Paris – Roubaix 2015 | Yarış Öncesi Analizi

Klasiklerin Kraliçesi, Kuzeyin Cehennemi, Cehennemde Bir Pazar, Paris-Roubaix adını siz seçin. Yarın 200 kişilik peloton Compiegne’de start alacak, 253,5 km. ve 52,7 km. parke taşı sonrasında Roubaix veledromunda finiş görecekler. Birçoklarının en çok sevdiği yarış bu, her ne kadar birkaç haftadır parke taşlı klasikler koşuluyor olsa da, Paris-Roubaix’nin yeri ayrı diyen hatrı sayılır bir kitle var.

Yağmur yağmadığında bile her sene harika yarış fotoğrafları sunuyor yarış bizlere. TV başında bisikletçilerin ne çektiklerini anlamamız çok mümkün olmasa da bu fotoğraflarla en azından diğer yarışlardan farkını idrak etmemiz çok zor olmuyor.

Yarının diğer bir özelliği de parke taşlı klasikler sezonunu kapatacak olmamız. Şubat’ın sonundaki Het Nieuwsblad ile açtığımız bu sezon, 1,5 aylık bir sürenin sonrasında yarın hem zirve yapacak, hem de kapanacak. Bu birçok bisikletçi için bu sezon önemli bir başarı elde etmenin belki de son şansı. Daha hala Nisan ayındayız diyebilirsiniz ama parke taşlı klasiklerde uzmanlaşan bazı bisikletçilerin, sezonun geri kalanındaki yarışlarda çok fazla başarı elde edemediğini, yarış profillerinin onlara uymadığını biliyoruz. Bu nedenle yarından beklentisi olan çok fazla takım ve bisikletçi var. Bu da bize fazladan seyir zevki olarak yansıyacak.

Künye

Takvim: WorldTour
Kategori: 1.UWT
Tarih: 12 Nisan 2015
Yarış Uzunluğu: 253,5 km.
Yarışan Takımlar: 17 WorldTour, 8 Profesyonel Kıta

Parkur

paris-roubaix 2015 - profile
Parkur bildiğimiz gibi. Oldukça düzlük, sadece yarışın ilk 100 km.’sinde parke taşlı sektörler öncesinde birkaç küçük tepecik bulunuyor. Bunlar profilde bile belirtilmeyecek kadar küçük ama günün kaçış grubunun oluşmasında rol oynayabiliyorlar. Kaçış grubu demişken, bu yarış için kaçış grubunun da oldukça önemli olduğunu belirtmem lazım. Çünkü kaçış grubuna adam sokmak, hem takımın pelotonda çalışmaması anlamına geliyor, hem de kaçış grubundaki bisikletçiler parke taşlı sektörleri daha rahat ve güvenli geçeceğinden ötürü, takımlar yarışın sonlarında yardımına başvurabilecekleri bir isim daha kazanmış oluyorlar. Bu kısım en azından teoride böyle, yarışın kendisinin neler göstereceğini kestirmek her zaman mümkün değil.

Toplam 27 parke taşlı sektörümüz var. Hepsini aşağıdaki listede görebilirsiniz. 5 üzerinden hepsine bir zorluk katsayısı veriliyor, geçen senelerde görmeye alıştığımız gibi 5 katsayıya sahip 3 sektör var, Trouee d’Arenberg, Mons-en-Pevele ve Le Carrefour de l’Arbre. Özellikle Carrefour de l’Arbre yarışın son 16 km.’sinde geldiği için çok önemli bir yere sahip. Genelde buraya yarışın önünde gelebilen isimler veledromda da yarışın önünde olan isimler oluyorlar. Tabii bu sektörde yapılan başarılı solo atakların da başarılı olma ihtimalini yadsımayalım.

Finiş Roubaix Velodrom’unda. 499.75 m.’lik beton pistte atılan 1,5 tur sonrasında yarışın kazananı belli olacak.

paris-roubaix 2015 - sectors full

paris-roubaix 2015 - last km

Harita

paris-roubaix 2015 - map

Favoriler

En büyük favori Alexander Kristoff. Bu aralar kelimenin tam anlamıyla katıldığı her yarışı kazanmaya başladı. 3 Days of De Panne ve Scheldeprijs arasındaki 8 günde toplam 6 zafer elde etmeyi başardı ve bunlardan bir tanesi Tour of Flanders. En büyük dezavantajı, çok ağır favori göründüğü için, diğer isimlerin kendine karşı beraber yarışma ihtimali. Ayrıca bu yarışta bugüne kadar yüzü pek gülmedi, geçen sene yaşadığı mekanik sorunlar nedeniyle yarıştan çekilmek zorunda kalmıştı. Şu ana kadarki en iyi derecesi 9.’luk.

John Degenkolb. Milano-Sanremo’daki zaferinden sonra parke taşlı klasiklerde istediğini elde edemedi. Tour of Flanders’ı 7. olup durumu toparlamaya başladı. Paris-Roubaix ona daha çok uyuyor. Geçen sene yarışı 2. tamamlamıştı. Özellikle finişe bir grupla gelinirse, sprinti kazanma ihtimali oldukça yüksek.

Niki Terpstra, geçen senenin şampiyonu. Bu sene klasiklerde bir zafer elde edememiş olsa da, hemen hemen her yarışta yarışın sonundaki kazanan grupta yer almayı başardı. Burada da iyi bir performans göstermesini bekliyorum. Takım arkadaşları Zdenek Stybar ve Stijn Vandenbergh ile takımın oynayacak birden fazla kozu var. Özellikle Stybar’dan büyük bir zafer bekleyenlerin sayısı hiç de az değil ama henüz o günü göremedik.

Greg Van Avermaet‘in sezonu da fazla iç açıcı geçmiyor. Parke taşlı klasiklerde zafer veya podyum dereceleri elde etmeyi bekliyordu ama şu ana kadar tek podyumu geçen Pazar günü Tour of Flanders’ta geldi. Tabii ki bu da çok önemli bir sonuç ama bunun benzerlerini geçen senelerde de elde etmişti, ondan beklenti bunun daha da üzerine koyması.

Geraint Thomas, Tour of Flanders öncesinde en büyük favoriydi ama yarış istediği gibi geçmedi ve yarışı ilk 10’da bile bitiremedi. Pinarello’nun yeni bisikletinin bunda bir payı var mıydı, bilemeyeceğiz ama bu kadar önemli bir yarış öncesinde böyle bir büyük değişikliğe gerek yoktu diye düşünüyordum, özellikle eski bisikletiyle başarılar elde ediyorken. Bazıları da yeni bisikletin Tour of Flanders’tan ziyade, Paris-Roubaix’e uygun olduğunu söylüyor. Bunun doğru olup olmadığını yarın öğreneceğiz.

Bradley Wiggins. SKY’daki kariyerini bu yarışla noktalayıp kendi takımına (Team Wiggins) geçecek. Şu ana kadar bu sezon bu yarışta başarılı olabileceğini gösterecek bir performansı olmadı. Yalnız geçen sene yarışı ilk 10’da bitirdiğini hatırlatalım. Bu sene de bu şekilde bir sonuç, onun için başarılı sayılabilir diye düşünüyorum. Ancak yarışın gidişatına göre, geçen sene Terpstra’nın yaptığı gibi solo bir kaçış yapabilirse şansı olur. Ama onu bırakmayacak takım sayısı az değil.

paris roubaix 2015 wiggins

Wiggins, SKY’daki son yarışı Paris-Roubaix öncesinde parkuru keşfediyor

Peter Sagan. Yine favoriler sıralamasında kendini daha aşağı sıralarda buluyor. Geçen senelerdeki form düzeyinden uzak göründü bu sezon hep. Sadece 1 yarış zaferi var. Yine de geçen hafta Tour of Flanders’ta 4. olmayı başardı. Bu seneye kas kütlesini arttırarak başlamıştı, belki Paris-Roubaix onun bu yeni fiziğine daha uygun olacak. Yarışın sonunda kendisini görmeyi bekleyebiliriz, ama derecesini kestirmek zor gerçekten.

Son olarak Sep Vanmarcke. Klasiklere çok güçlü başladı ama son dönemde form düşüklüğü yaşıyor gibi. Tour of Flanders’ta yarışı ilk 50’de bitiremedi. Yalnız unutmayalım, Paris-Roubaix’de son iki senede 2. ve 4. olmayı başardı. Parkur kendisine daha çok uyuyor gibi. Hafta içi Scheldeprijs’ı antrenman amaçlı koştu ve kendini bu Pazar’a hazırlamaya devam etti. En büyük favorilerden değil ama iyi bir derece elde etmesi sürpriz olmaz.

***** Alexander Kristoff
**** Greg Van Avermaet, Niki Terpstra, John Degenkolb
*** Peter Sagan, Geraint Thomas, Sep Vanmarcke, Zdeněk Štybar
** Lars Boom, Daniel Oss, Stijn Vandenbergh, Jurgen Roelandts
* Wiggins, Elmiger, Ciolek, Démare, Wallays, Theuns, Greipel, Pozzato, Marcato, Paolini, Stannard

TV Yayını

Canlı yayın. Eurosport. TSİ 13:55.

Link isteyenlerin şu siteleri ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Alfa Media TurkeyCyclingFans, SteepHill, CyclingHubProcyclingLive. Etapların özet videolarını ise muhtemelen bu sitede bulabileceksiniz.

Anekdotlar

 1. İlk defa 1896 yılında düzenlendi ve Josef Fischer kazandı. İlginç bir şekilde o yıldan beridir yarışı kazanan başka bir Alman bisikletçi daha çıkmadı.
 2. Paris-Roubaix televizyonda canlı yayınlanan ilk klasik olma özelliğini de taşıyor, yıllardan 1960.
 3. En çok kez finiş çizgisinden 1. geçen iki isim var, ikisi de Belçikalı, Roger de Vlaeminck ve Tom Boonen, 4’er zaferleri bulunuyor.
 4. En fazla podyum gören isim ise yine Roger de Vlaeminck, toplam 9 kere.
 5. Şu ana kadar koşulan 112 yarışın, 55’ini Belçikalılar kazandı, onları 30 kere ile Fransızlar ve 11 kere ile İtalyanlar takip ediyor.
 6. Fransızlar 1997 yılından beri kazanamadı. Tour de France’ta olduğu gibi bu önemli yarışta da suskunları uzun süredir devam ediyor.
 7. Frederic Guesdon en fazla start alan isim, 17 kez. Kendisi aynı zamanda 1997 yılında başarıya ulaşan son Fransız olma özelliğini de koruyor.
 8. Raymond Impanis ve Servais Knaven, en fazla finiş gören isimler, 16 kez.
 9. 10 bisikletçi aynı yıl içerisinde Tour of Flanders – Paris-Roubaix dublesini yapmayı başardı. Tom Boonen, Fabian Cancellara, Fred De Bruyne, Roger De Vlaeminck, Romain Gijssels, Raymond Impanis, Gaston Rebry, Heiri Suter, Rik Van Looy ve Peter Van Petegem.
 10. Yarış şu ana kadar 280 km.’nin üzerine çıkmadı, en kısa parkur ise 244 km.’di.
 11. Yarışın hem U23 hem de pro versiyonunu kazanan tarihte tek isim var Marc Madiot.
 12. 1949 yılında, iki bisikletçi beraber yarışın kazananı olarak ilan edildi, Serse Coppi ve Andre Mahe.
 13. Avrupa’nın dışından zafer elde eden tek isim Stuart O’Grady (Avustralya).
 14. Başarılı olan en uzun kaçış 1988 yılında gerçekleşti, Dirk Demol, 222 km.’lik bir kaçışın ardından zafere ulaşmayı başardı. Kendisini Trek Factory takımında sportif direktör olarak görüyoruz bugünlerde ve Cancellara’nın klasiklerdeki başarılarında önemli rol oynuyor.
 15. Üzerinde gökkuşağı mayoyla yarışı kazanan son isim Bernard Hinault (1981).
 16. Tour de France’ı kazandıktan sonra Paris-Roubaix’de zafer elde eden sadece 5 isim var: Louison Bobet, Fausto Coppi, Felice Gimondi, Bernard Hinault ve Eddy Merckx.
 17. En genç şampiyon Albert Champion (20 yıl, 362 gün), en yaşlısı ise Gilbert Duclos-Lasalle (38 yıl, 299 gün).
 18. 1991 yılında, Eddy Planckaert ve Steve Bauer finiş için sprint attılar ve kazanan 1 cm. farkla Belçikalı olmuştu.
 19. 1. ile 2. arasındaki en büyük fark 1898 yılında geldi Maurice Garin, Auguste Stephan’ın 28 dakika önünde yarışı kazandı.
 20. Kazanana ödül olarak Pave verilmesi geleneği 1977 yılından beri devam ediyor.
 21. Yine 1977’den beri Compiegne yarışın startına ev sahipliği yapıyor.
 22. En yüksek ortalama hız 1964 yılında elde edildi, 45,130 km/s, en yavaşı ise 1922 yılından 22,857 km/s.
 23. 2015 Yarışı
  1. Pelotonda 39 Belçikalı, 30 Fransız ve 20 Alman bulunuyor.
  2. Sadece 2 eski kazanan start alacak, Niki Terpstra ve Johan Vansummeren.
  3. Alexander Kristoff Pazar günü kazanabilirse, aynı yıl içerisinde Three Days of De Panne, the Tour of Flanders, Scheldeprijs ve Paris-Roubaix’yi kazanan tarihteki ilk isim olacak.
  4. En genç bisikletçi Tiesj Benoot (21 yaş), en yaşlısı Matteo Tosatto (40 yaş).

Son Kazananlar

paris-roubaix 2015 - palmares

2014’te ilk 15

paris-roubaix 2015 - last year

2014 Yarış Videosu


2014 Yarışının 02:40:03 uzunluğundaki HD videosu.

Start Listesi

paris-roubaix 2015 - startlist 01 paris-roubaix 2015 - startlist 02

Kaynaklar

 • http://www.letour.fr/paris-roubaix/2015/us/
 • http://www.procyclingstats.com/race/Paris_Roubaix_2015
 • http://www.steephill.tv/2014/paris-roubaix/photos/page-03/
 • http://inrng.com/2015/04/paris-roubaix-preview-2015/
 • http://caferoubaix.com/2015/04/10/2015-paris-roubaix-preview/
 • http://www.teamsky.com/teamsky/home/imagegallery/45265#1

Sayfanın oluşturulma tarihi: 11 Nisan 2015
Sayfanın son güncellenme tarihi: 11 Nisan 2015

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir