Tour De France (Fransa Turu) 2013 6. Etap Notları

6. etap 4 Temmuz’da Aix-en-Provence – Montpellier arasında 176,5 km.’lik bir parkurda bir yol etabı olarak koşuldu. Bugün de bir toplu sprint finişi gördük ve kazanan Andre Greipel oldu.

 

Bu etaptan sonra yapabileceğimiz bazı çıkarımlar:

 

 • SKY’da Thomas bu etapta biraz daha iyi gözüktü. Pelotonun ön kısmında Froome, Porte gibi isimlerin önünde yer aldığına şahit olduk birkaç kere. Gerçi etabı 5’18” geride tamamlamış ama bunun endişe yaratacak bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Yalnız şöyle bir durum var, sakatlığı muhtemelen seleden kalkmasını engelliyor ya da iyi ihtimalle zorlaştırıyor, düz etaplarda bu çok problem değil ama sıra dağlara geldiğinde işi maalesef daha zor olabilir.
 • 2 gündür Impey’nin sarı mayoyu alma şansını hesaplıyordum ve sonunda rüyalar gerçek oldu. :) Gerrans, sportif direktör Matt White ile konuşup sarı mayoyu Impey’ye bırakmasının uygun olup olmayacağını sormuş, olumlu cevap alınca da bugünün finişinde en önde yer almak için çabalamadı ve Impey de etabı 13. sırada bitirince sarı mayoya uzanmış oldu. Böylece sarı mayoyu giyen ilk Afrikalı olma ünvanına da sahip oldu. GreenEdge’i ve Gerrans’ı çok takdir ettim. Böylesine sadık bir domestiği bu şekilde ödüllendirmek harika bir tercih.
 • Impey muhtemelen sarı mayoyu bir gün daha tutacak ve sonra Cumartesi günü, ilk dağlık etapta yeni sarı mayoyu göreceğiz.
 • Çok fazla büyük kaza yaşanmadı bugüne kadar ama birer, ikişer bisikletçilerin önemli sakatlıklar yaşadıklarını ve yarıştan çekildiklerini görüyoruz. Bugün start alamayan Van den Broeck, yarıştan çekilen ilk genel klasman favorisi oldu. Bununla birlikte artık Lotto-Belisol’un düz etaplarda Greipel’e odaklanacağını, tırmanışlı etaplarda ise kaçış grubunda yer almak isteyebileceğini varsayabiliriz.
 • Astana’ya da değinmeden geçmeyelim, takımların büyük çoğunluğu Tour’a 9 bisikletçiyle devam ederken, Astana şimdiden 6 kişi kaldı. Kessiakoff ve Kashechkin’den sonra bugün de dizindeki sakatlık nedeniyle Brajkovic çekildi. Fulgsang’a destek verebilecek domestik sayısı oldukça azaldı, özellikle dağlarda.
 • Bugün oldukça düz bir parkur koşulmasına rağmen, yine sakatlıklarla boğuşan Bouhanni’nin daha etabın yarısına bile gelmeden pelotondan koptuğunu ve takım arabaları arasında tek kişi pedalladığını gördük. Kameralar hangi açıdan gösterirse göstersin, acı çektiği belli oluyordu ve sonunda o da daha fazla devam edemedi ve yarıştan çekildi.
 • Finişe gelecek olursak ise, yine sprint trenlerinin çekişmesine tanık olduk. Özellikle son 3 km’de birisi bir taraftan gelirken, diğeri diğer taraftan geliyor, birbirlerinin çizgisini ve ritmini bozmaya çalışıyorlar. Bugünün sonunda ayakta kalan Lotto-Belisol’un treni oldu ve Greipel de hata yapmayarak etap galibiyetine ulaştı.
 • Kittel, etap sonrası Twitter’dan son bölüme kadar iyi geldiklerini ama finişe yakın hafif eğim artışını beklemediğini söyledi. Bu seviyede böyle bir hataya nasıl pay bırakmışlar hayret, yani finiş yeterince incelenmemiş takım tarafından ve beklemekdikleri bir durumla karşılaşmışlar.
 • Cavendish ise finişe yaklaşık 20 km. kala ufak bir kazada yere düşmüştü, sonradan pelotona yetişmek için önemli bir efor sarf etti ve belki de finiş sprinti için yeterli gücü kalmadı. Ama OPQS treninin de bugün işi sonuna kadar getiremediğini söyleyebiliriz.
 • Sagan ise “ebedi ikinci” tadında devam ediyor, şu ana kadar TTT hariç 5 etap koşuldu ve ilk etapta zaten kazadan dolayı geride kalmıştı. Kalan 4 etabın, 3’ünde 2., 1’inde de 3. oldu. Henüz aradığı etap galibiyetine ulaşamadı ama takımı kendisini son kilometrelerde hiç destekleyememesine rağmen bu kadar istikrarlı sonuçlar alması, yeşil mayo şansını arttırıyor.
 • Yeşil mayo rekabetinde çekişme devam ediyor. 3 büyük sprinter de birer etap aldı (Cavendish, Kittel ve Greipel). Sagan’ın ise henüz zaferi yok. Bu 4 isim de formda görünüyor ve şu ana kadar sprint treni o gün en verimli olan kazanmaya hep daha yakın oldu. Tabii bu hesaplamayla Sagan hiç kazanamayabilir ama bence kazanacak, özellikle hafif dağlıkta artık sırası geldi.

İşte mutluluğun fotoğrafı!

Kaynak

 1. http://www.letour.fr/le-tour/2013/us/classifications.html
 2. http://www.steephill.tv/2013/tour-de-france/photos/stage-06/#320-PIC380473684crop.jpg
 3. https://twitter.com/triplesmc/status/352854142621986818/photo/1

Sayfanın oluşturulma tarihi: 05 Temmuz 2013
Sayfanın son güncellenme tarihi: 05 Temmuz 2013

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir