Tour De France (Fransa Turu) 2013 5. Etap Notları

5. etap 3 Temmuz’da Cagnes-sur-Mer – Marseille arasında 228.5 km.’lik bir parkurda bir yol etabı olarak koşuldu. İlk defa toplu sprint finişi görebildik ve kazanan Mark Cavendish oldu.

 

Bu etaptan sonra yapabileceğimiz bazı çıkarımlar:

 

  • Pierre Rolland için muhtemelen GK yerine tırmanış mayosuna odaklanır demiştim ama Fransa basınından bir muhabirin söylediğine göre hedefi GK’miş. Hala ikna olmuş değilim, ama sanırım bekleyip görmekten başka çaremiz de yok. Şu ana kadar TTT’de kaybettiği zamanın dışında bir zaman kaybetmedi, onu da not olarak ekleyeyim.
  • SKY’da Thomas ve Stannard geçirdikleri kazalardan dolayı Tour’un başından beri sıkıntılar çekiyorlardı, dünkü TTT’de çok problem yaşıyor gibi gözükmediler, ama bugünkü uzun etapta peloton ile birlikte finişe gelemediler ki bugün toplu sprint finişi gördük, yani parkurda öyle yıpratıcı tırmanışlar da yoktu. Thomas bir kere lastik patlattı ve değişimden sonra mekaniker onu hep alışageldiğimiz gibi sırtından iterek hızlandırmak istedi ama leğen kemiğinde kırık/çatlak olduğu için bu esnada çok acı çektiğini gördük. Daha iyileşmesine zaman var gibi. Fransa Turu olmasa kesin yarıştan çekilirdi.
  • Impey’nin sarı mayo şansı devam ediyor. Bu etabı Gerrans’ın önünde tamamladı ama  Gerrans da finişte çok dikkatliydi, gereken fark yaratılamadı. Gerrrans ilk 5 etabı 15., 16., 1., (1. TTT) ve 15. bitirdi yani toplam 47. Impey ise 11., 8., 22., (1. TTT) ve 13. yani toplam 54. Bu da demek oluyor ki 6. etapta Gerrans ve Impey etabı en önde tamamlar ve Impey, Gerrans’tan 8 sıra daha önde yer alırsa, Impey Tour de France’ta sarı mayoyu giyen ilk Afrikalı bisikletçi olacak.
  • Bu etapta tırmanış sayısı azaldı ve zaten toplu sprint finişi gördük. Birçok takım da bunun için pelotonda savaştı ve maalesef hızın oldukça fazla arttığı son bölümlerde 2 kaza yaşandı. Kessiakoff’un dizinden sakatlandığı, Zubeldia’nın sol elinde kırık tespit edildiği, Bouet’nin de yarıştan çekileceği, Van den Broeck’un da dizinde problemler olduğu haberleri geldi akşam. Kittel de kazalardan etkilenip finişe önde gelemedi ve etap zaferini kovalayamadı.
  • Aslında Tour’daki en iyi iki lead-out treni Argos-Shimano ve Lotto-Belisol trenleri gibi gözüküyor. OPQS’inki de fena değil tabii ki ve kağıt üstünde rouleur ve TT’ci sayısı çok fazla. Sadece son 3 km’de az bir farkla daha yavaş isimleri var gibi gözüküyordu ama tabii kağıt üstünde. Bugün ise durum biraz farklı gelişti. OPQS etabın büyük çoğunluğunda pelotonun önünde yer almadı, çünkü GreenEdge’in sarı mayoyu koruması gerekiyordu, böyle olunca final bölüme daha diri girdiler ve son 500m’de takım arkadaşı kalan tek sprinter Cavendish’ti. Bunu da çok iyi kullandı zaten Cav ve etap galibiyetine uzandı.
  • Argos, Kittel kazadan dolayı geri kalınca organize olamadı, ama Lotto-Belisol biraz hayalkırıklığı yarattı. Zaten Greipel de bundan olumsuz etkilenmiş olacak ki, etabı da kazanamayacağını anlayınca son 50-100m’de gazı kesti ve etabı daha iyi bir sırada bitirebilecekken biraz geride kaldı.
  • Cannondale maalesef takım olarak zayıf ve Sagan’ı etapların son bölümlerinde destekleyemiyorlar bir türlü. Bugün de yine yalnız gördük Slovak bisikletçiyi. Hız olarak son bölümde Cavendish ile aynı hıza çıkabildiği gördük helikopter çekiminde ama Cav sprinte daha önde başlayabildiği için etaba uzandı. En azından aynı hıza çıkabilmeleri, sonraki etaplardaki rekabet açısından oldukça olumlu.
  • Yeşil mayo rekabeti bu sene daha çekişmeli olacak gibi görünüyor. Toplu sprint finişi ile bitmesi olası daha birçok etap var ve diğer takımların trenleri işleri yoluna koyamazsa, Cavendish etap galibiyetleri ile gerekli puanları toplayabilir.

 

Kaynak

  1. http://www.letour.fr/le-tour/2013/us/classifications.html
  2. http://www.steephill.tv/2013/tour-de-france/photos/stage-05/#322-PIC380117387.jpg

Sayfanın oluşturulma tarihi: 04 Temmuz 2013
Sayfanın son güncellenme tarihi: 04 Temmuz 2013

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir