Tour de France 2012 3. Etap

3 Temmuz’da koşulan 3. etabımızda Orchies’den yola çıkıp fişini Boulogne-sur-Mer’de verdik. 197 km’lik etap aslında fazla uzun bir etap sayılmaz ama özellikle son 16 km’de konuşlanmış olan 3 tane kategori 4 ve 1 tane kategori 3 tırmanış ile pelotonun parçalara bölüneceği ve diri kalanların atak yapacağı aşikârdı.

Tırmanış mayosunun sahibi Michael Mørkøv (Saxo Bank-Tinkoff) 3. etapta da kaçış grubunda yer aldı. Böylece bütün etaplarda (tabii ki prolog hariç) kaçış grubunda yer almayı başardı Danimarkalı bisikletçi. Canlı yayın devam ederken yorumcuların sürekli olarak “inanılmaz bir efor”, “acaba bu enerjiyi nereden buluyor” şeklinde cümleler kurmasına neden oldu. Gerçekten de bu turun özel performanslardan biri oldu şimdiden.

İlk 4 tırmanış kapısını da en önde geçerek puanları toplamaya devam etti Mørkøv ve bu alandaki liderliği pekiştirdi. Tabii şu ana kadar geçilen tırmanışlar sadece 3. ve 4. kategoriden olduğu için verdikleri puanlar da sadece 1 veya 2’di. Tırmanış mayo rekabetinin Alpler ve Pireneler’de çok daha ilginç bir hal alacağını söyleyebiliriz şimdiden. Ama bugüne bakacak olursak, Mørkøv haricinde bu mayo için puan toplamaya çalışan başka bir bisikletçi pek yok gibi.

Özellikle son 16 km.’de ardı ardına gelen tırmanışları kazasız belasız atlatmak isteyen RadioShack-Nissan‘ı yine pelotonun önünde gördük etabın büyük bölümünde. Zaman zaman liderlerini korumak isteyen takımların ve bunun yanında finişin kendilerine uygun olduğunu düşünen takımların domestiklerinin de pelotonun önüne gelip tempoyu ayarladığına şahit olduk. Hatta bir ara pelotonun en iyi tırmanış domestiklerinden olan Sylvester Szmyd‘in (Liquigas-Cannondale) bile düz yolda pelotonu çektiği gördük. Sanki “Sagan bu etap için şimdiden bileniyor, haberiniz olsun” der gibiydi.

Aslında hazır saymaya başlamışken pelotonun önüne gelenlerin bir nedeni daha olduğunu eklemeliyim. Bu da biraz tatsız bir neden maalesef ama bu sporun içinde olan bir unsur olan sakatlık ve kazalar. Bu etap ile birlikte ciddi kazalara, pelotonun bölünmesine, mekanik problem yaşayanların pelotonun yakalamak için çabalamasına ve maalesef en kötüsü de yarışın ilk abandonelerine şahit olduk. Bu tip sıkıntılar yaşayıp geride kalan bisikletçilerinin pelotonu yakalamasını kolaylaştırmaya çalışan takımlar bir bisikletçisini pelotonun önüne göndererek tempoyu düşürmeye çalıştılar. Bu da bilinen ve sıkca uygulanan bir taktik.

Görüntüdeki bisiklet tutkunu, Tour de France için şanslı olduğunu bir anlamda kabul edilmiş olan 51 numaralı bib’iyle ve sarı arı kıyafetiyle arz-ı endam eylemiş. 51 niye mi şanslı? Çünkü tarihte 51 numarayı giyip sarı mayoya uzanan birçok örnek mevcut. Örnek verecek olursak, Eddy Merckx (1969), Luis Ocana (1973), Bernard Thevenet (1975), Bernard Hinault (1978). Hepsi ilk Tour zaferlerinde 51 numarayı giyiyordu. Hani bayağı da örnek var elimizde. Peki bu sene kim mi giyiyor 51 numarayı? Vincenzo Nibali. Henüz bir sarı mayosu da yok, kim bilir belki ilk Tour zaferini 51 numarayla yaşayanlar arasındaki yerini alabilir İtalyan bisikletçi [2] [4].

Slovak bisiklet tutkunları. Fotoğrafı aldığım kaynakta [2], Peter Sagan Fan Club olarak not düşmüşler ama kızların bir yanaklarında Velits, diğer yanaklarında da Sagan yazıyor. Herhalde onlar için en ideal finişlerden biri olmuştur bugün. Ne de olsa Sagan 1, Velits 3. geldi.

birthday boy Nicolas Roche

Doğum günü çocuğu İrlandalı Nicholas Roche keyifle imza dağıtıyor. İrlandalıların her sene kendisinden beklentileri büyük ama henüz o neyi kendisine hedef olarak seçmesi gerekiyor, o kısmı çözebilmiş değil maalesef.

just in front of the first motorbikes proceeding the chasing peloton the railroad crossing opens... pfft

Bisiklet yarışlarının sonuçlarına etki edebilen bir unsur, trenler ve hemzemin geçitler. Etaplar 200 km civarında, birçok ülke toprakları için hayli uzun sayılabilecek mesafelere yayıldıklarından dolayı, böyle sahnelere de denk geliyoruz. Trenin yaklaştığını gösteren ikaz ışığı yanmaya veya önündeki engel inmeye başladığında bisikletçilerin kesinlikle geçmeye çalışmaması gerekiyor, kurallar bunu gerektiriyor. Burada da kaçış grubu bir sıkıntı yaşamadan geçtikten sonra trenin geçeceği tuttu. Neyse ki pelotonun önünde seyreden motorsiklet henüz gelmeden tren gitmişti. Böylece peloton bir sıkıntı yaşamadan bu hemzemin geçidi atlatmış oldu.

World champion Mark Cavendish crosses the tracks

Estetik açıdan çok güzel bir poz. SKY takımını hemzemin geçitten geçerken görüyoruz. Kadrajın tam ortasında Dünya Şampiyonu Mark Cavendish, arkasında da Norveç Şampiyonu Edvald Boasson Hagen.

Kaçış grubu etabın büyük bölümünde yakalanmadan kalmayı başardı. Bunda haliyle pelotonun da payı var. Sonrasında oluşturulabilecek yeni kaçış gruplarına imkan vermemek için kaçanları son 10 – 15 km civarında yakalamak istiyorlar. RadioShack-Nissan da genellikle temposunu buna göre ayarlıyor. Bu etap da çok farklı olmadı hatta biraz daha geç yakalandılar. Kaçanların tamamı finişe yaklaşık 7 km kala peloton tarafından yutuldu.

Yukarıda finişten önceki son 5 km’nin rakım profili yer alıyor. İşte bu tam 5 km kala civarındayken, sarı mayoda gözü olan Sylvain Chavael (Omega Pharma-QuickStep) pelotonun önünden solo atağını yaptı. Benzer bir profile sahip olan 1. etapta da şansını denemişti ama çok fazla direnememişti. Burada inişin de verdiği avantajı iyi kullanıp atağını biraz daha uzun tutmayı başardı. Ama maalesef bugün de zafere ulaşamadı Fransa Ulusal Zamana Karşı şampiyonu.

Son 700m’deki %7.4’lük tırmanışa geldiğimizde, karşı ataklar gelmeye başladı. İlk karşı atak Michael Albasini‘den geldi ve sonrasında biraz da olağan şüphelilerden Edvald Boasson Hagen, Peter Sagan ve Peter Velits‘in cevabı gecikmedi. Sonuç ise artık birçokları için bir sürpriz değildi. Tırmanışın dikliğine pek aldırış ediyor gibi görünmeyen Sagan, sprinte kalktı ve rakiplerinin birkaç bisiklet boyu önüne geçince zafer dansına başladı. Dans eşliğinde finişten geçmesine rağmen, arkasından gelen EBH ve Velits’e 1 saniye kadar fark atmayı başardı Slovakya Yol Yarışı şampiyonu.

İşte Peter Sagan’ın zafer dansı. Sanırım Forrest Gump’taki “Run Forrest Run” temalı bir dans olmuş bu. Ama birçok yerde eleştirildiğine de tanık oldum. Gerekçe ise diğer bisikletçileri küçük düşürüyor olabilme ihtimali olarak gösteriliyordu. Çok fazla katılmıyorum şahsen. Geçmişte çok daha ağırlarını görmüştük. Zaten diğer bisikletçilere mesaj gönderme gayesinden çok mutluluktan yaptığı çok belli. Bu nedenle bırakalım da zaferini doyasıya kutlasın 22 yaşındaki delikanlı [2]. :)

Finişe yaklaşık 300-400 m kala bu atakların arkasında bir kaza meydana geldi ve içinde Bradley Wiggins, Denis Menchov gibi genel klasman iddialılarının da olduğu büyük bir grup durmak durumunda kaldı. Ama kural gereği bu son 3 km’de yaşandığı için hepsine Sagan’ın hemen arkasında gelenlere verilen zaman olan +1″ verildi.

Sagan için ne tür sıfatlar kullanabiliriz bilemiyorum gerçekten. Zaten dünya basını da sıfat konusunda biraz yetersiz kalmış gibi görünüyor. Slovak bisikletçi 3. etabında 2. galibiyetini de almış oldu böylece. Zaten 1. etapta aldığı galibiyet ile Tour de France’ta etap kazananlar arasında 1990 sonrası doğan ilk bisikletçi olmuştu. Bugün de bunu biraz daha pekiştirmeye devam etti. Daha çok sprinter olarak biliniyordu sanırım sprinter/puncheur olarak nitelendirmemiz gerekecek kendisini. Hoş gerçi Tour of Flanders ya da Paris-Roubaix de onun için pek imkansız durmuyor aslında.

Sakatlananlar, kaza yapanlar

İlk etaptan problem yaşayan L.L. Sanchez ve Tony Martin, Sagan’ın 10 buçuk dakika sonrasında finiş çizgisinden geçtiler. Sanırım Tony Martin ilk zamana karşı etabını bekliyor, ondan sonra muhtemelen yarışı bırakıp olimpiyatlara hazırlanmaya çalışacak.

2 bisikletçi maalesef finişe gelemedi ve abandone oldu. J.J. Rojas köprücük kemiği kırığı şüphesiyle devam edemedi. Kanstantsin Siutsou’nun da karıştığı kaza sonrası ayağında kırık meydana geldi ve o da yarışı bırakmak durumunda kaldı. Böyle SKY takımı önemli bir domestikten olmuş oldu. Yarışın geri kalanını 8 bisikletçiyle tamamlamaya çalışacaklar.

Benim gördüğüm kadarıyla pek ekrana gelmedi ama sanırım Marcel Kittel hala midesinden problem yaşamaya devam ediyor. Alman bisikletçi finişi sondan 2. sırada geçti.

Garmin-Sharp-Barracuda’dan Hesjedal ile birlikte genel klasman adayı olan Tom Danielson da twitter hesabından yaptığı açıklamayla yarıştaki kazada omzunun çıktığını yazdı. Yine de takım arkadaşları sayesinde finişe gelmeyi başardı. Ama bugün başlayabilecek mi bunu yarış başlarken görebileceğiz sanırım.

Genel klasman iddialıları

En büyük favorilerden zaman kaybeden olmadı. Ama Christian Vande Velde 2′, J.J. Cobo ise 10′ kadar kaybetti. Özellikle Cobo’nun genel klasmanda iddiası hiç kalmadı. Zaten takımın lideri değildi, bu daha da perçinlenmiş oldu.

Mayolarda son durum [3]

Etap Finiş Listesi

Aşağıda 3. etabta finişten geçen ilk 20 bisikletçinin listesini bulabilirsiniz. Tam liste için [3].
Not: 198 bisikletçinin 196′sı de zaman limiti içerisinde finiş görmeyi başardı:

Derece Bisikletçi No Takım Süre Fark
1. SVKSAGAN Peter 57 LIQUIGAS-CANNONDALE 04h 42′ 58”
2. NORBOASSON HAGEN Edvald 102 SKY PROCYCLING 04h 42′ 59” + 00′ 01”
3. SVKVELITS Peter 199 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 04h 42′ 59” + 00′ 01”
4. SUICANCELLARA Fabian 12 RADIOSHACK-NISSAN 04h 42′ 59” + 00′ 01”
5. SUIALBASINI Michael 202 ORICA GREENEDGE 04h 42′ 59” + 00′ 01”
6. AUSEVANS Cadel 1 BMC RACING TEAM 04h 42′ 59” + 00′ 01”
7. IRLROCHE Nicolas 79 AG2R LA MONDIALE 04h 42′ 59” + 00′ 01”
8. ESPSANCHEZ Samuel 31 EUSKALTEL – EUSKADI 04h 42′ 59” + 00′ 01”
9. NEDMOLLEMA Bauke 153 RABOBANK CYCLING TEAM 04h 42′ 59” + 00′ 01”
10. ITANIBALI Vincenzo 51 LIQUIGAS-CANNONDALE 04h 42′ 59” + 00′ 01”
11. CANHESJEDAL Ryder 61 GARMIN-SHARP-BARRACUDA 04h 42′ 59” + 00′ 01”
12. NEDPOELS Wouter 126 VACANSOLEIL-DCM 04h 42′ 59” + 00′ 01”
13. GERKLÖDEN Andréas 15 RADIOSHACK-NISSAN 04h 42′ 59” + 00′ 01”
14. CROKISERLOVSKI Robert 188 ASTANA PRO TEAM 04h 42′ 59” + 00′ 01”
15. BELVANENDERT Jelle 119 LOTTO-BELISOL TEAM 04h 42′ 59” + 00′ 01”
16. USAVAN GARDEREN Tejay 9 BMC RACING TEAM 04h 42′ 59” + 00′ 01”
17. SLOBRAJKOVIC Janez 181 ASTANA PRO TEAM 04h 42′ 59” + 00′ 01”
18. NEDGESINK Robert 151 RABOBANK CYCLING TEAM 04h 42′ 59” + 00′ 01”
19. BELMONFORT Maxime 16 RADIOSHACK-NISSAN 04h 42′ 59” + 00′ 01”
20. LUXSCHLECK Frank 11 RADIOSHACK-NISSAN 04h 42′ 59” + 00′ 01”

Etap Sonrası Genel Klasman [3]

Derece Bisikletçi No Takım Süre Fark
1. SUICANCELLARA Fabian 12 RADIOSHACK-NISSAN 10h 02′ 31”
2. GBRWIGGINS Bradley 101 SKY PROCYCLING 10h 02′ 38” + 00′ 07”
3. FRACHAVANEL Sylvain 192 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 10h 02′ 38” + 00′ 07”
4. USAVAN GARDEREN Tejay 9 BMC RACING TEAM 10h 02′ 41” + 00′ 10”
5. NORBOASSON HAGEN Edvald 102 SKY PROCYCLING 10h 02′ 42” + 00′ 11”
6. RUSMENCHOV Denis 131 KATUSHA TEAM 10h 02′ 44” + 00′ 13”
7. BELGILBERT Philippe 4 BMC RACING TEAM 10h 02′ 44” + 00′ 13”
8. AUSEVANS Cadel 1 BMC RACING TEAM 10h 02′ 48” + 00′ 17”
9. ITANIBALI Vincenzo 51 LIQUIGAS-CANNONDALE 10h 02′ 49” + 00′ 18”
10. CANHESJEDAL Ryder 61 GARMIN-SHARP-BARRACUDA 10h 02′ 49” + 00′ 18”
11. GERKLÖDEN Andréas 15 RADIOSHACK-NISSAN 10h 02′ 50” + 00′ 19”
12. NEDMOLLEMA Bauke 153 RABOBANK CYCLING TEAM 10h 02′ 52” + 00′ 21”
13. BELMONFORT Maxime 16 RADIOSHACK-NISSAN 10h 02′ 53” + 00′ 22”
14. SLOBRAJKOVIC Janez 181 ASTANA PRO TEAM 10h 02′ 53” + 00′ 22”
15. USAVANDE VELDE Christian 68 GARMIN-SHARP-BARRACUDA 10h 02′ 53” + 00′ 22”
16. ESTTAARAMAE Rein 81 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 10h 02′ 53” + 00′ 22”
17. FRAPERAUD Jean-Christophe 71 AG2R LA MONDIALE 10h 02′ 54” + 00′ 23”
18. ITAMARCATO Marco 125 VACANSOLEIL-DCM 10h 02′ 54” + 00′ 23”
19. RUSGUSEV Vladimir 134 KATUSHA TEAM 10h 02′ 55” + 00′ 24”
20. ESPZUBELDIA Haimar 19 RADIOSHACK-NISSAN 10h 02′ 55” + 00′ 24”

Kaynaklar:

[1] http://www.letour.fr/le-tour/2012/us/stage-3.html
[2] http://www.cyclingtips.com.au/2012/07/tales-of-le-tour-stage-3/
[3] http://www.letour.fr/le-tour/2012/us/stage-3/classifications.html
[4] http://www.flandriacafe.com/2010/05/little-boost-from-dossard-51.html

Sayfanın oluşturulma tarihi: 04 Temmuz 2012
Sayfanın son güncellenme tarihi: 04 Temmuz 2012

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir