Tour de France (Fransa Turu) 2013 4. Etaptan Çıkarımlar

4. etap 2 Temmuz’da Nice’te 25 km.’lik bir parkurda takım zamana karşı olarak koşuldu ve Orica-GreenEdge takımı 1. oldu.

 

Bu etaptan sonra yapabileceğimiz bazı çıkarımlar:

 

  • Pierre Rolland’ın genel klasmana oynamasını bekliyordum, ama Tour’un başından beri tırmanış puanlarını toplamak için atak yaptığını gördük. Bugünkü TTT’den sonra da GK’de 1’13” geriye düştü. Bundan sonra artık tırmanış mayosuna odaklanıp genel klasmanı kovalamayacağı hükmüne varabiliriz. Tabii ki tırmanış mayosuna odaklanırken 9. etap gibi çok fazla puanın dağıtıldığı etaplarda kaçış grubunda yer alıp etap zaferini de kovalayabilir.
  • SKY’da Thomas ve Stannard geçirdikleri kazalardan dolayı bir iki etaptır sıkıntılar çekiyorlardı, o nedenle SKY bugün favorilerden biri değildi gibi, ama Thomas son 1 km’ye kadar takımla birlikte kalabildi ve hatta en öne geçip takımı çekmeyi bile başardı. Bu SKY adına oldukça olumlu bir gelişme. Tabii bugünkü etap takımlar için olduka kısaydı -yarım saatin altında-, 4/5 saat süren etaplarda durum yine de farklı olabilir.
  • Omega Pharma – Quick-Step muhtemelen en büyük favori olacaktı ama kilit isimlerinden Martin ve Terpstra ilk etaplarda kazada düştükleri için, onlar da problem yaşıyordu. Ama bugün durum onlar adına da olumlu oldu. Belki iki bisikletçi hiç kaza geçirmemiş olsa, etabı ve sarı mayoyu bile alabilirlerdi.
  • Daryl Impey, 2009 yılında Türkiye Turu’nu kazanmıştı ama ondan sonra WorldTour seviyesinde başarılar elde ederken görememiştik kendisini. Dünkü etapta Gerrans’a yaptığı lead-out’luktan sonra bugün de TTT’yi kazanmalarında önemli bir pay sahibiydi. Çok iyi bir bisikletçi ve çok formda görünüyor. Tour’un geri kalanında ismini duymaya devam etmemiz olası, hatta gidişata göre etap galibiyeti için bile kendisinin adı geçebilir. Kontratı sene sonunda bitiyorsa, GreenEdge onu kadroda tutmak için zorlanabilir.
  • GK’de ilk 3 Orica-GreenEdge’lilerden oluşuyor ama 1″ arkalarında iki Omega Pharma – Quick-Step’li var, 3″ arkalarında ise 3 SKY’lı. Önümüzdeki 3 etap (5-6-7) 2. ve 3. etaplara göre daha az sürprize açık ve teoride sarı mayoyu korumak daha kolay görünüyor. Ama aradaki farkın bu kadar az olmasından ötürü yine birçok atak izleyeceğimiz çok olası. Yani ilk haftada sıkıcı bir etap olmayacak diye umuyorum.
  • Gerrans sarı mayoda olsa da, takım arkadaşları Impey ve Albasini de kendisiyle aynı sürede. Bu durumda bir önceki etaplardaki bitirme dereceleri önemli oluyor ve 3’ü içerisinde en iyi konumda olan Gerrans sarı mayoyu giymeye hak kazandı. Gerrrans ilk 3 etabı 15., 16. ve 1. bitirdi yani toplam 32. Impey ise 11., 8. ve 22. yani toplam 41. Bu da demek oluyor ki 5. etapta Gerrans ve Impey etabı en önde tamamlar ve Impey, Gerrans’tan 10 sıra daha önde yer alırsa, Impey Tour de France’ta sarı mayoyu giyen ilk Afrikalı bisikletçi olacak. Umuyorum bunu görebiliriz, Impey kesinlikle sarı mayoyu hak ediyor.
  • Diğer ilginç bir detay ise Impey ilk 2 etabı 11. ve 8. sırada bitirdikten sonra Gerrans’a lead-out’luk yaptığı 3. etapta 22. sırada bitirdi. Belki de bu kadar iyi bir lead-out’luk yapmayıp etabı biraz daha iyi bir sırada bitirseydi bugün sarı mayoda kendisi olacaktı. Tabii biraz spekülasyon gibi duruyor ama böyle bir ihtimal de vardı.
  • Froome ve Contador arasındaki fark sadece 6″, farkın çok açılmaması ile ikili dağlardaki savaşa daha denk başlayacak. Diğer önemli favorilerden Valverde, Froome’un 17″ gerisinde, Evans ise 23″. Bu ikilinin dağlarda biraz daha atak olmasını bekleyebiliriz. Özellikle Valverde’nin 11. etaptaki TT’de daha da zaman kaybetmesi muhtemel, bu nedenle Quintana, Rui Costa ile beraber daha agresif olmalılar. Zaten Evans kendi Twitter hesabından attığı tweet ile “We HAVE to improve” şeklinde takımına göndermeyi yaptı.

Kaynak

  1. http://www.letour.fr/le-tour/2013/us/classifications.html

Sayfanın oluşturulma tarihi: 02 Temmuz 2013
Sayfanın son güncellenme tarihi: 03 Temmuz 2013

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir