2014 Formaları: Europcar

WorldTour’un yeni takımı Europcar’a merhaba. Bildiğiniz gibi kendileri birkaç senedir Pro-Conti lisansıyla yarışıyorlardı. Sponsorlarıyla kontrat yeniledikten sonra muhtemelen açık kalacak olan 1 kontejyanı da düşünüp WorldTour seviyesine çıkmaya karar verdiler ve başvuruları da kabul edince bu süreç tamamlanmış oldu.

Özellikle Fransız yarışlarda (Paris – Nice, Paris – Roubaix, Criterium du Dauphine, Tour de France) genelde bir şekilde öne çıkmayı başaran bir takım Europcar. Ana sponsor Fransa yerelinde bir sponsor olmamasına rağmen, muhtemelen biraz da takımın kimyası gereği, Fransa dışındaki yarışlara pek fazla önem verdikleri söylenemezdi. Ama dediğim gibi ülke içinde elde ettikleri başarılarla, en öne çıkan Pro-Conti takımlardan biriydiler.

Yine de kadrolarının WorldTour’a çok yeterli olduklarını düşünmüyorum maalesef. Her ne kadar Pro-Conti seviyesinde öne çıksalar da, bu birkaç yarışa özel bir durumdu. Bunu da sadece birkaç bisikletçi ve tabii domestiklerle başarabiliyorsunuz. Ama bütün WorldTour yarışlarında yarışmak durumunda olmak bile kadro genişliğini getiriyor. Birçoğunda başarılı olmak ise haliyle daha da zor.

Tabii duruma diğer bir yandan bakacak olursak mesela WorldTour’da da Euskaltel ve Vacansoleil gibi sonuç açısından sönük kalan takımlar da yok değil(di). Zaten bu iki takım da 2013 sonunda kapanmak durumunda kaldılar. O nedenle yine de Europcar’a bu konuda fazla eleştiri yapmayayım. Tepside sunulmuş olan bu fırsatı kaçırmak istemediler.

Gelelim formaya. Forma çok büyük oranda aynı. Zaten yanyana koyup bakmazsanız hafızanızda kaldığı kadarıyla karşılaştırıp farkları bulmak oldukça zor.

İlk fark WorldTour logosunun eklenmesi. Sonrasında yan sponsorlar arasında Accor -> Harmonie Mutuelle değişikliğinin yapıldığı dikkat çekiyor. Formanın genel tasarımında ufak tefek çizgi ve renk değişiklikleri yapılmış. Mesela koltuk altı ve devamında (forma yanı) siyah renkten açık yeşile geçilmiş. Şortun yanlarındaki Europcar yazıları ters çevrilmiş ve sonundaki yeşilin tonuyla da biraz oynanmış.

Yeşili kullanmaya başlayan başka takımlar olsa da, bu koyu tonuyla yeşil dendiğinde aklıma gelen ilk takım hala Europcar.

Bryan Coquard l'Etoile de Bessèges 4th stage win

Bryan Coquard, Etoile de Bessèges 4. etabında zafere ulaştı

europcar tour down under 2014

Takım Tour Down Under’da takım sunumunda

Europcar Tour Down Under Kevin Reza

Kevin Reza, sezonu Tour Down Under’da açanlardan

Europcar Tour Down Under training

Avustralya’dan başka bir görüntü. Japonya Ulusal Yol Şampiyonu Yukiya Arashiro da kendine özel formasıyla pedallıyor

Europcar Tour Down Under

Formanın arkasını görebilmek için ancak bu fotoyu bulabildim

europcar-2014 team-europcar-2014

Kaynaklar

  1. http://sicycle.wordpress.com/2013/11/28/2014-cycling-jerseys/
  2. http://www.teameuropcar.com/
  3. https://twitter.com/TeamEuropcar_en/
  4. https://www.facebook.com/teameuropcar

Sayfanın oluşturulma tarihi: 14 Şubat 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 14 Şubat 2014

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir