasında çok beğenilen bir kavram değildir. Ama FDJ bu genel normlara uymayı çok gerek görmemiş gibi görünüyor.

Formanın tasarımının sade kalması güzel olmuş. Sağda mavi, solda kırmızı, aralarında da beyaz var özetle. Ana sponsor FDJ’in yanında Lapierre ve BTWIN logolarını da görebiliyoruz formanın önünde. Arkada ise FDJ’in logosu olan büyük bir yonca ve yine küçük bir BTWIN logosu.

Geçen seneki tasarımlarını daha çok beğenmekle beraber bu seneki tasarımı da kalburüstü bulduğumu belirterek bu bölümü noktalayayım. Peloton içinde seçilmeleri zor olmayacak gibi görünüyor. Bu da önemli kriterlerden birisi bana kalırsa.

fdj jersey shorts fullpinot 01
pinot 02pinot 03
Yeni formanın tanıtımında geçen sene Fransa Turu’nu 3. sırada tamamlamayı başarmış, Fransızların kendisinden büyük beklentileri olan Thibaut Pinot yapıyor.

jersey front
fdj team presentation 01
Takım sunumundan fotoğraflara bakalım biraz da. Yeni formalar bu 6 bisikletçi tarafından tanıtıldı. Hepsinin Fransız olduğunu söylememe gerek var mı acaba? Soldan sağa Reza, Vichot, Pinot, Demare, profesyonel kariyerine yeni adım atan Sarreau ve Offredo.

fdj team presentation 02
Pinot’nun ilgi odağı olduğunu eklemeye gerek yok herhalde.

fdj team presentation 05fdj team presentation 03
Pelotonun en güzel tasarımlarından Fransa ulusal yol şampiyonu forması. FDJ bu formayı ülkenin önemli bir değeri olarak görüp öne çıkarmak için kendi logosunun bile basılmamasına razı olmuş durumda. Yanda ise Offredo’yu görüyoruz. Kendisi de yaz formasını gösteriyor bizlere. Artık pelotonda, özellikle Tour ve Vuelta’daki dağ etaplarında görmeye alıştığımız gibi transparan özellikte.

fdj team photo
29 kişilik FDJ 2015 kadrosu.

Takımın 2014 formalarını merak ediyorsanız, 2014 Formaları: FDJ.fr
2013 formaları içinse, 2013 Formaları: FDJ

Kaynaklar

  • http://www.cyclingnews.com/news/photos/fdj-reveal-new-2015-team-colours
  • https://www.facebook.com/equipecyclistefdj
  • http://www.equipecyclistefdj.fr/
  • http://www.procyclingstats.com/team/Fdj_2015

Sayfanın oluşturulma tarihi: 01 Şubat 2015
Sayfanın son güncellenme tarihi: 01 Şubat 2015

This article has 1 comments

  1. Recep Reply

    Her ne kadar tasarlarken dikkat etmeseler de sonradan akıllanmış olacaklar ki Tour Down Under’da mavi şort giydiler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir