2014 Formaları: SKY

Team SKY son iki senenin Fransa Turu şampiyonlarını çıkararak büyük sükse yaptı. Her ne kadar tek günlük klasiklerde başarı elde edemeseler de, etaplı yarışlarda (turlarda) performanslarını üst seviyeye çıkarmayı biliyorlar. 2014 onlar adına nasıl geçecek merak ediyorum. Froome’un yine Fransa Turu’nu hedefleyeceği kesin. Acaba Wiggo ne alemde? Geçen senenin başında da söylemiştim. Wiggo’nun herhangi önemli bir turu bundan sonra kazanması çok zor diye.

Yine de senenin sonuna doğru koşulan Britanya Turu’nu kazandı kendisi ama bunun ne kadar önemli olduğu tartışılır. Basın demeçlerinde 2012 formuna dönmek istediğini ve mental olarak da sıkıntılardan arındığını söylüyor. Wiggins’in açıklamalarını dinlemeyi herhalde 2012 Tour’undan sonra bıraktım. Açıklamalarında söylemediği şey yok ama birçoğunun gerçeği yansıtmadığını gördük. Şimdi detaya girmeyeyim. Özetle performansından çok hangi yarışlarda yer alacağını merak ediyorum bu sene.

Formaya bakacak olursak, bir iki ufak değişiklik dışında formanın aynı kaldığını söyleyebiliriz. Tasarım olarak bir değişiklik yok. Gövdenin yanlarındaki bisikletçilerin isimleri sağ kola geçmiş. Yanlara ise 21st Century Fox yerleşmiş durumda. Formanın önündeki reklam sayısında da bir artış var. Geçen sene muhtemelen en sade forma kendilerinindi. Formanın önündeki sky yazısının haricinde WorldTour ve de Pinarello logoları yer alıyordu. Bu sene 21st Century Fox ve Jaguar da bu arkadaşların yanına katıldı.

Formaya yüksek bir puan veriyorum çünkü sadelik ve istikrarı temsil ediyor. 2014’ün karanlık pelotonunun önemli üyelerinden olsalar da bunu kendilerine mal etmemek lazım, zira yıllardır formaları bu şekilde.

2013 formasını merak edenler -> link.

ChrisFroome_3083730 froome jersey 2 froome jersey

Takımın Mallorca kampında Froome’a özel fotoğraf çekimi. Neredeyse bütün takımlar kışın Mallorca’da kamp yapıyor, acaba bizim Antalya’mız, Kıbrıs’ımız da bir gün böyle olacak mı?

Katar Turu IanStannard453_3082001

Kolunda Eisel yazdığına bakmayın, Stannard Katar Turu’nda ITT etabında

MALLORCA CHALLENGE TeamSkyMallorcasquad

Team SKY Mallorca Challange kadrosu

Rapha_Sky_cap1 Rapha_Sky_musette1 Rapha_Sky_pro_bibs1 Rapha_Sky_pro_jersey1

Mavi formayı bu sene çıkardılar ve beğenen çok insan var. Yalnız siyah formadaki mavi şeritleri, mavi formada da neden mavi yaptılar çok merak ediyorum. Mantığa uyup siyah yapsalar çok daha güzel olabilirdi. Mavi formanın da bir hikayesi var aslında. Yarışlarda kullanmak için değil, daha çok bisikletçiler antrenmanlarda kullansın diye tasarlamışlar. Nedeni de siyah formanın özellikle karanlıkta trafik içinde çok zor seçilmesi ve bunun da bisikletçileri riske atması

Rapha_Sky_replica_jersey1 PIC428800201 PIC430666557

 Bu sene Giro’yu hedefleyen Richie Porte, Tour Down Under’a iddialı gitmişti. Hedeflediği genel klasman derecesini elde edemedi ama etap galibiyetine uzanmayı başardı.

İşte SKY’ın çok konuşulan transparan forması. Bunun bir benzerini geçen sene Fransa Turu’ndaki dağlık etaplarda kullanmışlardı. Memnun kalmış olacaklar bu sene bu çalışmayı bir adım daha ileri götürüp formanın %85, 90’ını transparan yapmışlar. Ama daha bu formada yarışamadan dezavantajını görmüş oldular, işte bir antrenman sonrası Froome:

froome mesh burns

Kaynaklar

 1. http://www.steephill.tv/
 2. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/rapha-launches-2014-team-sky-clothing-collection-19057
 3. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/team-sky-to-use-new-mesh-skinsuit-in-tour-down-under-18959
 4. http://www.teamsky.com/
 5. https://www.facebook.com/TeamSky
 6. https://twitter.com/TeamSky
 7. https://twitter.com/michellecound/status/426057885274357760

Sayfanın oluşturulma tarihi: 18 Şubat 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 18 Şubat 2014

This article has 2 comments

 1. Pingback: 2015 Formaları: SKY | Bisiklet Sporu

 2. Burak gürocak Reply

  Bu bisiklet formadan satın almak istiyorum nasıl yapcam İzmir yaşıyorum 05342409203

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir