Orica-GreenEdge Vuelta Ekibinden Call Me Maybe

Bu videoyu görmeyen kalmamıştır muhtemelen. Ben de Twitter ve Facebook hesaplarımızdan paylaşmıştım daha önce, ama bir de sitede bir kayıdının bulunmasının güzel olacağını düşündüm.

Kısa bir özet geçeyim, Carly Rae Jepsen isimli hanımefendi’nin Call Me Maybe şarkısı 2012’nin bahar ve yaz aylarında inanılmaz popüler oluyor. Bunun aslında ben farkında değildim ama sporcuların çektiği video-klipler sayesinde konuya dahil olabildim. Sadece Anglosakson ülkeleri değil bütün dünyada son derece popülerlik kazanmış, resmi klibi Youtube’da 270 milyon kere izlenmiş bir şarkıdan bahsediyorum. Şarkının çok beğenilip dinlenilmesinin ve söylenmesinin haricinde sözlerinin son derece basit olması ve de şarkının uygunluğu sayesinde birçok hayran tarafından remix veya parodi kliplerin çekildiğini de ekleyeyim.

Bunlardan bazıları tamamen halkın içinden insanlar tarafından çekilip birkaç milyon izlenme rakamlarına ulaştı, bazılarıysa çeşitli spor takımları tarafından çekildi ve spor dünyasında oldukça yankı buldu. Şahsen benim bu şarkıdan önceleri çok fazla haberim yoktu, Amerika Birleşik Devletleri Olimpik Yüzme Takımı’nın çektiği video ile şarkıyla resmi olarak tanıştırıldım desem sanırım yanlış olmaz. Klip hoşuma gitmişti ve sporcuların hiç görmediğimiz bir yanlarını görmek de farklı bir duyguydu. Aylar, yıllar boyu son derece ciddi şekilde antrenman yapan olimpiyat şampiyonlarının yarış haricinde bu kadar eğlenebildiklerini görmek gerçekten güzeldi. Tabii bu videoyu eleştirenler de oldu. “Gidip antrenman yapmak veya daha çok çalışmak yerine böyle şeylerle mi uğraşıyorlar?” dendi. Mesela bizim ülkemizde olsa kesinlikle bunu söyleyen çok olurdu eminim.

Ama takip edebildiğim kadarıyla yurt dışında bu olumsuz tepki gösterenler son derece sınırlıydı. Çünkü birçok insan onların ellerinden geleni yaptıklarına, antrenmanlarına son derece sadık kaldıklarına inanıyorlardı. Bundan sonra üzerlerindeki baskı ve gerginliği atmak için böyle yöntemlere başvurmaları bir anlamda kaçınılmazdı, hatta belki de böyle şeyler yapmaları zaman zaman teşvik bile edilebilirdi. Benim fikrim de aynen bu yönde yani pozitif. Yine de ABD yüzme takımının klibi haricinde diğer remix klipleri Temmuz itibariyle izlememiştim.

Ta ki bisiklet dünyası da bu remix/cover kliplerine el atmaya karar verene kadar. Bunu yapan takım da Avustralyalı UCI ProTour takımı Orica-GreenEdge oldu. Klipleri diğer kliplerden çok daha geç çıktı ama hem kurgusu hem de direk olarak bisiklet dünyasının içinden gelmesiyle, favorim olmayı başardılar. Özellikle yarış içinde daha önceden anlaşıp çektikleri anlar var ki, beni benden aldılar. Mesela bir yerde yarış sırasında bisikletçilerden birisi, bisikletiyle yaşadığı problem nedeniyle yolun kenarında bisikletinin tamir olması için beklerken Call Me Maybe videosu için jest ve mimiklerini sergiliyor. Bunun haricinde en çok güldüğüm kişi ise Simon Clarke oldu. Tırmanış klasmanında zirvede yer alan Simon Clarke, etap sonrası podyumda mayosunu aldıktan sonra izleyenleri selamlarken kameraya dönüp “Here is my number, call me maybe” sekansını gerçekleştirdi.

Orica-GreenEdge videosunun haricinde spor takımlarının çektiği diğer videoları da liste halinde ve Youtube’a yükleniş tarihlerinin sırasında sıraladım. İlk video 16 Mart’ta yüklenmiş, Orica-GreenEdge videosu ise anca 2 Eylül’de. Mesela 13. videoda NBC televizyonu daha önce cover çekmiş olan iki üniversite takımını canlı yayında konuk ederek aynı anda performanslarını sergilemelerini istemiş. Tam Amerikan işi ama işin hangi boyutlara ulaştığını göstermek adına güzel bir video.

Bunun yanında mesela 18. sıradaki Crystal Palace ponpon kızlarının çektiği videonun ise klübün kombine satışlarını arttırmak için yapılmış olduğunu ekleyeyim. Vaktiniz varsa videolara kısa bir göz atın derim. Benim için öne çıkanlar Orica-GreenEdge ve Miami Dolphins ponpon kızlarının videoları.

Orica-GreenEdge videosunda takımın önde gelen isimlerinden Simon Gerrans, Matt Goss, Stuart O’Grady gibi bisikletçilerin neden videoda yer almadığını soranlar oluyor. Sebebi ise oldukça basit. Video Vuelta sırasında çekildiği için sadece Vuelta kadrosundaki bisikletçiler yer alabildi.

İyi seyirler.

Künye

Kamera, montaj ve aynı zamanda yönetmen: Dan Jones http://www.twitter.com/ozDanJones

ORICA-GreenEDGE Vuelta a España Kadrosu

Allan Davis http://www.twitter.com/allandavis27
Simon Clarke http://www.twitter.com/SimoClarke
Wes Sulzberger http://www.twitter.com/Wes_Sulzberger
Cameron Meyer http://www.twitter.com/cammeyercyclist
Mitch Docker http://www.twitter.com/Mitch_Bowen
Daniel Teklehaimanot
Travis Meyer
Pieter Weening
Julian Dean

Sportif Direktör:
Neil ‘The Sheriff’ Stephens http://www.twitter.com/SheriffStevo


 1. UCONN Women’s Basketball – 16 Mart 2012 – Youtube
 2. Princeton Day Girl’s Lacrosse – 25 Mart 2012 – Youtube
 3. Montclair State Lacrosse – 30 Mart 2012 – Youtube
 4. Maryland Gymnastics Team – 7 Nisan 2012 – Youtube
 5. SHU ELITE Gymnastics – 14 Nisan 2012 – Youtube
 6. Indiana University – 16 Nisan 2012 – Youtube
 7. Lock Haven Women’s Lacrosse – 23 Nisan 2012 – Youtube
 8. UMW Lacrosse – 23 Nisan 2012 – Youtube
 9. Harvard Baseball – 6 Mayıs 2012 – Youtube
 10. Forest Hills Eastern Rowing – 13 Mayıs 2012 – Youtube
 11. Florida Gators Baseball – 14 Mayıs 2012 – Youtube
 12. SMU Women’s Rowing – 16 Mayıs 2012 – Youtube
 13. SMU Rowing vs. Harvard Baseball on NBC – 17 Mayıs 2012 – Youtube
 14. CLINTON HS BASEBALL TEAM – 21 Mayıs 2012 – Youtube
 15. STAPLES Center Team – 23 Mayıs 2012 – Youtube
 16. Kean University Lacrosse – 23 Mayıs 2012 – Youtube
 17. Miami Dolphins Cheerleaders – 5 Haziran 2012 – Youtube
 18. Crystal Palace Cheerleaders – 11 Temmuz 2012 – Youtube
 19. 2012 USA Olympic Swimming Team – 26 Temmuz 2012 – Youtube
 20. Orica-GreenEdge Pro Cycling Team – 2 Eylül 2012 – Youtube

 

Sayfanın oluşturulma tarihi: 27 Eylül 2012
Sayfanın son güncellenme tarihi: 27 Eylül 2012

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir