Türkiye’de Bisiklet Sporu Kitaplarına Ulaşmak – Bölüm 2: Yabancı Kitapları Türkiye’de Satın Almak

Türkiye’de Bisiklet Sporu Kitaplarına Ulaşmak yazı serimizin geldi sıra 2. bölümüne. İlk bölümde, Türkçe’ye çevrilen kitapları incelemiştik ki sayıları maalesef bir elin parmaklarını bile geçmediği için, bu bölümün bisiklet sporu tutkunlarını tatmin ettiğini pek zannetmiyorum. Artık bir bisiklet sporu kitabı okumak istiyorsak bir yabancı dil bilmemiz gerektiğini anladık. Şimdi de bu konuda neler yapabileceğimize bakalım.

 

SevenDeadlySinsthe secret race

 

Yabancı Kitapları Türkiye’de Satın Almak

İlk bölüm sonrası oluşan karamsar tabloyu, bu ikinci bölüm ile dağıtmak isterdim ama şimdiden dürüst olup bu seçeneğin de çok fazla kitap alternatifi sunmadığını belirteyim. Ama en azından birkaç tane kitaba bu şekilde ulaşmamız mümkün. Birkaç örnek vereyim. Mesela 2012’nin sonunda Armstrong balonu patladığı zaman çıkıp oldukça popüler olan The Secret Race kitabını D&R’da bulmak mümkündü. Tabii yine İngilizce ama direk olarak ülkemizde alabiliyordunuz. Sanırım bir iki şubesinde vardı ve ayrıca internetten de alınabiliyordu. Belki başka birkaç kitapçıdan da temin etmek mümkündü ama kesin olarak sadece D&R’ı hatırladığım için onu yazmak istedim.

Acaba şu anda durum nasıl diye bir araştırma da yaptım. Belli başlı kitapçılarımızın internet sitelerinde çeşitli arama ve taramalar yaparak şu an satmakta oldukları bir bisiklet sporu kitabı olup olmadığına baktım. Aslında çok kolay bir süreç olmadı bu. Zira hangi kitapları satıyor olabileceklerini tahmin edip ona göre aratmak gerekecekti ki bu da çok güvenilir bir yöntem değil haliyle. Zaten bisiklet sporu diye ayrı bir kategorileri de yoktu bu da işleri ayrıca zorlaştırıyordu.

Yine de vazgeçmedim. En olası kategorileri bulup -ki bunlar genelde ya Yabancı Dil, Hobi ya da Spor kategorileriydi- üşenmeden sayfalar arasında dolanıp bisiklet sporu kitaplarını bulmaya çalıştım. Bu taramaların sonucunda sadece 1 kitap bulabildim, bu kitap David Walsh’un “Seven Deadly Sins: My Pursuit of Lance Armstrong” kitabıydı. Kitapyurdu, İdefix, Pandora, D&R sitelerine baktım ve 2 tanesinde kitabı stoklarda görebildim.

  • D&R (link) 25,95 TL
  • İdefix (link) 22,35 TL

İki fiyatın da oldukça makul olduğunu söyleyebilirim. Bugün bu kitabı yurt dışından (İngiltere) getirmeye kalksanız kargo harici vereceğiniz tutar neredeyse bu olurdu. Beni pozitif yönde şaşırttıkları için bu iki siteye de teşekkür etmek istiyorum. Diğer bir yandan da bu kitabı merak edenlerin bu fırsatı kaçırmamasını tavsiye ederim. :)

Bunun dışında geçen günlerde şans eseri Anıl Gencelli’nin bir tweet’ine denk geldim. Remzi Kitapevi’ne gittiğini ve The Secret Race’e denk gelip aldığını paylaşmıştı. Bu kitap için de yine kararında ve makul sayılabilecek bir tutar ödemişti, 29 TL. Remzi Kitapevi’ne de teşekkür edelim. Dileğim onların da getirdikleri bisiklet sporu kitaplarının birkaç tane ile sınırlı kalmaması ve bu işe düzenli bir şekilde devam edip makul sıklıklarda yeni kitaplar getirmeleri.

remzi secret race

Kaynaklar

Sayfanın oluşturulma tarihi: 09 Mart 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 09 Mart 2014

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir