Türkiye’de Bisiklet Sporu Kitaplarına Ulaşmak – Bölüm 4: Yabancı Kitapları Yabancı Sitelerden Almak

Gelelim rağbet gören başka bir seçeneğe. Burada da direk olarak yurt dışındaki bir siteden alış-veriş yapmayı inceleyelim. Örnek olarak kullanacağımız site Amazon İngiltere. Nedeni oldukça basit süreçleri olgunlaşmış ve uygun fiyatlar sunuyor genelde. Aynı zamanda da aradığımız hemen her kitabı bulabiliyoruz.

Amazon’un büyük bir dezavantajı var. O da kargo ücreti! İngiltere içi gönderimlerde bazı kampanyalarıyla tek kitap alsanız bile kargo ücreti ödemeniz gerekmeyebiliyor. Ama gönderimler yurt dışına olacaksa bu durum tersine dönüyor ve bazı durumlarda kitabın kendi ücretinden daha çok kargo parası talep edilebiliyor. Aşağıda bu durumu detaylarla anlatmaya çalışacağım.

amazon book page

The Secret Race, Amazon’daki en popüler bisiklet sporu kitabı, neredeyse 500 civarı okuyucu yorumu bulmak mümkün. Ben de geçtiğimiz haftalarda bitirmiştim The Secret Race’i. Özellikle Lance’ı hala savunanlar varsa, okumalarını kesinlikle tavsiye ederim

İlk ekran görüntüsünde sepetimde sadece 1 tane kitap var, fiyatı 6,29 Sterlin. Ama bu kitabı Türkiye’ye göndermek için istenen kargo ücreti ise 9,18 Sterlin. Yani kitap ücretinin %150’si kadar! Haliyle bu şekilde bir sipariş vermek istemiyorum. Sonrasında acaba kitap sayısını arttırsam nasıl bir değişiklik olur diye merak edip deniyorum. İşte ikinci ekran görüntüsü de bunu gösteriyor. Her biri 6,29 Sterlin olan 3 tane kitabı ekliyorum sepete, bu sefer de kargo ücreti 16,16 Sterlin oluyor. Yani her kitaba 9,18 Sterlin kargo parası almıyor ama ilk kitaptan sonra kitap başı 4 Sterlin gibi bir ücret ekliyor.

Yine de bu uygulama bana çok mantıklı gelmiyor. Çünkü neresinden baksanız kitabın kendisi 6,29 Sterlin kargoya da bir o kadar ödüyoruz neredeyse. Zaten Sterlin x TL kuru da belli. Toplam ödenecek TL tutarı hayli yüklü oluyor. 3 kitap hesabına bakarsak, toplam 35,03 Sterlin bu da yaklaşık 130 TL = kitap başına 43 TL. Türkiye koşullarında çok sağlam bir yekün.

amazon book order 2014-02-27amazon book order 2 2014-02-27

Amazon.co.uk’de sepet bilgileri

Fiyatı bir kenara koyarsak, çok fazla bir dezavantaj görünmüyor. Yukarıda bahsettiğim gibi, hemen hemen duyduğunuz her bisiklet sporu kitabını burada bulmanız mümkün. Bazen 1990’larda basılmış kitaplara bile denk gelebiliyorsunuz. Tabii benim gibi bu konulara fazla ilgiliyseniz, bir süre sonra hazır bulmuşken bu kitapların da siparişini verirken bulabilirsiniz kendinizi.

Belki kargo takip ile ilgili sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şöyle açıklayayım, standart kargo ile gönderirseniz, yukarıdaki gibi ücretlendiriliyorsunuz ki bana kalırsa bu fiyatlandırma bile yeterince caydırıcı. Eğer gidip ekspres kargoyu seçerseniz, o zaman da aşağıda gördüğünüz gibi bir ücretle karşılaşacaksınız. 1 kitap için istenen kargo ücreti 34 Sterlin, yaklaşık 125 TL!?! Tabii ki hiç ekspres sipariş vermedim. Ama tahminim, en azından kargo takip imkanı sunduğu.

Standart kargo ise yurt dışı gönderilerinde genelde kargo takip sunmuyor diye biliyorum. Direk Amazon’dan (Amazonun’un partnerlerinden değil) aldığım Türkiye’ye gönderilmesini istediğim bir siparişim olmadı, ama İngiltere’deki bir arkadaşıma birçok kez kitap gönderttim. Onların bazılarında takip bilgisi çıkıyordu, bazılarında çıkmıyordu. Ama dediğim gibi İngiltere içi olunca bunu sağlamak daha kolay. O nedenle yurt dışı gönderilerinde takip imkanı sunmayabilirler.

amazon book order 3 2014-03-30

Amazon’da yurt dışı kitap gönderileri için ekspres kargo seçen var mı merak ediyorum

amazon book order 4 2014-03-30

Genelde siparişten sonraki 2 gün içinde kitap kargoya verilmiş oluyor, PTT tarafından size ulaşması ise 5-15 gün sürebiliyor. Şu ana kadar bana gelen kitaplarda bu süre sadece bir iki kere aşıldı, onda da 2-3 günlüğüne

Bu konuda bir ufak anımı anlatarak bu yazıyı bitireyim. Yaklaşık 1,5 sene kadar önce, oldukça fazla sayıda kitap siparişi vermeye niyetlenmiştim. Sonradan yukarıda bahsettiğim şekilde çeşitli yöntemler denedim ama baktım ki öyle sipariş verirsem batacağım, yaklaşık 30 kitabı İngiltere’deki bir arkadaşıma gönderttim. O aralar birkaç ayda bir iş nedeniyle İngiltere’ye gidiyordum, bu gidiş gelişlerimde kitapları birkaç seferde de olsa Türkiye’ye getiririm diye düşünmüştüm. Ama kitaplara ulaşmayı nasıl istemişsem, siparişleri verdikten sonra bir daha İngiltere’ye gidemedim, ve 30 civarı kitap hala arkadaşın evinde bekliyor. Resmen kitaplar kapakları açılmadan eskidi. :)

Bu yazı Türkiye’de Bisiklet Sporu Kitaplarına Ulaşmak serisinin 4. yazısı oldu. Geriye kaldı 1 yazı. Onu da kısa sürede tamamlamak amacındayım. Bir tavsiye, son yazıyı görmeden, sipariş vermeyin.

Sayfanın oluşturulma tarihi: 30 Mart 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 30 Mart 2014

This article has 1 comments

  1. Pingback: Türkiye’de Bisiklet Sporu Kitaplarına Ulaşmak – Bölüm 5: Yabancı Kitapları Yabancı Sitelerden 2. El Almak : Bisiklet Sporu

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir