Giro d’Italia 2013 Parkur Analizi

Giro d’Italia 2013 toplam 21 etap üzerinden koşulacak ve 4 Mayıs’ta Napoli’de start alıp 26 Mayıs’ta Brescia’da finiş görecek. Bu senenin parkuru bence oldukça güzel tasarlanmış. Bunu söylememdeki asıl neden ise farklı yapıda etap profilleri tercih ederek herhangi bir takımın belirli bir düzen oturtup bütün yarışı kontrol altına aldığını görmemizin oldukça düşük ihtimal olması.

Tabii ki bunu önümüzdeki günler gösterecek ama mesela SKY’ın geçen sene Tour de France’taki dominasyonunu bu sene Giro’da aynı şekilde tekrarlayabileceğini sanmıyorum. Hem Giro tırmanışlarının daha dik eğimler içermesi, hem her etap finişinde verilecek olan bonifikasyonlar (zaman bonusları), hem de parkurun atakları teşvik edecek şekilde tasarlanmış olması bunun belli başlı nedenleri. Burada favoriler arasında bir değerlendirme yapmaktan ziyade daha çok parkuru biraz incelemek istiyorum, bu nedenle gelin biraz detaylara bakalım.

Dinlenme Günü: Klasikleşen şekilde bu Giro’da da sadece 2 tane dinlenme günü var. İlk dinlenme günü 9. etaptan, ikinci dinlenme günü ise 15. etaptan sonra geliyor.

Zamana Karşı: 2012 Tour de France’ı neredeyse Wiggo için özel olarak tasarlanmıştı. 2013 Giro’su ise o kadar olmasa da Wiggo tercih etsin diye alışageldiğimizin oldukça üzerinde zamana karşı kilometreleri koydu parkura. 2. etapta 17,4 km’lik bir takım zamana karşı, 8. etapta 55,5 km’lik bir bireysel zamana karşı ve 18. etapta 19,4 km’lik ikinci ve son bireysel zamana karşı koşulacak. Böylece toplam 92,3 km’lik bir mesafeyi zamana karşı olarak koşacak bisikletçiler.

Takım zamana karşının teknik bir parkurda koşulacağını ve mesafenin çok da uzun olmamasından ötürü, genel klasman iddialılarının takımları arasındaki farkların dakikalar seviyesine çıkmasının beklenmediğini söyleyebiliriz. 18. etapta koşulacak 19,4 km’lik bireysel zamana karşı ise direk olarak bir tırmanış zamana karşısı. Bu nedenle bu etabı alsa bile diğer iddialıları çok fazla geride bırakması sürpriz olur. Ama gelelim şimdi 8. etaba. Burada ise ufak tırmanışlar dahil olsa da etabın geneli düze yakın bir profile sahip, mesafenin de oldukça uzun olması (55,5 km) etabın genel klasman için oldukça belirleyici olacağını gösteriyor. Örneğin Wiggins Tour de France 2012 19. etabında benzer bir mesafede (53,5 km) Nibali’ye 03′ 38” fark atabilmişti. Tabii ki her yarışın dinamiği ve bisikletçilerin motivasyonları farklı. O etapta Nibali 2 dakika bile fark yese genel klasmandaki yeri değişmeyecekti, bu nedenle çok motive olamamış olabilir. Ama Giro’da işler biraz daha farklı olacak. Bu etabın 8. etap olarak koşulması da dengeleri farklı etkileyecek. Muhtemelen bu etapta Wiggins pembe mayoyu alıp geriye kalan etaplarda açtığı farkı korumaya çalışacak.

Tırmanışlar: Tırmanışlar, dağ zirveleri, dağ geçitleri açısından Giro bizi yine tatmin edecek. Giro d’Italia tarihinin en yüksek Cima Coppi’si geçen seneden sonra, bu sene de parkurda kendine yer bulmayı başardı; tabii ki Passo dello Stelvio‘dan bahsediyorum. Bu sene bir zirve finişine ev sahipliği yapmayacak ama çok önemli bir etabın ortasında izleyebileceğiz kendisini. 48 firketeli meşhur tarafından çıkılmayacak ama iniş o taraftan gerçekleşecek ve muhtemelen çok güzel bir manzara izleyebileceğiz.

Col du Galibier‘den de bahsedeyim kısaca. Giro ve Galibier ne alaka diyebilirsiniz, son derece haklısınız da. Galibier, Tour de France’ın en çok çıktığı tırmanışlardan birisi ve daha önceden Giro’da hiç tırmanılmadı. Ama Marco Pantani’nin 1998 yılındaki Giro – Tour dublesinde, Tour’u kazanmasını sağlayan Galibier’de yaptığı atağın 15. yıl dönümünde Giro Galibier’i ziyaret etmeye karar verdi ve Galibier 15. etabın finişinde kendine yer buldu. Tour de France’ta birçok kere kullanılmasına rağmen, Galibier aslında sadece 1 kez etap finişine ev sahipliği yaptı, o da Andy Schleck’in o unutulmaz 60 km’lik atağını yaptığı Tour de France 2011 18. etabında. Böylece Tour tarihinin de en yüksek zirve finişi tırmanılmıştı. Bu sene Giro’da tırmanıldığında en yüksek finiş olmayacak, zira yukarıda belirttiğim gibi bu ünvan Passo dello Stelvio’ya ait. Ama Galibier etabının da çok özel olacağı kuşkusuz. Ufak bir not olarak Andy Schleck’in kazanırken çıktığı taraftan değil de daha zor olarak kabul gören Col du Telegraphe tarafından çıkılacağını belirteyim.

Son olarak Tre Cime di Lavaredo‘dan bahsedeyim. Giro tarihinin en önemli dağ tırmanışlarından birisi olduğunu söylemeye gerek yok. Özellikle Eddy Merckx’in burada karlar altında kazandığı ve etap sonrasında battaniyelerle sarılarak ısıtılmaya çalışıldığını gösteren fotoğrafları hemen herkes görmüştür. Giro 2013’te de kraliçe etabının finişine ev sahipliği yapacak Tre Cime di Lavaredo. Zaten son etaptan bir önceki etap olarak koşulacağı ve genel klasmanın en son şekillendiği etap olacağı için önemi de oldukça fazla.

Dikkat çeken diğer bir nokta ise, bazı dağ tırmanış etaplarının oldukça kısa tutulması. Bunu son senelerde zaman zaman görmeye başlamıştık ve Giro da bunu bazı etaplarda tercih etmiş. Örneğin 14. etap 156km, 15. etap 150km, 19. etap ise sadece 138km. Bu da tabii ki erken atakları teşvik edip etabın baştan sona heyecanlı bir şekilde yarışılmasını sağlamak için güzel bir tercih.

Etaplar Arası Transferler: Herkesin bildiği gibi turlarda bir etabın finişiyle, bir sonraki etabın start’ı her zaman aynı yerde/şehirde olmayabiliyor. Böyle olduğunda da etaplar arasında takımların otobüsler veya uçaklarla belli mesafeler kat etmesi gerekiyor. Bu bisikletçilere adeta işkence gibi geliyor, çünkü yolda birkaç saat fazladan zaman geçirmek yerine otellerine çekilip dinlenmeyi ve bir sonraki etaba kendilerini hazırlamayı her zaman tercih ederler. İşte bu konuda Giro 2013 bir rekora imza atacak. Etapların finiş ve start kentleri arasında yapılması gereken toplam transfer mesafesi 2202,6 km. Yukarıdaki tabloda etap etap bu transfer mesafelerinin detaylarını görebilirsiniz.

Önemli Not: Kolaylık olması açısından bütün etapların ve her etabın final kilometrelerinin profillerini aşağıda paylaştım. Ama yer sınırlı olduğu için küçülterek koymak durumunda kaldım. Lütfen profillerin büyük versiyonlarını görmek için üzerlerine tıklayın.1. ETAP

2. ETAP

3. ETAP

4. ETAP

5. ETAP

6. ETAP

7. ETAP

8. ETAP

9. ETAP

10. ETAP

11. ETAP

12. ETAP

13. ETAP

14. ETAP

15. ETAP

16. ETAP

17. ETAP

18. ETAP

19. ETAP

20. ETAP

21. ETAP

Kaynaklar:

  1. http://www.cicloweb.it/articolo/2012/09/30/giro-d-italia-2013-l-altro-giro-e-lungo-2200-km-trasferimenti-record-i-corridori
  2. http://inrng.com/2012/09/2013-giro-unveiled/
  3. http://inrng.com/giro/
  4. http://www.gazzetta.it/Speciali/Giroditalia/2013/en/index.shtml
  5. http://www.letour.com/le-tour/2012/us/stage-19/classifications.html

Sayfanın oluşturulma tarihi: 05 Mayıs 2013
Sayfanın son güncellenme tarihi: 05 Mayıs 2013

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir