13. bölümümüzden sonra 1 haftayı pas geçmek durumunda kaldık o nedenle biraz fazla haber birikmiş. Biz de konu atlamadan elimizden geldiğince kısa da olsa hepsinden bahsetmeye çalıştık. Yine konu açısından gayet dolu bir bölümü geride bırakmış olduk.

Öncelikle UCI Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası Limburg 2012’yi değerlendirmeye bir önceki bölümümüzde kaldığımız yerden devam ettik. Elit erkekler zamana karşıdan ve yol yarışından detaylıca bahsettik. Bundan sonra ülkemizi genç erkekler zamana karşı ve yol yarışında temsil eden Ferit Can Şamlı ile elit kadınlar zamana karşı ve yol yarışında yarışan Semra Yetiş’i konuştuk. Sporcularımızın son derece zor koşullarda şampiyonaya gidebilmesinden bahsettik. Buna ilaveten elit erkekler yol yarışında da aslında 1 kişilik kontejyanımız olmasına rağmen, yarışta hiç temsilcimiz start alamadı. Buna da kısaca değindik.

Dünya Şampiyonası’ndan sonra tabii ki Il Lombardia’yı konuştuk. Geçen yıla kadar senenin son yarışı olarak bildiğimiz, 5 anıtsal klasikten biri olan Lombardia’nın World Tour takvimine Pekin Turu’nun dahil edilmesiyle 2 hafta önceye çekilmesi sonucu yarışın daha uygun iklim koşullarında koşulacağı tahmin ediliyordu ama bisikletçiler hiç ummadıkları gibi bir hava buldular. Rüzgar, sağanak yağmur ve soğuk kombinasyonu sezonun son anıtsal klasiğinin seyir zevkini arttırmasına arttırdı ama kayıp düşen ve kaza yapan bisikletçi sayısı da aynı ölçüde arttı. Bu talihsiz isimlerden birisi de ilk kez gökkuşağı mayosuyla arz-ı endam eyleyen Phillipe Gilbert oldu. Daha ilk yarıştan hep bahsi geçen gökkuşağı mayosu lanetinin kurbanı oldu Gilbert. Zorlu koşullarda koşulan yarışı kazanan ise yılın en başarılı isimlerinden Rodriguez oldu. Bu galibiyet ile World Tour puanı sıralamasında da seneyi Wiggins’in önünde 1. sırada bitirmeyi garantiledi.

Yarışların haricinde de birkaç konuya değindik. Bunlardan ilki World Tour 2012-13 takviminin açıklanmasıydı. Bu seneye çok benzerlik gösteren bir takvim açıklandı. Sadece bu sene sonradan iptal olan Tour of Hangzhou sezonun son kısmına eklenmiş görünüyor. World Tour takvimiyle beraber kıtasal takvimler de açıklandı. Ülkemiz topraklarında koşulan en prestijli yarış olan Türkiye Turu yine alışagelmiş şekilde Nisan’ın sonunda koşulacak.

Bunlara ilaveten 2013 rotası açıklanan bir büyük tur vardı bundan da bahsettik, Giro d’Italia.

Cavendish’in transferindeki son duruma değindik.

Son olarak ise anti-doping savunucularından Paul Kimmage için başlatılan para toplama kampanyasından da konuşup bölümümüzü noktaladık.

Kayıt 66 dakika. Ses dosyasını indirmek için link.
Apple iTunes üzerinden dinlemek gibi bir tercihiz var ise – iTunes link
Direk olarak sayfa üzerinden dinlemek için ise:

Açılış – Kapanış Sekansı:

Gilbert’in Cauberg’de yaptığı solo atak sonrasında dünya şampiyonluğuna uzandı. Bu önemli anı sekans olarak paylaşmasak içimizde ukde kalırdı.

Notlar:

  • World Tour 2012-13 resmi takvimi için – link
  • UCI Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası Limburg 2012 – Elit Erkekler Bireysel Zaman Karşı sonuçları – link
  • UCI Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası Limburg 2012 – Elit Erkekler Bireysel Zaman Karşı sonuçları – link
  • Il Lombardia 2012 sonuçları – link
  • Il Lombardia’ya yaklaşık 50 yıl sonra dönen efsane tırmanışlardan Muro di Sormano yani Sormano Duvarı’nın tırmanış süreleri – link
  • Giro d’Italia 2013 rotası – Youtube

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir