Giro-Tour Dublesi Mümkün mü?

Zaman zaman yeniden ısıtılıp gündeme getirilen sorulardan bir tanesi “Giro-Tour dublesinin” günümüzde mümkün olup olmadığı. Biliyorsunuz bu iki prestijli yarış bir yıl içerisinde aynı bisikletçi tarafından pek sık kazanılmıyor, hatta oldukça ender diyebiliriz.

Tarihte bunu başarabilen sadece 7 bisikletçi var ve 2014 yıl sonu itibarıyla bunu başarabilen son bisikletçi Marco Pantani. Pantani Giro-Tour dublesine imzasını attığında takvimler 1998 yılını gösteriyordu. 1998’den beri bunu başarabilen olmadı ve 1970-1980’lere oranla günümüzde bunu başarmanın çok daha zor olduğu konuşuluyor.

Bunun en temel sebeplerinden bir tanesi, bisikletçilerin en üst seviyede başarı elde edebilmek için kendilerine sezon başlamadan önce bir ana hedef belirleyip neredeyse yıl boyunca sadece o yarışta en üst düzey form seviyesine ulaşmak için bütün yılki antrenmanlarını düzenlemeleri gerekiyor.

Şu şekilde zihninizde canlandırabilirsiniz. Bir bisikletçinin yıl içerisinde form açısından çıkabileceği en yüksek noktaya %100 diyelim. Bu %100 öyle yüksek bir seviye ki, günümüzde bu seviyenin birkaç haftadan uzun süre korunmasının çok mümkün olmadığı birçoklarında kabul edilen bir gerçek.

Şöyle bir özetleme yapabiliriz, form düzeyi ne kadar yükseğe çıkarsa bu düzeyi korumak o kadar zor. Yani belki %70 seviyesinde bir bisikletçi birkaç ay bu düzeyi koruyabilirken, daha yükselttiğimizde, örneğin %90 civarlarına geldiğimizde, söz konusu süre haftalar düzeyine iniyor.

Giro-Tour dublesinin önündeki ilk önemli engel bu diyebiliriz. Yine eskilere bir dönecek olursak, Anquetil, Merckx, Hinault gibi efsanelerin döneminde bu efsanelerin düzeyine yaklaşan çok fazla bisikletçi yoktu. Böyle olunca Giro’yu %80-85 form düzeyinde koşup kazandıktan sonra Tour’u da %90-95 seviyesiyle kazanabiliyorlardı.

Böyle yazınca da yanlış anlaşılmasın, bu efsaneler de çekirdek çıtlar gibi Giro-Tour dublesi yapmıyordu her sene ama kariyerlerinde bu başarıya birkaç kere ulaşmayı başarabilmişlerdi.

eddy merckx giro tour double
1970, 1972 ve 1974 yıllarında Giro-Tour dublesini başarmış isim: Eddy Merckx.

Günümüzde ise tabii ki büyük tur genel klasmanı anlamında en öne çıkan birkaç bisikletçi var. Ama bu gruptan sonra gelenlerle aralarındaki fark çok fazla değil. Bu nedenden ötürü bir büyük tur kazanmak için, (özellikle Giro ya da Tour) bir bisikletçinin form düzeyinin %100’e yakın olması gerekiyor.

Aksi takdirde genel olarak kendisiyle aynı seviyede görülmeyen ama kendi %100’ünü yakalamayı başarmış bir bisikletçi tarafından geride bırakılmaları pek de zor olmayabiliyor. Örneğin 2015 senesinde Contador’un Giro-Tour dublesini hedeflediğini biliyoruz. Ama bu ikisi içinden asıl gönlünden geçen muhtemelen Tour. Durum böyle olunca da acaba Giro’ya yüzde kaç form seviyesinde gelmeyi planlayacak, işte bu merak konusu.

Çünkü yine yukarıda verdiğim örneği göz önünde bulundurursak diyelim ki Contador %80-85 form düzeyinde geldi Giro’ya, Giro’nun son yıllardaki başarılı isimlerinden birini ele alalım, örneğin Uran. Uran ise %100 seviyesiyle geldi. Bu iki bisikletçinin beraber koştuğu bir büyük turu kim kazanır diye sorsak, herhalde açık ara bir farkla Contador cevabını duyarız. Ama işte eğer burada tablosunu çizmeye çalıştığım durum gerçekleşirse Uran’ın yarışı daha önde bitirdiğine şahit olmamız bana sorarsanız mümkün.

Giro-Tour dublesinin önündeki diğer önemli bir engel ise, iki büyük tur arasında sadece 34 gün olması. Bu süre içerisinde bisikletçinin hem dinlenip Giro’nun yorgunluğunu atması, hem de Tour başlamadan tekrar form düzeyini yukarılara çekmesi gerekiyor. Genel kanı 34 günün bunun için yeterli olmayacağı yönünde. Zaten bu nedenle bisikletçilerin Giro-Tour dublesinden ziyade Giro-Vuelta dublesini koştuklarını görüyoruz son yıllarda.

Aslında Tour-Vuelta dublesini koşanların da sayısı çok az sayılmaz. 2015 yılında Tour-Vuelta arasında 33 gün olacak. Hemen hemen Giro-Tour arasındaki boşlukla aynı. Ama Giro ve Tour’u ana hedef olarak belirleyen bisikletçi sayısı Vuelta’yı ana hedef olarak belirleyen bisikletçi sayısından oldukça fazla olduğu için, Giro-Tour dublesindeki rekabet seviyesi çok daha yüksek oluyor.

Tekrar başa dönecek olursak: “Giro-Tour Dublesi Mümkün mü?” sorusunun cevabını bu sene bulma ihtimalimiz oldukça yüksek. Nedeni ise Contador’un bunu bu sene ana hedef olarak belirlemiş olması. Contador’un dünyanın en iyi tırmanışçısı / en iyi büyük tur bisikletçisi sıfatlarını son iki senedir Froome’a devretmeye başlamış gibi görünüyordu ama 2014 önün için resmen bir geri dönüş yılı oldu. Sezon boyunca haftalık turlarda önemli başarılar elde etti ve birçoklarına göre de Tour’daki 1. favori oydu.

Ama bu iki bisikletçi de kaza yapıp Tour’u bırakmak zorunda kalınca, duello Vuelta’ya kaldı. Vuelta’yı da Contador izleyenleri ikna ederek kazanırken, 2 dağ etabı zaferini de cebine atmayı başarmıştı.

Froome’un Tour’da geçirdiği kaza sonrasında formunun en üst seviyede olmaması, Quintana’nın da kaza yapıp Vuelta’yı bırakmak zorunda kalması ve onu Contador’a karşı göremememiz nedeniyle Contador’un Vuelta’da işinin çok zor olmadığını düşünenler de vardı. Ama kendisinin de Vuelta başlamadan 1,5 ay kadar önce bacağını kırdığını/çatlattığını düşünürsek, 2014 yılında Contador’un 2009/2010 yıllarındaki Contador’a yakınsadığını sonucuna varabiliriz.

İşte bu form düzeyiyle Contador, Giro-Tour dublesini aynı yıl içerisinde kazanma ihtimali olan sadece bir iki bisikletçiden biri. Genelde yıl içindeki ana hedefini Tour olarak belirler ama bu sene Giro-Tour dublesini hedeflediğini açıkladı. Bekleyip görelim Giro-Tour dublesi gerçekten hala mümkün mü?

Önemli Not: Bu yazı ilk önce Cyclist Türkiye dergisinin Mart 2015 sayısında yayınlanmıştır, aslında 3 bölümden oluşan bir yazının ikinci bölümüdür. Fotoğraflar ve fotoğraf altı yorumlar Bisiklet Sporu tarafından sonradan eklenmiştir. Yazının ilk bölümü için “Peter Sagan bir Anıtsal Klasik Kazanabilecek mi?” – Link.

Fotoğraflar

  • http://cykelmagasinet.dk/merckx-giro-tour-double-er-ikke-traettende
  • http://www.cyclingweekly.co.uk/racing/tour-de-france/alberto-contador-speaks-about-his-giro-tour-ambitions-152405

Sayfanın oluşturulma tarihi: 02 Nisan 2015
Sayfanın son güncellenme tarihi: 02 Nisan 2015

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir