Belgesel İnceleme: Trek Segafredo – Behind the Stripes 2016

Muhtemelen 2016 yılı, yol bisikletinde önemli bir kilometre taşı olacak. Son 10, hatta 15 yıla önemli ölçüde damgasını vurmuş hatrı sayılır sayıda bisikletçinin yıl sonunda profesyonel yarış kariyerlerini noktalamaları muhtemel. Cancellara’nın yıl sonunda emekli olacağını açıklaması, Boonen’ın resmi olarak %100 onaylamasa da emeklilik fikrini ciddi olarak değerlendirmeye başlaması ve Contador’un da keza aynı şekilde açıklamalarında emeklilik kelimesini telaffuz etmesi ve son olarak Wiggins’in Rio Olimpiyatları ve yılın kalanında koşacağı son birkaç yarış sonrasında emekli olmayı planladığını açıklamasıyla, 2017’ye bu 4 yıldızdan yoksun girmemiz muhtemel görünüyor.

Gerçi aslında bana sorarsanız, Contador ve özellikle Wiggins’in demeçlerinde bahsettikleri planları sonradan değiştirdiklerine defalarca şahit olmuşluğumuz olduğu için, ikisinin kesin olarak emekli olduklarına ancak yarışmayı bıraktıktan birkaç ay sonra tam olarak inanabileceğiz.

Boonen, daha tutarlı ama o da henüz kararını tam olarak vermiş değil. Yılın son aylarına doğru yaklaşmamızla, bu kararın büyüklüğünü ve hayatını ne kadar değiştireceğini daha da iyi anlayacağı için, hala yarışmaya devam etme isteği olabileceğini düşünüyorum.

Oudenaarde - Belgium  - wielrennen - cycling - radsport - cyclisme - Fabian Cancellara (Switzerland / Team Radioshack Leopard) - Tom Boonen (Belgium / Team Omega Pharma - Quickstep) at the start in Brugge pictured during The Tour of Flanders 2013  in Oudenaarde - Belgium on 31- 03 -2013 - photo JMPNCor Vos © 2013

Cancellara ve Boonen, Tour of Flanders 2013 startında. Oudenaarde – Belgium – 31- 03 -2013 – photo JMPNCor Vos © 2013

Bu nedenle an itibarıyla bu dörtlü içinde emekli olma ihtimali en garanti gibi gözüken bir tek Cancellara var. Onun da demeçlerinde tutarlı olduğunu ve takımıyla stratejilerini uzun ve detaylı planlama sonrasında yaptıklarını biliyoruz. Ama bana sorarsanız onun da emekli olmaması için ufak bir şans var. Bu şans da 2016 yılında elde edeceği bir altın madalyaya bakıyor bana sorarsanız. Rio’da yol yarışında gelebilecek bir altın madalya ve hatta belki daha da önemlisi, Katar’da kazanılabilecek bir gökkuşağı mayo Spartacus’un planlarını alt üst edebilir.

Nedeni ise oldukça basit. Hangi bisikletçi gökkuşağı mayo ile yarış koşmak istemez ki? Bu sene Dünya Şampiyonası alıştığımız gibi Eylül ayı yerine Ekim’in 2. haftasında koşulacak (Eylül ayında Katar’daki hava sıcaklığının yarış koşmaya müsait olmamasından ötürü – Ekim bile şüpheli aslında). Bu da Dünya Şampiyonası sonrasında takvimde hemen hiçbir yarışın bulunmayacağı anlamında geliyor. Özetle gökkuşağı mayoyu kazanan bisikletçi, resmi olarak yeni formasını ancak 2017 yılında giyebilecek. Bu bisikletçi Cancellara olursa, yıl sonunda emekli olduğu takdirde bu şansı hiç yakalayamayacak. İşte bu ihtimali öngörenler, Cancellara’nın belki de 2017 bahar klasiklerinde de yarışıp sonrasında emekli olabileceği ihtimali üzerinde duruyorlar.

Ama sanırım durumu özetleyecek olursak, Cancellara’nın bu yıl sonunda emekli olmasının %80, %90 ihtimal olduğunda hemfikir olabiliriz. Takım ve Cancellara da bundan dolayı 2016’yı özel kılmak için elinden geleni yapıyor. Sadece takım ve Spartacus da değil aslında, medya da bu sezonu bir nevi ölümsüzleştirmeye ve Spartacus hikayesinin son bölümünü ellerinden geldiğince en büyülü şekilde yazma çabasında.

Eurosport bu konuda önemli bir rol oynuyor. Önce Aralık ayında aşağıda daha detaylı inceleyeceğimiz Trek Segafredo belgeselini çektiler, sonra da bahar klasikleriyle beraber FollowFabian serisine başladılar. Önce gelin her zamanki gibi gereğinden uzun yaptığım giriş sonrasında Behind the Stripes 2016 belgeselini değerlendirelim, sonra FollowFabian serisi tamamlandığında da onu ayrıca başka bir yazıda değerlendiririz.

Belgesel

Trek Factory Racing, 2015’in sonunda yeni bir sponsorla anlaştı ve takımın isminin 2016 yılında Trek-Segafredo olacağı açıklandı. Bildiğiniz gibi takımların yeni sezon hazırlıkları Kasım ayında yavaştan başlıyor, Aralık ve Ocak aylarında da tempo artıp bisikletçiler yarış temposuna hazır hale geliyorlar.

Belgeselimiz de aslında 2015 Aralık ayında çekilmesine rağmen, yani takım aslında resmen Segafredo olmamışken, belgesel boyunca Segafredo kelimesinin sıklıkla telaffuz edildiğini duyacaksınız. Çünkü hazırlık kampı demek, yeni sezon demek, ileriye bakmak demek.

Trek Segafredo – Behind the Stripes 2016 belgeseli, Eurosport’un Sports Insiders serisinin bir parçası olarak çekilmiş. 25 dakika uzunluğunda. Tabii ki bu bana yetmedi. :) Aslında herhangi bir fazlalığa yer vermeden, ama her konuya da değinerek güzel bir iş çıkarmışlar. Ben biraz fazla detaycı ve belki de meraklı olduğumdan, bazı konulardaki detayları göremediğim için bu şekilde bana yetmedi diyorum, hafiften şımarıklık aslında.

Trek'in Segafredo ile yaptığı anlaşma kamuoyuna açıklanıyor.

Trek’in Segafredo ile yaptığı anlaşma kamuoyuna açıklanıyor.

Takım, birçok WorldTour takımı gibi, antrenman kampı için İspanya’yı tercih etmiş, bölge olarak ise ülkenin güneyini, Costa Blanca’yı. Çekimler de burada yapılmış haliyle. Belgesel aslında hazırlık kampında takımın bir gününü özetliyor, sabah 06’dan akşam 23’e kadar olan “uyanık” zaman dilimini.

Detaylara çok girmeden hangi konulara değinildiğinden bahsedeyim.

Hazırlık kampındaki gün erken başlıyor, çünkü şef Kim Rokkjaer’şn, bisikletçilere ve takım personeline kahvaltı hazırlaması lazım. Burada önemli bir ayrıntı var. Zaten Kim de belgesel de dile getirmiş. Büyük turlarda 9 bisikletçi ve yine benzer bir sayıda takım personeli bulunuyor. Ayrıca sadece kahvaltı ve akşam yemeği hazırlanıyor, öğlen yemeği yarış zamanına geldiği için pas geçiliyor. Ama hazırlık kampında hemen hemen takımdaki herkes orada, hem bisikletçiler, hem de takım personeli. Bu da 25 bisikletçiye ve muhtemelen yaklaşık 25-30 takım personeline denk geliyor. Takımın tamamının ne kadar büyük olduğu anlamak için, tam sıralı personel listesine göz atabilirsiniz.

Bir de kampta yarış da olmadığından, öğlen yemeği ihtiyacı da var. Böyle olunca Kim günde yaklaşık 50-55 kişiye, 3 öğün yemek hazırlıyor. Şefler açısından muhtemelen yılın en zorlu dönemi diyebiliriz.

Kahvaltı sonrasında bisiketçiler Daniel Green liderliğinde esneme, ısınma, gerdirme çalışmaları yapıp günün bisiklet antrenmanına hazırlanıyorlar. Sonrasında günün antrenmanı için dışarı çıkıyor bisikletçiler. Genel kondisyon yükleme çalışmalarının haricinde, gerekli ölçümler yaparak bisikletçilerin form düzeyi hakkında bilgi sahibi olmak istiyor takım direktörleri. Bu süreç takımın performans direktörü Josu Larrazabal gözeteminde yapılıyor.

Bu sırada henüz 2015 tamamlanmadığı için takımın yeni transferlerinin eski formalarını giymeye ve eski bisikletlerine binmeye devam ettiği görüyoruz. Örnek: Hesjedal, Bonifazio, Reijnen ve Theuns gibi.

pre training exercise

cancellara - hesjedal

Cancellara’nın genelde esprili yaklaşımı ve takım arkadaşlarıyla hemen hemen sürekli iletişim içinde olması dikkatlerden kaçmıyor.

Takım direktörleri için de hazırlık kampı bütün sezonun planlanma temellerinin atıldığı yer. Özellikle takım liderlerinin yıl boyunca hangi yarışları hedefleyecekleri, ne zaman formlarının zirve yapması gerektiği ve haliyle yıl boyu antrenman programı ve temposu bu planlama süreci sonrasında karar veriliyor.

Belgeselde takımın genel menejeri Luca Guercilena liderliğinde Cancellara’nın programının üzerinden geçtiklerine tanık oluyoruz. Ayrıca Guercilena, sportif direktörlerden neler istediğini de kendilerine iletiyor.

Akşam yemeği sonrasında yine Guercilena’nın tüm bisikletçilere ve teknik personele bir sunum yaptığı ve takımın 2016 hedeflerini aktardığını görüyoruz.

Yalnız söylemeden edemeyeceğim, böyle bir takımın en tepesindeki yönetici olan Guercilena, belgeselde pek karizmatik görünmüyor ve takıma söyledikledikleri de ne kadar motive edici çok emin olamadım. Biraz fazla eski usul gibi sanki. Yani direk olarak “2016’da sorumluluklarımız çok daha fazla. Tek önemli olan kazanmak, sadece katılmanın bir değeri yok.” gibi motive etmekten ziyade bisiketçileri daha çok baskı altına alıp stres yapmalarına neden olacak tarzda bir yaklaşım sergiliyor.

Yine de genelleme yapmayalım, sadece birkaç dakikalığına görüyoruz kendisini ama bu kısa sürede çok olumlu bir izlenim bırakmadı.

Guercilena’nın toplantısı sonrasında, bisikletçiler ve personel rahatlamak ve dinlenmek için bir-iki saat serbest kalıyorlar ve böylece gün bitiyor. Ertesi gün de muhtemelen çok benzer bir program takip edip kamplarına devam ediyorlar.

Belgesel için Trek Segafredo’ya ve Eurosport’a teşekkürler!

Fotoğraflar

  • http://cyclingtips.com/2013/04/cancellara-the-king-of-flanders/
  • http://www.gettyimages.co.uk/detail/news-photo/britains-bradley-wiggins-leads-teammates-during-the-mens-news-photo/513286880
  • https://blogdebicicleta.wordpress.com/2016/03/14/alberto-contador-tinkoff-fizemos-o-nosso-melhor-na-paris-nice-2016/
  • https://www.facebook.com/TrekFactoryRacing/

Kaynaklar

  • http://www.treksegafredo.com/blog/behind-stripes-eurosport

Sayfanın oluşturulma tarihi: 27 Mart 2016
Sayfanın son güncellenme tarihi: 27 Mart 2016

This article has 2 comments

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir