Milano – Sanremo 2015 | Yarış Öncesi Analizi

Takvimler artık 2015’in ilk anıtsal klasiğini gösteriyor: Milano-Sanremo. Kazanan bisikletçi profil yelpazesinin de en açık olduğu anıtsal klasik bu. Aynı zamanda bütün takvimdeki en uzun tek günlük yarış, tam tamına 293km. Aslında UCI’ın kurallarına göre bu mesafede bir yarış düzenlemek mümkün değil ama Milano-Sanremo’nun geçmişten gelen geleneğini bozmamak adına bu yarışa özel izin veriliyor.

Start listesinde 200 bisikletçi olacak ve içlerinde saf sprinterler, tırmanabilen sprinterler, puncheurler, zamana karşı uzmanları, tırmanışçılar, büyük tur favorileri; kısaca her profilde bisikletçi var. Milano-Sanremo’nun güzelliği de burada zaten. Muhtemelen bu 200 bisikletçinin en az 100 tanesi start çizgisindeyken, birkaç saat sonra finiş çizgisinden birinci sırada geçebileceğini umabiliyor. Diğer anıtsal klasiklerde böyle bir durum söz konusu değil.

Künye

Takvim: WorldTour
Kategori: 1.UWT
Tarih: 22 Mart 2015
Yarış Uzunluğu: 293 km.
Yarışan Takımlar: 17 WorldTour, 8 Profesyonel Kıta

Parkur

milano sanremo 2015 profile
milano sanremo 2015 poggio milano sanremo 2015 cipressa milano sanremo 2015 last km
RCS’in birkaç senedir Milano-Sanremo parkura eklemeye çalıştığı ama şu ana kadar başaramadığı Pompeiana tırmanışı, bu sene de parkurda yer almıyor. Anladığım kadarıyla hala bu isteklerinden tamamen vazgeçmiş değil organizatörler, yani önümüzdeki senelerde bu tırmanışı dahil etmeyi yeniden deneyebilirler. Ama şimdi önümüzdeki seneleri değerlendirmeyi bir kenara bırakıp bu seneye odaklanalım.

Pompeiana bu sene yok dedik, bunun dışında önemli bir değişiklik de finişte yapıldı. Geçmişte kullanılan finişe geri dönüldü ve böylece bu senenin kazananı Via Roma’da belli olacak. Bu da demek oluyor ki son tepecik, Poggio artık finiş çizgisine daha yakın. Finişe 9,2km. kala tırmanılmaya başlanıyor Poggio ve zirvesinden finişe olan mesafe sadece 5,5km. Bu mesafenin yaklaşık 3,5km.’si iniş ve son kalan 2km.’lik ise finiş çizgisine uzanan bir düzlükten ibaret. Yukarıdaki profillerde gördüğünüz gibi Poggio’nun toplam mesafesi 3,7km., ve ayrıca ortalama %3,7, maksimum %8 eğime sahip.

Cipressa’dan da bahsedelim. O da kesinlikle bir dağ tırmanışı değil, ama Poggio’dan biraz daha dik ve daha uzun, bu nedenle burada pelotonu bölmek isteyen takımların genelde tempoyu yükselttiğine sıklıkla şahit oluyoruz. Uzunluğu 5,6km., ortalama %4,1, maksimum %9 eğime sahip bir tırmanış. Zirvesinin finişe uzaklığı 21,5km. Bu nedenle burada atak yapan bisikletçilerin finişe ulaşmaları çok kolay değil. Belki haftalık ve ya büyük turların bir etabı olsa, bu mümkün olabilirdi ama tek günlük bir klasikle burada kaçanları kovalayacak takım sayısı çok fazla.

Tekrar Poggio’ya dönelim, çünkü yarışın en kritik kilometreleri Poggio öncesi, Poggio’nun tırmanışı, inişi ve hemen sonrasında olacak. Yukarıda bahsettiğim gibi finiş çizgisinin Poggio’ya yaklaşmasıyla, finiş öncesi ataklarda bir artış olacağını öngörebiliriz. Asıl önemli olan kaç kişinin kaçacağı ve kaçanların hangi takımdan olacağı. Çünkü genel öngörü kaçanların Poggio’nun zirvesinde 10 saniyelik bir avantaj yakalamaları durumunda, bu farkı finişe kadar koruyabilecekleri yönünde. En azından geçmişte bunun örneklerini görmüştük.

Harita

milano sanremo 2015 harita

Favoriler

Liste gerçekten çok uzun. Önce ağır favorilerle başlayalım.

Alexander Kristoff. Geçen senenin şampiyonu bu sene de en büyük favorilerden. Bu sene 5 zaferi var ve Kuurne-Brussels-Kuurne’de Cavendish’in arkasından 2. oldu. Finişe bisikletçiler bir grup halinde gelirse, en büyük favorilerden birisi yine Kristoff. Takımı Katusha buradaki en güçlü takımlardan değil ama muhtemelen kendisine yetecek desteği alabilecek. Ama yarışın en sonunda bir lead-out adamı kalacağını sanmıyorum. Bir de tabii şunu unutmamak lazım, geçen sene en büyük favorilerden birisi değildi yarış öncesinde. Ama artık bir şampiyon. Bu nedenle diğer favoriler kendisini daha yakın takip edecek ve Katusha’ya kaçanları kovalamak için belki daha fazla iş düşecek. Yine de Kristoff, sprint treni olmadan da kazanabileceğini birçok sefer gösterdi.

Peter Sagan. Cyclist Türkiye’nin ilk sayısındaki (Mart) yazımda 2015 yol bisikleti sezonuyla ilgili merak edilen 3 konuyu ele almıştım. Bunlardan ilki “Peter Sagan bir Anıtsal Klasik Kazanabilecek mi?” sorusuna cevap aramak üzerineydi. Bu yazıyı geçtiğimiz günlerde BisikletSporu’nda da yayınladım.

Özetle evet, kazanabilir, ama bu cümleyi birkaç yıldır kuruyoruz ve henüz kazanamadı. Ama bu sene durum biraz daha farklı, daha güçlü bir takım desteği var arkasında. Hem domestikler hem de sportif direktörler açısından. Tabii Oleg Tinkov’un olumsuz eleştirileri de maalesef denklemin bir parçası. 2014 Haziran ayından beri hiçbir yarış kazanamamıştı, geçtiğimiz haftaya kadar ama Tirreno-Adriatico’da bu seriye bir son verdi ve bir etap zaferi elde etti. Daha sezonun başındayız ama sanki hala 2012-2013’teki Sagan seviyesinde değil. Ama cephanesinde birkaç farklı silah var ve finiş sprintini beklemek zorunda olmaması onun avantajına.

Fabian Cancellara. 2010 Tour of Flanders’tan beri Tour of Flanders, Paris-Roubaix ve Milano-Sanremo’da tamamladığı tüm yarışlarda podyumda yer aldı. Daha fazla bir yoruma gerek var mı? Geçen hafta Tirreno-Adriatico’da prologda 2. olup son etaptaki zamana karşıyı kazandı. Oldukça formda görünüyor. Bu sene takımında destek alabileceği birkaç farklı isim var. Özellikle Nizzolo’nun yer alması Trek’in seçeneklerini çoğaltıyor. Ronde veya Roubaix’de küçük bir grupla finişe gelindiğinde kazanabileceğini gösterdi Spartacus ama bunu Milano-Sanremo’da yapmak daha zor. Çünkü çoğu zaman daha kalabalık bir grupla finişe geliniyor ve sprinter özelliği olan isimler çoğunlukta oluyor. Ama daha geçen sene Kristoff haricinde herkesi sprintte yenmeyi başarmıştı, o nedenle Spartacus’un bu klasiklerde emekli olana kadar hep şansı var.

Mark Cavendish. Bu sene kontrat senesi olduğundan hep bahsediyorum. Son iki senede aslında OPQS’in kendinden beklediği zaferlere imza atamadı, bu nedenle bu sene onun için çok kritik. Kışı ciddi hazırlanarak geçirdi ve bu sene şimdiden 6 zafer elde etti. Takım oldukça güçlü. Ama bu hem iyi hem kötü. Çünkü tek lider Cav olarak girmeyecekler bence yarışa. Kwiatkowski ve Stybar gibi bu yarışta başarılı olabilecek isimler var. Özellikle Kwiatkowski’nin Poggio’da atak yapması hiç sürpriz olmaz. Ama yarış sprinte gelirse o zaman gözler Cav’e çevrilecek.

John Degenkolb. Bu sene aslında kazanabilir dediğim isimlerdendi kendisi ama şu anda çok emin değilim. Zira Ruta del Sol’de 2 etapta Lobato’ya geçilip etap kazanamadı, Paris-Nice’te de prologda 6. olup ümit verdikten sonra, yine etap galibiyeti çıkaramadı yarışın geri kalanından. Sanki formu istediği yerde değil gibi ama her zaman tehlikeli olabilecek isimlerden.

Greg Van Avermaet. Bu senenin formda bisikletçilerinden. Takımda Gilbert, De Marchi, Oss gibi isimler de mevcut. BMC tek liderle yarışmayacak gibi duruyor, çalışsalar bile BMC’nin bazen bunu çok iyi başaramadığı bir gerçek. :) Geçen sene Gilbert GVA’ya yardım etmek istemişti ama iyi anlaşamayınca, ikisi de yan yana sprint atmışlardı. :)

Michael Matthews. Diğer bir formda isim. Avustralyalı geçen sene oldukça önemli başarılar elde etti. Bu sene bir tek Paris-Nice’te yarıştı ama hem etap zaferi, hem de yeşil mayoyla döndü yarıştan. Yarış profili ona uyuyor. Bir röportajda Poggio’yu 100 kere tırmandığını söyledi hafta içinde. Biraz abartmış olabilir ama parkuru çok iyi etüt ettiğini buradan çıkarabiliriz en azından. İlk 5 sürpriz değil, podyum bile ihtimal dahilinde.

Andre Greipel, Tony Gallopin. Lotto Soudal ana favorilerden birini barındırmıyor kadrosunda. Ama Greipel’in bu yarışta iyi bir sonuç alması lazım aslında, kendisine uyan bir profili var yarışın. Bunun yanında Gallopin’in Paris-Nice’te neler yaptığını biliyoruz. Sevdiğim bisikletçilerden kendisi. Burada da iyi bir sonuç elde etse şaşırmam.

Alejandro Valverde, Juan Jose Lobato. Movistar’a bakalım bir de. Valverde yıllar sonra bu yarışa geri dönüyor. Geçen sene neredeyse her yarışta podyum gördükten sonra bu sene yelpazeyi daha da genişletmeye çalışıyor galiba. Kendisinin başarılı olması için Poggio atağı şart gibi. Lobato ise sprintte derece elde edebilecek bir isim. Geçen sene 4. olduğunu da hatırlatayım.

Öne çıkması muhtemel diğer isimler: Ben Swift, Geraint Thomas, Andrea Guardini, Filippo Pozzato, Davide Cimolai, Niccolo Bonifazio, Nacer Bouhanni, Gerald Ciolek, Edvald Boasson Hagen, Ramūnas Navardauskas, Sonny Colbrelli, Grega Bole, Sam Bennett, Heinrich Haussler, Oscar Gatto.

TV Yayını

Canlı yayın. Eurosport 1. 15:30 TSİ.

Link isteyenlerin şu siteleri ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Alfa Media TurkeyCyclingFans, SteepHill, CyclingHubProcyclingLive. Etapların özet videolarını ise muhtemelen bu sitede bulabileceksiniz.

Anekdotlar

 • Bugüne kadar yarışılan 105 yarışın 50’sinde İtalyanlar zafere ulaşmayı başardılar. İtalyanlardan sonra 2. sırayı 20 zafer ile Belçika alıyor. Belçika’nın zaferlerinin yarısı sadece 2 isimden geldi, Eddy Merckx (7), Roger De Vlaeminck (3).
 • Yarışı en fazla kazanan isim Eddy Merckx, 1966-1976 yılları arasında tam 7 zaferi bulunuyor.
 • En fazla podyum derecesi elde eden isim ise Eddy Merckx değil, Contante Girardengo’nun tam 11 podyumu var, bunların 6’sı 1.’lik.
 • En fazla yarış kazanan takım ise Bianchi – 17.
 • En genç kazanan Ugo Agostoni, 20 yaş 252 gün (1914), en yaşlı ise Andrei Tchmil, 36 yaş 57 gün (1999).
 • En fazla start alan isim Wladimiro Panizza, toplam 18 kere.
 • 4 bisikletçi üzerinde gökkuşağı mayo ile Milano-Sanremo’yu kazanmayı başardı: Alfredo Binda (1931), Eddy Merckx (1972, 1975), Felice Gimondi (1974) ve Giuseppe Saronni (1983).
 • İlginç bir istatistik, Avrupa ülkeleri dışındaki bisikletçilerin sadece 2 zaferi var bugüne kadar Matt Goss (2011), Simon Gerrans (2012).
 • Son zafer elde eden büyük tur şampiyonu, Sean Kelly (1992).
 • Yarışın tarihinde toplam mesafe 298 km.’yi geçmedi.
 • En yüksek ortalama hız 45,806 km/s (1990).
 • Yarış ilk defa canlı yayınlandığında yıllar 1954’ü gösteriyordu.
 • 1. ile 2. arasındaki en büyük fark, 1910 yılında geldi, Eugene Christophe, Giovanni Cocchi’Nin 61 dakika önünde finiş çizgisinden geçti.
 • 2015 yılında, 34 farklı ülkeden bisikletçi yarışacak; en fazla sayı İtalyanların, 48.
 • Start alacak en genç bisikletçi Carlos Mario Ramirez (20), en yaşlısı ise Matteo Tosatto (40).

Son Kazananlar

milano sanremo 2015 palmares

2014’te ilk 15

milano sanremo 2015 last year top 15

2014 Yarış Videosu

Start Listesi

milano sanremo 2015 startlist01

milano sanremo 2015 startlist02

Kaynaklar

 • http://www.gazzetta.it/Speciali/MilanoSanremo/en/
 • http://www.procyclingstats.com/race/Milano_Sanremo_2015
 • http://caferoubaix.com/2015/03/20/2015-milan-sanremo-preview/
 • http://www.steephill.tv/2014/milan-san-remo/

Sayfanın oluşturulma tarihi: 21 Mart 2015
Sayfanın son güncellenme tarihi: 21 Mart 2015

This article has 2 comments

 1. Pingback: Milan – Sanremo 2015 | aynakol

 2. Pingback: Milano – Sanremo 2016 – aynakol

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir