2014 Formaları: Tinkoff – Saxo

Her sene  pelotonun en çok tartışılan takımlarından birinde sıra. Bu sene onları Tinkoff – Saxo olarak izleyeceğiz. Bildiğiniz gibi geçen sene isimleri Saxo – Tinkoff’tu. Bisiklet takipçisi olmanın en zor yanlarından birisi bu takımların ve sponsorların değişikliğine ayak uydurabilmek sanırım. Aslında yenilikleri öğrenmek ve alışmak bir nebze altından kalkılabilir, ama özellikle geçmişe dönük isimleri hatırlamaya çalıştığınızda işler biraz karışıyor, hangi sene hangi sponsor vardı, bunu tutturabilmek hakikaten zor.

Neyse konumuza dönelim, 2014 formaları. Tahmin edildiği gibi formalarda beklenenin dışında fazla bir değişiklik göze çarpmıyor. Ama bu değişiklik yok anlamına gelmesin. Geçen seneki sponsorlar bu sene yer değiştirdiği için formadaki sponsor isimleri ve renkler de aynı şekilde yer değiştirmiş durumda. Geçen sene laciverti baskın sarılı forma giyiyorlardı, bu sene ise sarısı baskın lacivertli forma giyecekler. Bunun yanında formanın tasarımında ufak dokunuşlar da göze çarpıyor. Kollar ve omuzlardaki asimetrik çizgiler şık durmuş örneğin. Sponsor sayısı az olsa da ana sponsorların oldukça büyük fontlarla basılması formayı kalabalık gösterse de pelotonun beğendiğim formalarından. Peloton içinde de seçmesi hiç zor değil.

Takım geçen sene asıl hedeflerine ulaşamadı ve Contador (doping cezaları haricinde) kariyerinin en kötü yılını geçirdi, bakalım 2014’te neler göreceğiz?

alberto contador photo 01

Takımın genel klasman lideri Alberto Contador

tinkoff - saxo michael morkov

Danimarka ulusal şampiyonluk mayosuyla Michael Mørkøv

tinkoff - saxo roman kreuziger

2013 Fransa Turu’nda Contador’dan daha formda olduğu gösteren ama domestiklik görevinden isyan etmeyen Roman Kreuziger

tinkoff - saxo handlebar

Takımın yaptığı açıklamaya göre, bisikletçiler antrenmanlarda siyah, yarışlarda ise beyaz gidon bandı kullanacakmış. Pek pratik bir karar değil sanki…

tinkoff - saxo team photo 01 tinkoff - saxo team photo 02 tinkoff - saxo team photo 03

riis - tinkov kiss

Bence bu kare yılın fotoğrafı olmaya şimdiden aday. Takımın yeni sahibi Tinkov ve takım menajeri Riis antrenmanda takımı çekiyorlar. Yalnız Tinkov’un bazı yan hedefleri var gibi. :) Bu arada fark etmişsinizdir, Tinkov’un kaskı yok ve herkes kırmızı-beyaz ayakkabı giyerken, o siyah-beyaz tercih etmiş. Yine de bisiklet hakimiyeti hiç fena değil gibi, hakkını verelim. Fotoğraftan çok net seçilmiyor ama bacakları da tıraşlı gibi. Takımın sahibi de olsa milyarder bir iş adamının böyle detaylara dikkat ettiğini görmek güzel. Son olarak, kişisel görüşüme göre Tinkov ve Riis bisiklet dünyasındaki en antipatik kişiler sıralamasında birbiriyle birincilik için yarışacak seviyedeler, şimdiye kadar gördüğümüz kadarıyla çok iyi anlaştıkları da söylenemez. O nedenle bu “evliliğin” birkaç yıl devam etmesi oldukça şaşırtıcı olur. Sene sonu gelmeden bile Riis’in takımdan ayrıldığını görürsek şaşırmam.

Kaynaklar

  1. https://www.facebook.com/tinkoffsport

Sayfanın oluşturulma tarihi: 18 Ocak 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 18 Ocak 2014

This article has 2 comments

  1. Pingback: 2015 Formaları: Tinkoff – Saxo | Bisiklet Sporu

  2. Latricia Reply

    In realtà c'è il trucco. Se invece di rispondere nella finestrina della chat apri la pagina dei messaggi in vista intera, puoi chattare da lì senza consentire un bel niente. Devo farlo di continuo con mia moglie, che l&;p#9ap3licazione se l'è installata (è meno paranoica di me)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir