Profesyonel Bisiklet Sporu

fransa turu tarihi kitap kapağı
Kitap: Fransa Turu Tarihi
Yazar: Jean François Mignot
Çevirmen: Şule Ünsaldı
Yayınevi: Nota Bene Yayınları
Sayfa sayısı: 120
Boyutları: 13,5×19,5 cm.
Açıklama: “Fransa Turu doping skandallarına rağmen neden bu kadar popüler oldu? Organizatörler yarış gösterisini, bugün de XX. Yüzyılın başlarındaki kadar çekici olması için nasıl değiştirdi? Yarışçı primleri 1980’li yıllarda neden iki katına çıktı? Ve neden Fransız kazananların üçte biri Bretonyalı? Bu kitap Fransa Turu’nun 1903’deki kuruluşundan günümüze kadar yaşanan tarihini anlatıyor. Yarışın uzun vadeli gelişimlerini daha iyi anlatmak için İlk kez yarış organizatörünün istatistik verilerine başvuruyor: yarışçıların sayısı, toplumsal kökenleri, ulusal kimlikleri, parkurların güçlüğü, yarışçıların performansları ve yarış stratejileri, doping uygulamaları, ve aynı zamanda yarışın görsel niteliği ve belirsizliği. Bu kitap aynı zamanda Fransa’nın bir yüzyıllık (daha da fazla) ekonomik, toplumsal ve kültürel tarihini anlatıyor: özel zevklerin nitelikleşmesi, tüketim toplumunun, radyonun ve ardından da televizyonun ortaya çıkışı. Ticari amaçlı bir spor gösterisi olan Fransa Turu hiç kuşkusuz dünyanın en büyük spor yarışlarından biri oldu.”
Linkler: idefix kitapyurdu pandora D&R

DSC09504 resized
Kitap: Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 50 Yıllık Öyküsü
Yazar: Feyzi Açıkalın
Yayınevi: Ege Yayınları
Sayfa sayısı: 176
Boyutları: 19,5×27 cm.
Açıklama: “Öykü, pedallarına zor yetişebildiğim ilk bisikletimle değil, evimizin önüne çizilen beyaz çizgi ve yanındaki “varış” yazısı ile başlamıştı… Yıllar içinde, yerdeki o yazının yeri on metre ileri gitti, geri geldi… Olmadı karşı şeride geçti… Birileri geldi, “arrive” yerine “finish” yazdı; öbürleri “bitiş”i tercih etti. Sonuçta kırk beş yıl boyunca tüm bisiklet yarışları o bölgede sona erdi… Yarışmanın coşkusu, öfkeler, kavgalar, ahlanmalar, sevinçler, kutlamalar hep orada yaşandı. Eh, haliyle bisiklet sporuna teşne olan ben de orada zehirlendim! Aslında yarışmacı bisiklet sporuyla tanışıklığım daha önce başlamıştı. Okuma yazma öğrendiğim 1964 yılında evimize giren altı sayfalık Cumhuriyet Gazetesi’nin arka sayfasının tamamında yayımlanan bisiklet yarışlarını soluksuz okuduğumu hatırlıyordum. Bunu başkalarına anlatırken bir “deja vu” yaşadığımdan şüpheleniyordum ki, yıllar sonra Cumhuriyet Gazetesi’nin arşivine girdiğimde, “İşte bu” diye bağırdığımı hatırlıyorum. Yedi yaşındaki boş ve aç beynimin kaydettikleri karşımda duruyordu… Ben “uydurmamıştım!”…”
Linkler: kitapyurdu pandora

yasama cevrilen pedal
Kitap: Yaşama Çevrilen Pedal
Yazar: Lance Armstrong
Yayınevi: Goa
Sayfa sayısı: 384
Boyutları: 11×18 cm.
Açıklama: “Saatte 120 kilometre süratle giden bir bisikletle Alp dağlarının yamaçlarından inerken attığım zafer narasından sonra değil ölmek, yüz yaşına kadar yaşamak bile bana az geliyor. Ben hiçbir şeyi yavaş yapmam, nefes almayı bile. Ben herşeyi hızlı bir ritimle yaparım, hızlı düşünürüm, hızlı yerim, hızlı uyurum, hızlı kalkarım.
Henüz yirmi dört yaşındayken bir efsane olacağına kesin gözle bakılan Lance Armstrong’a, Ekim 1996’da doktorlar yumurtalık kanseri teşhisi ile %40 yaşama şansı verdikleri gün bütün hayatı tamamen değişmişti. Şimdi önünde uzanan yol, bisikletiyle katedeceği kilometreler değil, bu dünyada varolmayla olmama arasında geçecek çekişme dolu günlerdir. Artık bundan sonra pedalların yaşama çevrileceği belliydi. Yaşama Çevrilen Pedal, bir insanın hayatın ona veda hazırlığına karşı verdiği ilham verici bir savaştır. Acıları zafere, trajedileri şölene çeviren bir insan harikasının, yaşamını geri alışının öyküsüdür. Bu, anlatılamayacak bir cesaretin, tutkunun ve yaşamla olan aşkın öyküsüdür.”
Linkler: idefixkitapyurdupandora

Her Saniye Değerlidir
Kitap: Her Saniye Değerlidir
Yazar: Lance Armstrong
Yayınevi: Goa
Sayfa sayısı: 255
Boyutları: 13,5×21 cm.
Açıklama: “Fransa Turu’nu beş kez kazanan müthiş atlet ve yazdığı kitapla New York en çok satanlar listesinde bir numara olan Lance Amstrong, kişisel ve profesyonel yaşamında kazandığı zaferlerin ve kayıplarının ilham veren öyküsüyle geri döndü ve ölüme çok yaklaşma deneyiminin ona gerçekten yaşamayı nasıl öğrettiğini samimi bir dille anlattı. Her Saniye Değerlidir, büyük zorluklar yaşayan kararlı bir adamın, her güne mükemmele ulaşmak için yeni bir fırsat gözüyle bakmasının öyküsüdür. Armstrong, testis kanseri teşhisinden sonra akciğerlerine ve beynine de yayılan kanserle verdiği amansız savaşı ve hastalığının 1999 Fransa Turu’nu ve ardından gelen her Tur’u kazanmasını tetiklemesinin şaşırtıcı öyküsünü anlatıyor. Her alanda yaşam mücadelesi verenlere yeni bir bakış açısı kazandıracak ve destek olacak Her Saniye Değerlidir, Armstrong’un hayranlarını canlandıracak ve büyüleyecektir.”
Linkler: idefix kitapyurdu pandora

bi tur versene
Kitap: Bi Tur Versene
Yazar: Aydan Çelik
Yayınevi: Optimist Yayınları
Sayfa sayısı: 152
Boyutları: 19×24 cm.
Açıklama: “Bi Tur Versene bir çeşit albüm kitap. 1990’ların ortasından beri yoluna “bağımsız bir çizer-yazar” olarak devam eden Aydan Çelik çiziyor, yazıyor ve bisiklet üstünde çocukluğunu arıyor… Entelektüel, tarih meraklısı, kapitalizm karşıtı, çevreci değil tam anlamıyla ekolojist, sporsever, tabii ki en önemlisi yazar ve çizer… Çok yönlü aydınların, eski deyimle ‘ilim-irfan’ sahibi insanların azaldığı bir çağda iyimser bir merakla ortalıkta dolaşan biridir Aydan Çelik. Yine de bunlar onu özgün kılmaya yetmez. Onu farklı kılan şey, tüm bunları hırs, kibir barındırmadan, bilgiyi araçsallaştırmadan, salihane bir merakla okuması, yazması, çizmesi, anlatması…”
Linkler: idefix – kitapyurdu – pandora – D&R

Evvel Zaman Bisiklet - Ivır Zıvır Tarihi 6
Kitap: Evvel Zaman Bisiklet – Ivır Zıvır Tarihi 6
Yazar: Gökhan Akçura
Yayınevi: OM Yayınevi
Sayfa sayısı: 176
Boyutları: 16×24 cm.
Açıklama: “Bisikletin yazılara yansıyan yüzünün yanı sıra yaşamın da vazgeçilmez bir parçası olduğunu ilk bisiklet yarışından, yayınlanan ilk bisiklet kitaplarından ve hatta bisiklet üzerinde yapılan engin tartışmalardan takip ediyoruz Evvel Zaman Bisiklet’te.”
Linkler: idefix – kitapyurdu – pandora

Gezi / Seyahat

Bisikletle Güney Amerika Yolculuğu - Rüzgar İt Beni - Bigamekibasuyake
Kitap: Bisikletle Güney Amerika Yolculuğu – Rüzgar İt Beni – Bigamekibasuyake
Yazar: Hülya Koç
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa sayısı: 238
Boyutları: 14×12 cm.
Açıklama: “Tek başına yolculuk yapmanın, yabancı bir kültür ve coğrafyada yalnız olmanın olanca zorluğu, öte yandan keşfetmenin heyecanı, zoru başarmanın getirdiği kendine güven… Yabancı insanlarla, bir daha görmenin neredeyse imkânsız olduğu insanlarla kurulan diyaloğu aktaran, insanın her toprak parçasında tüm zaaflarıyla insan olmaya devam ettiğine tanıklık eden bir yolculuğun fotoğraflı güncesi. Yolcu olmak bir yaşam şeklidir; ikna olacaksınız.”
Linkler: idefix – pandora – ekşisözlük

velosipet ile bir cevelan yüz yıl önce bisikletle bursa
Kitap: Yüz Yıl Önce Bisikletle Bursa – Velosipet ile Bir Cevelan – 1900’e Doğru İstanbuldan Bursa’ya Bisikletli Bir Gezi
Yazar: Ahmed Tevfik
Çevirmen: Nezaket Özdemir – Cahit Kayra
Yayınevi: Sentez Yayıncılık
Sayfa sayısı: 128
Boyutları: 14×20 cm.
Açıklama: “1890´lı yılların sonlarında, bisiklet meraklısı İstanbullu bir genç, Bursa ve çevresinde bir keşif gezisine çıkmaya karar verir. Günümüz yazarları gibi, geçeceği yolları önceden belirler, ziyaret edeceği şehirler ve kasabalar hakkında bilgiler derler. İstanbul´dan Mudanya´ya yaptığı gemi yolculuğundan, Bursa-İnegöl-Yenişehir-Bursa güzergâhındaki bisiklet turuna, tüm gezisini kayda geçirir. İstanbul´a döndükten sonra, 1900´de bastırdığı gezi notlarını, bize 20. yüzyılın eşiğindeki Bursa´nın renkli panaromasını çizer.”
Linkler: idefix – kitapyurdu – pandora – D&R

erasmus günlüğü
Kitap: Erasmus Günlüğü
Yazar: Reyhan Yılmaz
Yayınevi: –
Sayfa sayısı: 404
Boyutları: 16,5×23,5 cm
Açıklama: “AVRUPA’DA ON AY! 15 Eylül 2010 ile 15 Temmuz 2011 arasında Lüksemburg’ta yaşadığım hayatımın en güzel bir yılını paylaşmak istedim. “Okul hayatımın jübilesini Avrupa’da yaptım” diyebilirim :)”
Linkler: Kitabın resmi sayfasıKitabın özeti

yol
Kitap: Yol
Yazar: Feyyaz Alaçam
Yayınevi: Sage Yayıncılık
Sayfa sayısı: 60
Boyutları: Bilinmiyor
Açıklama: “Feyyaz Alaçam, genç yaşında hayatına bir çok macera sığdırıp, bir çoğumuzun hayal bile etmediklerini yaptı. Bisikletle Artvin’den Mersin’e Türkiye kıyılarını 4.000 km pedalladı. Yine bisikletleş Muğla’dan Van’a 2.000 km yol yaptı. Sonrasında otostop ile Güney Amerika’da Arjantin, Şili, Bolivya, Peru, Paraguay ve Brezilya’yı gezdi. Son olarak “Nazım’a Çıkan Yol” temalı bisiklet turunda, Türkiye’den yola çıkıp, İran, Azerbaycan, Gürcüstan ve Ukrayna’yı geçerek Rusya’ya Nazım Hikmet’in mezarına memleketinin toprağını serpti. Feyyaz bu kitapta, yol hikayeleri üzerine inşa ettiği düşüncelerini, on iki başlık altında bizlerle paylaşıyor.”
Linkler: Kitabın resmi sayfası – NadirKitap


Kitap: Pedalımda 5 Ülke
Yazar: İnci & Soner Sarıhan
Yayınevi: Optimist Yayıncılık
Sayfa sayısı: 184
Boyutları: 16×23 cm.
Açıklama: “Bir hayal, iki öğretmen, beş ülke, onlarca şehir, yüzlerce köy, binlerce renk, doku, tat, festival, milyonlarca pedal, milyarlarca insan…Gezi tecrübeleriyle ilgili yeni ve özgün bir şey söylemek ne kadar zor. Avcı toplayıcı ilk insandan, konargöçer atalarımıza, İbniBatuta’ya, Marco Polo’ya, Evliya Çelebi’den modern gezginlere kadar binlerce seyahatname yazarı, içlerindeki coşkuyu, yolda olmalarının nedenini ve yaşadıkları olağanüstü anları ne derece kelimelere dökebilmiştir ki! Shakespeare’in dediği üzere “Hayat bir oyun sahnesi!” Sarıhan çiftinin Denizli-Muğla-Antalya seyahati ile başlayan bisiklet seyyahlığı, 2006’daki Karadeniz turununardından 2007 yılında Türkiye’den Nepal’e uzanan masalsı bir maceraya dönüştü. Bu yolculuğun yarattığı dönüşüm Pedalımda 5 Ülke’yle somutlaşıyor.”
Linkler: idefixkitapyurdupandoraD&R

Minik-gezgin-kapaklar_resize
Kitap: Minik Gezgin – Yolda Büyümek
Yazar: İnci & Soner Sarıhan
Yayınevi: Esen Kitap
Sayfa sayısı: 192
Boyutları: 16,5×24 cm.
Açıklama: “İnci ve Soner Sarıhan, bisikletin, doğanın büyüsüne kapılmış, çocuğunu farklı şekilde yetiştirmeye çalışan, doğada kaliteli zaman geçirmenin önemine inanan, bisikletin bir ulaşım aracı olduğunun altını çizmek için yazan, çizen, üreten, elinden geldiği kadar çöp üretmeyen, kendi elektriğini güneşten elde etmenin projelerini çizen, masallara inanan, sıra dışı bir aile.

2005 yılında ev, iş ve alışveriş arasında geçen, ağırlığı altında ezildikleri sahte yaşamı terk edip bisikletleriyle yola düşen Sarıhan ailesi, bugüne kadar 24 ülkenin topraklarında bisiklet sürüp, on binlerce kilometre yol kat etti. Süper ebeveynlik pelerinlerini takmış anne İnci ve baba Soner Sarıhan, 2011 yılında gerçekleşen, 54 günde 3486 km yolun bisikletle kat edildiği bu mutlu biten masala ve alternatif bebek bakım yöntemlerine gönülden inanıyorlar.
Linkler: idefixkitapyurdupandoraD&R

kahire - kızıldeniz bir bisiklet yolculuğu
Kitap: Kahire – Kızıldeniz Bir Bisiklet Yolculuğu
Yazar: Sibel Buğdaycı
Yayınevi: Kalkedon
Sayfa sayısı: 122
Boyutları: 13,5×21 cm.
Açıklama: “Yolculuğumuzun çıkış noktası Nil nehri kıyılarında bisiklet turu yapan bir bisikletçinin otuz yıl önce çekilmiş fotoğrafı. O zamanki Nil kızıl renkli ve toprak bir yolun yanından akıyor. Yol arkadaşım Hüseyin böyle bir yol ve onun yanı sıra akan Nil nehrinin yemyeşil palmiyeleri arasında bisiklet kullanmanın hayallerini kurup, şu andaki yolculuğun planlarını yapmış. Benimse Nil’le ilgili bu kadar net bir hayalim hiç olmamıştı. Yine de arabaların süslediği, devasa bir otoyolun yanından akan bir nehirle karşılaşmayı ummamıştım doğrusu.”
Linkler: idefixkitapyurdupandora

nereden geliyorsun kuzeyden
Kitap: Nereden Geliyorsun? Kuzeyden
Yazar: Sargun A. Tont
Yayınevi: Arkadaş Yayıncılık
Sayfa sayısı: 152
Boyutları: 14×21 cm.
Açıklama: “Nereden Geliyorsun? Kuzeyden, Tont’un doğa ve edebiyat sevgisini harmanladığı bir eser. ODTÜ Biyoloji Bölümü öğretim üyesi, deniz ekolojisti olan Tont, bisikletle dolaştığı Türkiye’nin ve Amerika’nın farklı şehirlerini müthiş anlatım yeteneği ve tarzıyla gözlerimizin önüne seriyor. 30 yılını Amerika’da geçirmiş bir ekolog olarak iki kültürün ilginç bir karşılaştırmasını yapıyor. Gezip gördüğü yerlere ekoloji bilimi perspektifiyle de bakmayı ihmal etmiyor.”
Linkler: idefixkitapyurdupandoraD&R

pedalımın altında japonya
Kitap: Pedalımın Altında Japonya
Yazar: Caner Gürellier
Yayınevi: Truva Yayınları
Sayfa sayısı: 176
Boyutları: 13,5×19,5 cm.
Açıklama: “Küçücük bir ada ülkesi Japonya! Bir solukta gezilip görülecek gibi duran bu gizemli ülke hakkında televizyonlarda çok şey izlemiştik. Tek kanallı televizyon döneminde kağıtlardan kuş, kedi, köpek yapmasını Origami sayesinde öğrenmiş, Ancinsan’ın yeni bölümünü her hafta sabırsızlık içinde dört gözle beklemiştik. Yazlık sinemalarda karate figürleri öğrenmiş sonra onları henüz arabalarla dolu olmayan geniş sokaklarımızda uygulamaya çalışmıştık. Küçüklüğünden beri kendini bu kültüre yakın hisseden Caner Gürellier hayallerinden hiç vazgeçmeden bir ilki gerçekleştirdi. Bir ülkeyi keşfetmenin en güzel biçimiyle, bisikletle Japonya’yı en güney uçtan en kuzey uca geçen ilk Türk oldu. Pedalımın Altında Japonya kitabıyla yol günlüklerini harmanlayıp Japonya’ya gitmek isteyenlere ve bu kültürü yakından tanımak isteyenlere yol gösterici olmaya çalıştı.”
Linkler: idefixkitapyurdu pandora

San Franciscodan Tahrana Bisiklet Turu
Kitap: San Francisco’dan Tahran’a Bisiklet Turu
Yazar: Thomas Stevens
Yayınevi: Pozitif Yayıncılık
Sayfa sayısı: 512
Boyutları: 13,5×21 cm.
Açıklama: “İnsanoğlu hareketli bir canlıdır ve sürekli olarak bir yerden bir yere gezer. Bazıları bunu dünyayı daha iyi tanımak ve başka insanları anlamak için yaparken bazıları da misyonerlik, iş, ticaret gibi amaçlar için yapar. Bugüne kadar yaptığı sıra dışı gezi ve yazdığı kitapla insanoğlunu en çok etkileyen seyyahların arasında Thomas Stevens gelir. Stevens, Nevada sıradağlarından başladığı yolculuğunu Tahran’da bitirir. Üstelik bu gezisini bisikletle gerçekleştirir. Yaşadığı döneme göre olağanüstü zor olan bu gezi aslında inanılmazın başarılması, kimsenin cesaret edemediği ya da göze alamadığı muhteşem bir serüvenin imzasıdır. Ünlü Alman hikâyesi Titan’da Jean Paul ‘tembelleşmiş cesurluğu için macera arayan’ mert bir gençten söz eder. İşte o genç Thomas Stevens’tır. Bisikletle Dünya Turu bilinmeyen dillere, yabancı alışkanlıklara ve başka inançlara sahip insanlar arasında sadece kendi anlayış ve cesaretiyle yol alan bir gezginin hikayesidir.”
Linkler: idefixkitapyurdu pandora

hayata-yolculuk-kitap-kapagi-haber-2
Kitap: Hayata Yolculuk : Bir Bisiklet, Sıfır Lira, Sekiz Ay, On Bin Kilometre!
Yazar: Hasan Söylemez
Yayınevi: Hayykitap
Sayfa sayısı: 208
Boyutları: 13,5×21 cm.
Açıklama: “İnsan, insana ve tabiata dokundukça insan kalır! Hakiki yolculuk, gittiğin yerlere harita üzerinde çarpı işareti atmak değil, o çarpı işaretlerini ruhundaki yaralara yara bandı yapmaktır. O öyle yaptı. Gitti, hamdı, pişti! Hem iyileşti, hem iyileştirdi! Hasan Söylemez, banka kartlarını kırdı, cebindeki son parayı çocuklara dağıttı, bisikletle 8 ayda 10 bin kilometre yaparak Türkiye’yi dolaştı. Herkes hayallerini gerçekleştirememeyi parasızlığa bağlar, o, kafalarda örülen para duvarını yıkarak önceliğin para olmadığını kanıtladı! Ve şimdi film gibi bu yolculuk kitaplaştırıldı… Hayata Yolculuk sevgi, dayanışma, paylaşım, vefa ve umut üzerine bir ‘iç’ gezi kitabı. İnsanlığın ölmediği yerde, Anadolu’da geçiyor. Her şeyi bırakıp gitmek isteyenlere, gerçek hayatın gökdelenlerden uzakta olduğuna inananlara cesaret veriyor. Yolculara şöyle fısıldıyor: “Yolunuzu kaybetmemenin tek yolu ruha dokunmaktır; kendinizin, insanların ve tabiatın ruhuna…”
Linkler: idefixkitapyurdupandoraD&R

pedalla türkiye
Kitap: Pedalla Türkiye
Yazar: Serkan Taşdelen
Yayınevi: –
Sayfa sayısı: 328
Boyutları: –
Açıklama: “98 günlük bir bisiklet yolcuğunun hikayesi, güncesi… 7500 km süren yolculuğun püfleri, hazırlık aşaması ve yollarda yaşanan yüzlerce anı. İşe git gel için aldığı bisikletin daha sonra hayatının akışını nasıl değiştirdiğine anbean tanık olacaksınız. Felsefesi: Önemli olan varmak değil, yolda olmaktır.”
Linkler: resmi sayfa

Çocuk / Gelişim

bisiklet-yariscilari
Kitap: Bisiklet Yarışçıları
Yazar: Ferda İzbudak Akıncı
Yayınevi: Tudem Yayınevi
Sayfa sayısı: 160
Boyutları: 13,5×19,5 cm.
Açıklama: “Sur ve arkadaşları bisiklet yarışlarına hazırlanmaya karar verip çalışmaya başlarlar. Daha ilk sürüşlerde şaşırtıcı biçimde kural tanımayan birine dönüşen Sur, bu yarışmada birinci olma fikrine kendini kaptırır. Başka bir şey düşünemez olduğunda bu durum onun bütün yaşamını etkilemeye başlar. Bisiklet yarışları romandaki çocukların hayatlarındaki tek yarış değildir. Derslerden alınacak notlar, kazanmaları gereken sınavlar da yarışmalarını gerektirmektedir. Çocukların, önlerine hedefler koyarak, hayal kurarak ve bunların olmasını istemekle yetinmeyip çalışarak gelişebileceklerini gösteren; doğanın, sporun, ortaklaşa yapılan çalışmaların güzelliği ve değeri üzerine bir kitap.”
Linkler: idefixkitapyurdu pandora D&R

kırmızı bisiklet
Kitap: Kırmızı Bisiklet
Yazar: Can Dündar
Yayınevi: Esen Kitap
Sayfa sayısı: 192
Boyutları: 16,5×24 cm.
Açıklama: “Önce ürkerek bastı pedallara… Kırmızı bisikletin dengesi bozuldu. Fark ettirmeden seleden tutup düzelttim. Acemi sürücüyü iltifatlar ve ıslıklarla yüreklendirdim. Şimdi bazen arkasından tuttuğumu bilmeden bisikleti kendisinin sürdüğünü sanıyor, bazen ise tuttuğumu sanıp gerçekten kendisi sürüyordu. Zamanla bisikleti kimin yönettiğini ayırt edemez oldu. Oysa ben farkındaydım: Kırmızı bisiklet uçmaya hazırlanıyordu. Kırmızı Bisiklet’te Can Dündar “baba olma” serüvenini, kendi yaşadıkları üzerinden okurlarla paylaşıyor. Kendi babasıyla ilişkisini, “babba” kelimesini ilk duyduğunda yaşadığı coşkuyu, başlardaki uykusuz gecelerde hissettiklerini ve onu takip eden, “Hangi masalı okumalı, hangi oyuncağı almalı?” gibi endişeleri, bütün içtenliğiyle dile getiriyor.”
Linkler: idefix kitapyurdu pandoraD&R

ben bisiklet istiyorum
Kitap: Ben Bisiklet İstiyorum
Yazar: Ahmet Kocacan
Yayınevi: Çınaraltı Yayınları
Sayfa sayısı: 176
Boyutları: 13,5×21 cm.
Açıklama: “Sevgili anne-babalar, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın zaman zaman masum istekleri olabilmektedir. Çocuğunuz size, anne-baba; “Ben Bisiklet İstiyorum” derken gerçek manada bizden ne istemektedir? Bilgili, İletişim kurmayı bilen, Sevgi dolu, İlgili, Kabul gösterebilen, Limitleri belirli, Empati yapabilen, Tutum geliştirebilen bilinçli bir anne-baba mı istiyor acaba?
Linkler: idefix kitapyurdu pandora D&R

psikozum-bisikletim-ve-ben-deliligin-benlik-organizasyonu-1
Kitap: Psikozum Bisikletim ve Ben
Yazar: Fritz B. Simon
Yayınevi: HYB Yayıncılık
Sayfa sayısı: 272
Boyutları: 16×24 cm.
Açıklama: “Kitabın sayfaları zeka, akıl ve ateşli bir hayal gücüyle fokurduyor. Yazılanlar, ikincil dereceden sibernetif, mantık biçimi ve iletişim örüntüsü ormanından deliliğin iç-mantığını ve aklı başında kalabilmek için zorunlu olan akıl dışılığı kavrayabilmek amacıyla gerçekleştiren sağlıklı ve tecrübeli bir sıçrayıştır. Bisikleti ise sormayınız.”Kenneth J. Gergen”Bu kitapta psikiyatri hakkındaki birçok ortak denence sorgulanıyor. Hemen her sayfada yeni kilinik bilginin yanı sıra yeni kuramsal bilgi de irdeleniyor. Sistem kuramı ile sistem terapisine ilişkin geniş bir tartışma olanağı sağlayan kitap öylesine açık ve insanı saran bir üslupla yazılmış ki yatakta veya (nerdeyse) bisiklette bile okuyabilirsiniz. Kısacası fantastik bir ürün.”
Linkler: idefix kitapyurdu pandora

CİNATI resized
Kitap: Cin Atı
Yazar: Banu Özdemir
Yayınevi: Kelime Yayınları
Sayfa sayısı: 56
Boyutları: 13×20 cm.
Açıklama: “Haydi gelin, sizinle Cin Atı’na binelim. Pedalları çevirince yol çizgilerinin aktığını görelim tekerleklerin altında… Saçlarımız rüzgârda uçuşsun… Özgürlük duygusu dolsun ciğerlerimize, kalbimize, ruhumuza… Sıkıntılarımız, korkularımız uçup gitsin içimizden… Kendimizi doğaya, sevgiye, yeni arkadaşlıklara ve dostluklara açalım… Sevinç dolsun içimize, coşkuyla kahkahalar atalım… Cin Atı’mızla kanatlanalım… Cin Atı, bisiklete binmeyi sevenler için… Yoksa siz, bisiklete binmeyi sevmiyor musunuz ?.. O zaman, sizin için de Cin Atı’nı okumanın tam zamanı !”
Linkler: idefix kitapyurdu pandora D&R

Karışık / Diğer

Bisiklet Öyküleri
Kitap: Bisiklet Öyküleri
Yazar: Kolektif
Yayınevi: Yitik Ülke Yayınları
Sayfa sayısı: 280
Boyutları: 13×19 cm.
Açıklama: “Hepimizin kalbinde bir bisiklet yatıyor. Çünkü bisikletimiz hem sırdaşımız hem de yol arkadaşımız oldu hep. Aydın İleri’nin uzun yıllar üzerinde çalışıp özenle hazırladığı bu kitapta onlarca yazar hiç unutamadıkları bisikletlerinin öyküsünü anlattı. Tüm bisiklet tutkunlarının büyük bir keyifle, merakla, bazen de hüzünle okuyacağı yaşanmışlıklar hepimizi geçmişe sürükleyecek. Barış ve doğa için, sağlıklı bir hayat ve özgürlük için dönen tekerler hiç durmasın. Yaşasın bisikletli yaşam!”
BisikletSporu not: Yaptığım hesaba göre kitapta toplam 72 kişiden 72 hikaye bulunuyor.
Linkler: idefix – kitapyurdu – D&R

bisiklet-Paul Fattaruso
Kitap: Bisiklet
Yazar: Paul Fattaruso
Çevirmen: Deniz Cansever | Barış Tanyeri
Yayınevi: Altıkırkbeş Basın Yayın
Sayfa sayısı: 49
Boyutları: 12,5×16,5 cm.
Açıklama: “Bisikletin yola karşı zaaflarıyla tanışın. Pedalınızı çevirmeden önce artık iki kere düşüneceksiniz : Gün ışığı, renkler, atmosfer, dakikalar hepsi sizin için birer pusula görevinde olacak, eğer birini unutursanız, emin olun yol da sizi unutur. Bisiklet Kitabı benliğini ve küçük tarihçesini yaratan tekerlekleri biraz daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bir rehber niteliğinde.
Linkler: idefixkitapyurdupandora D&R

bisiklet teknik taktik program
Kitap: Bisiklet: Teknik Taktik Program
Yazar: Remmert Wielinga | Paul Cowcher | Tommaso Bernabei
Yayınevi: Akılçelen Kitaplar
Sayfa sayısı: 160
Boyutları: 21×26 cm.
Açıklama: “Demek bisiklete binmeyi seviyorsunuz… Ve bu sporu biraz daha büyük bir ciddiyetle ele almaya karar verdiniz… Bu kitap, bisiklet sporuna yeni başlayan ve bu sporu ilerletmek isteyenler için hazırlanmış eşsiz bir kaynak. Stilinizi ve becerinizi geliştirerek bisikletten daha büyük bir keyif almak istiyor ya da rekabetçi hedeflerle bir yarışa hazırlanıyor olabilirsiniz. Her iki durumda da ihtiyacınız olan her şey, bu kitabın sayfalarında sizi bekliyor. Bisiklet uzmanınız; yokuş tırmanma, köşeleri dönme, hava akımından faydalanma, yokuş inme, yağmur ve rüzgârda bisiklete binme gibi konularda vereceği taktiklerle bisiklet tekniğinizi geliştirmenizi sağlayacak. Ayrıca profesyonel bir bisikletçi ve Tour de France’a katılmış bir sporcunun antrenman ve fitness, zihinsel hazırlık, yaralanmalar hakkındaki öğütlerinden de faydalanacaksınız.
Linkler: idefixkitapyurdu pandoraD&R

bisklet ve zen
Kitap: Bisiklet Zen (Kent Ulaşımında Bisiklet)
Yazar: Juan Carlos Kreimer
Çevirmen: Ata Atay
Yayınevi: Habitus Kitap
Sayfa sayısı: 168
Boyutları: 12,5×19 cm.
Açıklama: “Bisikletler gündelik yaşamın bir parçası artık. Şu anda çoğunluk, bisikletleri ulaşım aracından ziyade keyifli zaman geçirmek için kullanıyor. Dünyanın hemen hemen tüm şehirlerinde bisikletin yaygınlaşması ve bisikletlinin korunması için caddelerde sınırlar çiziliyor, kendilerine ayrılan yollarla birlikte modası ve etkisi de eş zamanlı olarak çoğalıyor. Biz de sürdürülebilir bir hayat için hakkımız olan keyfi sürmek istiyoruz. Biçim olarak gözüken içeriğin kendisidir ve kullanım amacı ne olursa olsun son sözümüz: Bisiklet alışkanlık yaratır.
Linkler: idefixkitapyurdupandora D&R

bisiklet adan zye kullanıcı rehberi
Kitap: Bisiklet : A’dan Z’ye Kullanıcı Rehberi
Yazar: Chris Sidwells
Çevirmen: Kıvanç Badur
Yayınevi: Kaknüs Yayınları
Sayfa sayısı: 240
Boyutları: 16,5×24 cm.
Açıklama: “Bisiklet sporunun size cazip gelen yönü ne olursa olsun, bu kitapta mutlaka sizin için bir şeyler vardır.” Chris Boardman Bisiklet İçin Kesin Bir Rehber Formda kalmanızı, bisikletinizden maksimum performans ve keyif almanızı sağlamak için profesyonellerden ipuçları, paha biçilmez tavsiyeler ve adım adım fotoğraflarla dolu, eksiksiz bir rehber kitap.
İyi bir başlangıç yapmak, Sürüş tekniklerinde tecrübe kazanmak, Bisikletinizin bakımını yapmak ve bisiklet tamiri, Yarış becerilerinizi geliştirmek, bisiklete binmek pek çok kişinin, hiç rekabete girmeden, yaşam boyu keyif aldığı bir hobidir. İster patlak bir lastiği onarmak ister dağ patikasından nasıl inileceğini öğrenmek amacında olun, renkli resimlerle zenginleştirilmiş bu rehber size aradığınız yanıtı sunuyor. Sonuç olarak, A’dan Z’ye Kullanıcı Rehberi adını gerçekten hak eden ve bisikletçiliği heyecan verici bir aktivite olarak -ki kesinlikle öyle- tanıtan bir kitap. Bisikletler ve bisikletçilik hakkında öğrenmek istediğiniz her şey.
Linkler: idefixkitapyurdu pandora D&R

bisikletle hayal turu
Kitap: Bisikletle Hayal Turu
Yazar: Zeynep Serhan Koşal
Yayınevi: Çınaraltı Yayınları
Sayfa sayısı: 176
Boyutları: 13,5×21 cm.
Açıklama: “Edebiyatımızın genç yıldızlarından Zeynep Serhan Koşal’dan benzersiz bir çalışma. Bisikletle Hayal Turu’nda, bisiklet özlemiyle yanıp tutuşan bir genç kızın düş ülkesindeki inişli çıkışlı yolculuğuna şahit olacaksınız. Yazarın kendi hayatından derlediği bu tutkulu yolculuğun kitabını elinizden bırakamayacaksınız. Bu kitapta bisikletin ruhumu parçalamasına izin verdim. Ona duyduğum hisleri organ organ, hücre hücre deştirerek, basit bir intikam alma şansı doğurdum. İntikam alma hakkını, kendisini bu kadar arzulayan birinin, hareketsiz, ısrarsız kalarak vuslata ket vurmasından alıyor. Bu kitap bir anlamda, yırtılması 17-18 yaşlarıma rastlayan, lime lime edilip, tekrar yoğrulmadan eski, pürüzsüz haline gelmesi imkansız olan ruhumu rendeden geçirdiği ve benim bile bilmediğim mozaiğini yansıttığı için bisiklete şükran borçludur.”
Linkler: idefix kitapyurdu pandora

tekerleksiz bisikletler
Kitap: Tekerleksiz Bisikletler
Yazar: Cem Akaş
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa sayısı: 120
Boyutları: 13,5×19,5 cm.
Açıklama: “Cem Akaş’ın Tekerleksiz Bisikletler’de ilk kez kitaplaşan öykülerinin ortak noktası da işte bu: bilinçli “eksiltme”ler içermeleri. Bir öykü kısa eylem cümlelerinden kurulmuş, nerdeyse hiç sıfat ve zarf içermiyor. Bir başkası bir graffiticinin yaşadıklarını ele alıyor, kahramanın hızlı yaşamına uygun olarak cümlelerin son sözcüğü yok. Biri dünyaca tanınmış bir şiirin çok farklı bir kahramanın diliyle, söylemiyle düzyazı olarak yenidenyazımı. Bir başkası bir sınırın iki tarafına geçişlerden oluşuyor: Ama hangi tarafa? Bir öykü, okurun gözünden anlatıldı – tam böyle. Kimi öyküler bilinen roman kahramanlarının “duygu anıları”nı bağışladığı bir kütüphanenin raflarını oluşturuyor. Kimileri “kısa, çok kısa” ama beklenmedik ölçüde yoğun fotoğraf okumaları. Kimi de bir romanın serbest yenidenyazımı…
Linkler: idefix kitapyurdupandora D&R

 

Kitap Fotoğrafları

 • http://simurg.com.tr/tr-tr/urun/tarih/48001/ivir-zivir-tarihi-6-evvel-zaman-bisiklet.aspx
 • http://yitikulke.tumblr.com/
 • http://www.babil.com/urun/ruzgar-it-beni-kitabi-hulya-koc
 • http://2ayak2teker.blogspot.co.uk/2012/12/bi-tur-versene.html
 • http://www.kida.com.tr/Istem/Urun/Detay.aspx?Id=462473 – https://alisveris.iskulturyayinlari.com.tr/tanim.asp?sid=IWZKRXTWT0JD46OZSYF1
 • http://www.erasmusgunlugu.com/?pg=s
 • http://www.feyyazalacam.com/yol-2012/
 • http://minikgezgin.com/bisiklet-kitaplari
 • http://www.idefix.com/kitap/kahire-kizildeniz-bir-bisiklet-yolculugu-sibel-bugdayci/tanim.asp?sid=XIMULHWNMK8KJ8HYRLTV
 • http://www.idefix.com/kitap/nereden-geliyorsun-kuzeyden-sargun-a-tont/tanim.asp?sid=R0U7YH1QRG1GUF5TE174
 • http://www.hepsiburada.com/pedalimin-altinda-japonya-pm-ktruva0208
 • https://www.645dukkan.com/products/bisiklet-paul-fattaruso-sert-kapakli
 • http://www.hepsiburada.com/bisiklet-teknik-taktik-program-pm-kakilcelen81684
 • http://seytanarabasi.blogspot.co.uk/2015/09/09.html
 • http://www.idefix.com/kitap/san-franciscodan-tahrana-bisiklet-turu-thomas-stevens/tanim.asp?sid=WTBMM6J5Q3YVWQDFO3OY
 • http://oguzhan1905.blogspot.co.uk/2010/10/yasama-cevrilen-pedal.html
 • http://www.bisikletsporu.com/2014/03/05/turkiyede-bisiklet-sporu-kitaplarina-ulasmak-bolum-1-turkceye-cevrilenler-kitaplar/
 • http://www.hasansoylemez.com/
 • http://www.bisikletsporu.com/2014/05/05/turkiye-turu-2014-anekdotlar-bolum-1/
 • http://www.babil.com/urun/bisiklet-yariscilari-kitabi-ferda-izbudak-akinci
 • http://www.dr.com.tr/Kitap/Bisiklet/Chris-Sidwells/Hobi/Spor-ve-Sporcular/Spor/urunno=0000000581244
 • http://www.eren.com.tr/kitap/tekerleksiz-bisikletler-eksiltmeli-oykuler-p837153.html
 • http://www.dr.com.tr/Kitap/Kirmizi-Bisiklet/Can-Dundar/Edebiyat/Deneme-Yazin/urunno=0000000400238
 • http://www.idefix.com/kitap/ben-bisiklet-istiyorum-ahmet-kocacan/tanim.asp?sid=KPM8IIK4MB2B0CVZAKD6
 • http://www.idefix.com/kitap/bisikletle-hayal-turu-zeynep-serhan-kosal/tanim.asp?sid=RU8D7KZUV01N6HKBMLX2
 • http://www.babil.com/urun/psikozum-bisikletim-ve-ben-kitabi-fritz-b-simon
 • http://www.pedalla.com.tr/Pedalla-Turkiye-Serkan-TASDELEN,PR-795.html
 • http://www.banubozdemir.com/cin-ati-bir-bisiklet-kitabi/
 • http://www.bisikletsporu.com/2015/07/05/tour-de-france-2015-bisikletsporu-velogames-ligi/

This article has 5 comments

 1. hasan sama Reply

  faydasi yuksek bir derleme olmus. elinize saglik. listeyi inceledigimizde antrenman ve teknik uzerine yazilmis kitaplar cok az. umarim zamanla cogalir. “Evvel Zaman Bisiklet” kitabi da epeydir bulunamiyor. biri el atsa da tekrar bassa keske.

  • buyruk Reply

   Rica ederim. Maalesef listedeki birkaç kitap artık üretilmediği için temin edilmesi oldukça zor olabiliyor. Thomas Stevens’ın kitabını arayan bir arkadaş var mesela bir süredir ama hala başarılı olamamış.

  • buyruk Reply

   Teşekkürler Yusuf. Hemen ekledim. Aslında ilk taslak listemde vardı, ama nasıl olduysa detayları eklerken listeden çıkmış.

 2. Ferhun Öğünç Reply

  Bu web sitesini bir kaç dakika önce tesadüfen buldum.
  Türkiye’de Böyle bir sitenin olduğunu hayal bile edemiyordum.
  Neden bugüne kadar kimsenin söz ettiğini duymadım?
  Gördüğüm kadarıyla bisiklet sporunu sevenler için HARİKA bir site!
  İyi bir takipçisi olamaya çalışacağım.

  Bu sitenin kurucusuna ve emeği geçen tüm elemanlara sonsuz teşekkür ederim!

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir