2014 Formaları: Trek Factory

Trek Factory Racing, kendilerine WorldTour’un yeni bir takımı diyebilir miyiz? Bazı açılardan evet, bazı açılardan hayır. Takımın bisikletçi ve personel kadrosu büyük ölçüde korunmuş olsa da Trek’in tek ana sponsor olmasıyla beraber, takım düzeninde ve işleyişinde değişiklikler görüyoruz. Aynı zamanda takım daha çok Amerika odaklı. Ama nedense bunu bisikletçi kadrosuna yansıtmadılar. Geçen sene takımda olan Busche’nin haricinde yeni bir Amerikalı isimle sözleşme imzalamadılar ve 2014’te takımdaki tek Amerikalı Busche olacak.

Takım 10 Ocak’ta Roubaix Veledromu’nda yapılan bir takım sunumuyla medyaya ve kamuoyuna tanıdıldı. Aşağıda bu sunumla ilgili birçok kareyi paylaştım. Gerçekten çok güzel bir tercih yapmışlar. Takım sunumunu bir veledromda yapmak bence bisikletin kültürüne çok uygun. Hem takım podyuma çıkıyor ve tanıtılıyor, aynı zamanda da bisikletçiler veledromda bisikletleriyle tur atıp bisikletleriyle birlikte arz-ı endam eyleyebiliyorlar.

Takımın yeni internet sitesini de oldukça beğendim. Fotoğrafların birçoğunu oradan aldım zaten. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. Cüzi bütçeli takımların bile bunu yapması gerekli bence. Asıl amaç sponsorların tanıtımı değil mi? Böyle olunca eldeki bütün imkanları kullanıp hem bisikletçileri, hem de takımı en iyi şekilde tanıtmak lazım. Bazı takımların formalarını incelemek istediğimde sitelerine giriyorum birkaç fotoğraftan başka bir şey bulamıyorum. Bisikletçiler hakkında bilgi almak istiyorum, bazen birkaç tanesi haricinde yine detaylı bilgi bulmak pek mümkün olmuyor.

Trek bunu başaran takımlardan biri, bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Takımın internet sitesini ziyaret ettiğinizde fotoğraflara, bisikletçiler hakkında bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Formaya gelirsek, bu noktada biraz puan kırmaya başlamam gerekiyor. Neredeyse bu seneki bütün “2014 Formaları” yazılarında belirttiğim gibi yine “karanlık peloton”un üyesi olmuş bir forma görüyoruz. Şortun sol altı ve sağ omuz haricinde karanlık bir forma var karşımızda. Formanın neredeyse tamamı koyu gri hatta füme ağırlıklı. Çok ince, uzaktan bakıldığında kendini fazla göstermeyen beyaz dikey çizgiler de mevcut. Trek’in tek ana sponsor olmasından dolayı formayı kalabalıklaştıracak şekilde bir sürü yan sponsor logosu görmüyoruz. Bu da her zaman + puan demek.

Yine de ana renk olarak seçilen füme öyle yoğun ve karanlık ki Trek yazısını bile uzaktan çok net biçimde seçmek kolay değil. Tabii orada Trek yazısını görmeyi beklediğimiz için anlayabiliyoruz ama bana kalırsa oradaki yazıların ve logoların mümkün olduğunca sade ve anlaşılır olması lazım. Ancak bu şekilde her türlü fotoğrafta, canlı yayında sponsorların tanıtımı layıkıyla yapılabilir.

Özetle forma açısından Trek sınıfı geçemedi.

new team photo

team camp mallorca 9 jan 2014

Mallorca’daki takım kampından bir görüntü. Cancellara’nın nasıl bacak bacak üstüne attığına bakar mısınız? :) Adam patron.

trek factory racing team presentation roubaix andy schleck frank schleck matthew busche

10 Ocak’taki takım sunumundan, Schleck kardeşler ve Matthew Busche

trek factory racing team presentation roubaix veledrom bike and jersey

10 Ocak’taki takım sunumundan, forma ve bisiklet tanıtılıyor

trek factory racing team presentation roubaix veledrom cancellara 01

Takımın tek lideri Cancellara. Trek’in yeni yapısı eski Leopard – Trek’ten farklı. Orada Schleck kardeşlerin etrafında kurulan bir takım vardı, şimdi ise asıl odak Cancellara.

trek factory racing team presentation roubaix veledrom cancellara 02 trek factory racing team presentation roubaix veledrom devolder belgian champ

Sağda Belçika Ulusal Yol Şampiyonu Stijn Devolder

trek factory racing team presentation roubaix veledrom jens voigt bob jungels

WorldTour’un en yaşlı ismi Jens Voigt ve yanında Lüksemburg Ulusal Yol ve ITT şampiyonu Bob Jungels

trek factory racing team presentation roubaix veledrom photo 01 trek factory racing team presentation roubaix veledrom photo 02 trek factory racing team presentation roubaix veledrom team photo

cancellara dubai tour itt

Dubai Tour’undaki ITT etabı, Cancellara’nın özel tasarım forması görücüye çıkıyor

Giacomo Nizzolo Tour de San Luis 3. etap

Takımın genç ve başarılı isimlerden Nizzolo, Tour de San Luis’te bir etap kazandı ama sonrasında köprücük kemiğini kırdı

 tdu_2014_stage_5 danny van poppel

Geçen sene Fransa Turu’ndaki en genç bisikletçi olan 93 doğumlu Danny Van Poppel bu sene Trek’te. Bu görüntü Tour Down Under’dan. Formanın arkasını da görebiliyoruz böylece.

tdu_2014_stage_5_o voigt signature

Jens Voigt, Tour Down Under’da bir genç bisikletçinin dergisini imzalamış, ne kadar mutlu görünüyor. Bunlar hep görmek istediğimiz sahneler.

Kaynaklar

  1. http://www.trekfactoryracing.com/
  2. https://www.facebook.com/TrekFactoryRacing
  3. https://twitter.com/TrekFactory
  4. http://www.uci.ch/

Sayfanın oluşturulma tarihi: 17 Şubat 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 17 Şubat 2014

This article has 1 comments

  1. Pingback: 2015 Formaları: Trek Factory | Bisiklet Sporu

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir