Ruta del Sol 2015 – Yarış Sonrası Analizi

Beklentileri tam anlamıyla karşılayan bir yarış izledik İspanya topraklarında. Froome ve Contador’u bu sene ilk defa aynı yarışta izledik. Zaten Ruta del Sol ikisinin de 2015’te yarıştığı ilk yarış oldu. Bu nedenle ikilinin form durumu hakkında hiç bilgimiz yoktu ama zirve finişi etapları sanki Mayıs/Temmuz aylarında bir yarış izliyormuşuz izlenimi verdi. Son etabın sonuna kadar da genel klasmanı kimin kazanacağını görmeyi bekledik.

Yarış Nasıl Kazanıldı?

 • Froome vs. Contador rekabeti gerçekten çok güzeldi. Önce Contador zamana karşıda daha iyi bir performans gösterdi ve daha ilk günden genel klasman lideri oldu. Sonra ilk zirve finişinde takım arkadaşlarını erkenden kullanıp yarışın son 7,5km’sini tek başına sürüp Froome’un 19″ önünde etabı aldı.
 • Herkes bir sonraki etapta da benzer bir sahne göreceğimizi düşünüyordu ki etap profili de bunu destekliyordu zira finiş tırmanışı o kadar da uzun değildi. Ama bu sefer takım arkadaşlarını hızlı tüketen Froome oldu ve kısa atağına Contador fazla cevap veremeyince, finişe kadar konsantrasyonunu kaybetmedi ve etabı 29″ farkla kazarak, GK’de liderliği iki saniye farkla aldı.
 • Son etapta ise son 3 km.’de 75m.’lik bir irtifa kazanımı vardı bu da muhtemelen Contador için atak yapıp Froome’u düşürebileceği bir tırmanış olmayacaktı. Yarışta zaten bonifikasyon kullanılmadı, kullanılsa da bu etabı tırmanabilen sprinterlerin alması çok daha yüksek ihtimaldi (ki öyle de oldu, Lobato çok rahat kazandı). Contador ve Froome finişten beraber geçtiler ve Froome genel klasmanı kazanmış oldu.

contador going solo
Contador son olarak Basso’yu kullanıyor ve sonrasında hemen solo atağına başlıyor. Sonrasında finişe kadar onu gören olmadı. Etap 3.

Öne Çıkanlar

 • Contador da Froome da pelotonun geri kalanından ciddi miktarda ilerdeler. 3. etabın sonuçlarına bakınca bile bunu hemen anlayabiliyorsunuz. Finişten 3. geçen isim Bardet oldu, Contador’un 1’39” arkadasından, Intxausti ise 1’58” farkla 4. oldu.
 • Froome’un geçen sene Vuelta’da gördüğümüz yarışması tarzını bu yarışta 3. etapta gördük. Son tırmanışta Contador ve diğer favorilerin hayli gerisinde kalmasına rağmen, sonradan temposunu arttırıp herkesi teker teker geçti ve Contador ile arasındaki farkı 19″ saniyeye kadar indirdi finiş çizgisinden geçerken.
 • ITT etabında da Contador çok iyi bir performans gösterdi. Etabı kazanan Moreno’nun sadece 6″ arkasından, 4. oldu. Parkur teknik olarak değerlendirilen bir parkurdu ve çok fazla da tırmanış yoktu. Bu nedenle zamana karşı uzmanlarının öne çıkması bekleniyordu. Contador’un performansı bu nedenle daha da önemli. Son iki sene de ITT’lerde genellikle Froome’un gerisinde kalırdı, bu etapta Froome’u da geçmeyi başardı.
 • Froome-Contador ikilisini zorlamasına ihtimal verdiğim ya da en azından podyumun önemli adayı olarak gördüğüm Mollema, ilk etaptaki kaza nedeniyle 42″ süre kaybetti, sonra da yarıştan çekilmek durumunda kalınca, kendisini tırmanış etaplarında izleyemedik.
 • Puan klasmanı da aslında güzel bir çekişmeye sahip oldu. Contador veya Froome’un bu klasmanı düşünerek yarıştığını düşünmüyorum. Ama dikkat ettiyseniz son etaba girilirken Froome 2 puan farkla Contador’un arkasındaydı. Finiş kendisine uymamasına rağmen sonuna kadar zorladı ve etabı 6. sırada bitirdi, Contador’un 3 sıra önünde, bu da 1 puanla puan klasmanını kazanmasına yetti. Yarışı özetlersek Froome hem genel, hem de puan klasmanını kazandı. Contador ise GK’de 2″, puan klasmanında da 1 puan farkla ikinci oldu. Herhalde biraz içerlemiştir bu duruma. :)
 • Tinkoff-Saxo tırmanış domestikleri anlamında SKY’ın gerisinde kaldı. Contador’un yanında Basso ve Hernandez vardı bu anlamda sadece. Basso bana sorarsanız beklenildiği kadar iyi domestiklik yapamayacak Contador’a, burada da çok iyi performans sergilemedi bence. Diğer yandan SKY’dan 4 bisikletçi final GK’de ilk 8’e girmeyi başardı. Kennaugh gerçekten iyi tırmandı ve zaten Nieve bildiğimiz Nieve.
 • Bir madde de Pim Ligthart’a ayırmak lazım. Hollandalı bisikletçi sezonun Fransa topraklarındaki ilk yarışı Grand Prix Cycliste la Marseillaise’yi sürpriz bir şekilde kazanmıştı. Ruta del Sol’de bunun çok da sürpriz olmadığını kanıtlamak istercesine toplu sprint finişiyle bitmesi beklenen 1a etabının son kilometrelerinde atak yapıp bu solo atağıyla etabı almayı başardı.
 • Gelelim Lobato’ya. Froome, Contador ikilisiyle beraber en çok alkış kendisine gidiyor. Yarış başlamadan Degenkolb tarzı olarak görünen 2. ve 5. etapları çok rahat bir şekilde kazandı Lobato. Bu iki etapta da Degenkolb 2. oldu. Lobato’nun gerçekten ilginç bir tarzı var. Finiş sprintleri başlamadan kendisini genelde en önde görmüyoruz ama arkadan yüksek süratle gelip sprintine başladığında kimse deryarına girecek fırsatı bulamıyor, Lobato da açtığı farkı finişe kadar koruyup sevinç gösterisi yapacak vakti bile buluyor. Tour Down Under’da kazandığı etabı da benzer şekilde kazanmıştı. Sagan’ın 2012 Tour de France’taki haline çok benzetiyorum aslında. Hem kazandığı etap profilleri çok benzer, hem de zafer kutlamaları. :)

lobato winning
Lobato, 2. etabı kazanırken telefonla konuşuyor. (Movistar, İspanya’da bir cep telefonu operatörü).

Sonuçlar

Fotoğraflar

 • http://inrng.com/2015/02/

Sayfanın oluşturulma tarihi: 23 Şubat 2015
Sayfanın son güncellenme tarihi: 23 Şubat 2015

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir