Şu ana kadar 17 bölümümüzün tamamında hep profesyonel dünyadan konuştuk. Hatta en başta hem yol, hem de pist yarışlarından konuşabiliriz demiştik, ama pist yarışlarına bile fazla zaman ayıramadık.  Hepinizin bildiği gibi 2013 sezonu artık başladı ve biz de yarışlar üst üste gelmeye başlamadan bir bölümümüzü amatör dünyaya ayırmaya karar verdik. Peki amatör dünya derken nelerden konuştuk?

 1. Büyük şehirlerde (İstanbul’da) bisiklete binilebilir mi? Nelere dikkat etmek gerekir?
 2. Bisiklet almak istiyorum / bisiklete başlamak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim, ne tür bir bisiklet bana uygun olur, maliyeti aşağı yukarı ne kadardır?
  • Amaç
  • Arazi
  • Bütçe
 3. Bisikletin kendisinin haricinde alınması, kullanılması önerilen diğer malzemeler (kask, gözlük, tayt vs.)
 4. Yeni başlayanlar için bisiklet üzerinde dikkat edilmesi gereken noktalar
 5. Bisiklete binilebilecek yerler/yollar

Kayıt 78 dakika. Ses dosyasını indirmek için link.
Apple iTunes üzerinden dinlemek gibi bir tercihiz var ise – iTunes link
Direk olarak sayfa üzerinden dinlemek için ise:

NOT

Podcast’te bahsettiğimiz kör nokta mevzusunun özetini bu iki fotoğrafta görebilirsiniz. İlk fotoğrafta bir tırın şoför koltuğundan soldaki dikiz aynasını görüyoruz (Video İngiltere’de çekildiği için direksiyon sağ tarafta). Gördüğünüz gibi hiçbir araç, bisiklet vs. görünmüyor. Ama bir de dışarı çıkıp bakıyoruz ki, aynada görünmeyen ama tırın hemen solunda yer alan 11 tane bisikletçi var. Tır şoförü dönmeden önce sürekli aynayı kontrol etmiyorsa ve hafiften dönmeye başladıktan sonra aynaya bakıyorsa, anlıyoruz ki çok ciddi sonuçlar bizi bekliyor olabilir. Sonraki videoyu da izlemenizi tavsiye ediyorum. 

This article has 3 comments

 1. Çağrı Reply

  Podcast’in yeni bölümünü büyük bir hevesle dinledim ve bazı kararlar aldım :) Eskiden kalma MTB’ım vardı ve onu elden geçirerek bisiklet antrenmanlarına başlamayı düşünüyorum ama bu kararımdan vazgeçtim :)
  Çok fazla para ayırma gibi bir durumum yok maalesef ama 1000 TL gibi bir bütçeyi bisiklet’e verebilirim.
  Yeni bir başlangıç için giriş seviyesindeki yol bisikletlerini araştırdım ve Sedona 601 mantıklı bir seçim gibi geldi. (fiyatı 1050TL)
  Ama tabi ki bir bilene danışmak en iyisidir diye düşünerek fikrini almak istedim. Acaba yeni başlayan birisi için bu yol bisikleti ideal mi yoksa başka tavsiyelerin mi var?
  http://bisikletcim.com/urun/sedona-601-28.aspx

 2. buyruk Reply

  İçinde “bisiklet” ve “başlamak” geçen kararları destekliyoruz. :) Şimdi öncelikle bütçe konusu en belirleyici konulardan birisi olduğu için, onu bir netleştirmek lazım. Bütçe yaklaşık 1000 TL derken, bu sadece bisikletin kendisine ait olan bir bütçe mi yoksa bisikletle ilgili bütün giderlerin (pompa, yedek iç lastik, kask, matara, ayakkabı vs.) içinde olmasının beklendiği bir bütçe mi?

  Onun haricinde bahsettiğin bisikletin kendisini denemedim ve aslında ekipman donanımı konusunda çok derin bir teknik bilgim yok. Ama giriş seviyesindeki yol bisikletlerinin bu civarda olduğunu söyleyebilirim. Dikkatimi çeken rublenin 8’li olduğu. Artık bu modeller biraz geride kalmaya başladı. 10’lu ve 11’liler yaygın son dönemde. Hatta 12’liler bile çıkmaya başladı. Tabii sayı arttıkça fiyatların yükselmesi de beklenebilir. :) Ha dersen ki, çok elzem bir şey mi, hayır ama uzun vadeli düşününce 9’lu veya daha sonrası daha mantıklı. Gerçi böyle diyorum ama benim evdeki de 8’li, kendisinin güncellenmeye açık olduğunu kabul ediyorum :)

  Son olarak şunu söyleyeyim, hemen çabuk bir ara çözüm olsun diye, şu an elindeki dağ bisikletini ufak bir bakımdan geçirip binmeye başlayabilirsin aslında. Özellikle dış lastiğini ince seçersen, bu oldukça fark ettirir. Yol bisikleti konusunda tercih yapana kadar antrenmanlara başlamış, bazı dinamikleri tekrar hatırlamış olursun. :)

 3. Pingback: Podcast: Bisiklet Sporu Bölüm 20 – Türkiye’de Yol Yarışlarına Katılmak : Bisiklet Sporu

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir