Türkiye’de Bisiklet Sporu Kitaplarına Ulaşmak – Bölüm 3: Yabancı Kitapları Özel Sipariş ile Türkiye’ye Getirtmek

İlk iki yazımızda ülkemizdeki kitap evlerinde bulabileceğimiz bisiklet sporu kitaplarını inceledik. Anladık ki bize çok fazla imkan sunmuyorlar. Gelin şimdi yavaş yavaş pergeli genişletelim ve bize istediğimiz kitabı seçme hakkını tanıyan seçeneklere bakalım. Bu yazıda birkaç ay önce bizzat deneyip test ettiğim bir yöntemden bahsedeceğim.

 

Yabancı Kitapları Özel Sipariş ile Türkiye’ye Getirtmek

Bu başlık biraz uzun ve karmaşık görünebilir. Hemen açıklayayım. İlk 2 maddede anlattığım yöntemlerden bir sonuç alamayınca, farklı alternatifler arayışı içindeydim. Tam bu sıralarda Umut Özel (@vecchias) Twitter’dan yardımıma koştu. Pandora’ya özel sipariş talebinde bulunup kitapları yurt dışındaki liste fiyatından, üzerine ekstra bir masraf ödemeye gerek kalmadan (kargo vs.) getirmenin mümkün olduğunu söyledi. Ben de hemen bu sistemi denemeye koyuldum.

pandora tweets

Sistem şu şekilde işliyor. Siz gidip Pandora’nın internet sitesindeki “Özel İthal Kitap Sipariş Formu“nu doldurup temin edilmesini istediğiniz kitap hakkındaki detayları yazıyorsunuz. Bunlar kitabın ismi, yazarı, ciltli olup olmayacağı, baskı yılı, ISBN gibi detaylar olabiliyor. Hatta Amazon gibi sitelerden de link paylaşma şansınız var. Böylece tam olarak hangi kitabı istediğinizi kendilerine anlatabiliyorsunuz.

pandora özel sipariş formu

Sonrasında 5 iş günü içerisinde talebinize cevap dönmeyi taahhüt ediyorlar. Bu her zaman olumlu bir cevap olmayabiliyor. Mesela benim talep ettiğim bazı kitapların yurt dışındaki yayınevi tarafından artık sağlanamadığını veya geçici olarak stok dışı olduğunu söyledikleri de oldu. Bu durumlarda kitabı maalesef getirtemiyorsunuz. Ama özellikle güncel ve popüler bir kitap istiyorsanız, böyle bir sıkıntıyla karşılaşacağınızı sanmıyorum.

Peki diyelim ki kitap stoklarda mevcut, o zaman da kitap için TL cinsinden fiyat veriliyor. Siz de bu fiyatı uygun buluyorsanız, yine site üzerinden ödeme yapıyorsunuz. Böylece kitabın temin süreci başlıyor. Genelde temin süresi için 50 (+/- 15) gün gibi bir süre veriliyor. Temin süreci boyunca da sık sık durum güncellemeleriyle son durum hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Mesela bunlar yurt dışındaki depomuza ulaştı, şu anda Türkiye’ye doğru yolda, Türkiye’ye giriş yaptı gibi olabiliyor.

 pandora özel sipariş durum

Yukarıda benim verdiğim siparişin detaylarını görebilirsiniz. Önem arz eden detaylar yurt dışındaki liste fiyati (Sterlin cinsinden) ve bunun TL karşılığı olan miktar. İşte sizin ödemeniz gereken miktar da bu. Fiyatların makul olduğunu söyleyebilirim. Tabii ben siparişi verdiğimde son iki aydaki döviz kurlarındaki patlama henüz gerçekleşmemişti, o nedenle kur cinsinden bugün ile kıyaslarsanız farklılık görebilirsiniz. Sterlin cinsinden verilen temel fiyat ise, yurt dışındaki liste fiyatı baz alınarak hesaplanıyor. Pandora bunun üzerine ekstra bir miktar koymadan TL karşılığını talep ediyor sadece.

Tabii şunu da unutmamakta fayda var, liste fiyatı yurt dışında kitapların perakende fiyatı anlamına gelmiyor çoğu zaman. Özellikle Amazon gibi şirketler bu liste fiyatları üzerinden indirim yapabiliyorlar ve siz alırken liste fiyatının altında bir tutar ödeyebiliyorsunuz. Ama bu indirim tutarı her zaman çok önemli boyutlarda olmayabiliyor ve bunun üstüne gelecek kargo miktarını da düşünüp o şekilde karşılaştırmalar yapmak lazım.

Özetle, siteyi ziyaret edin, almak istediğiniz kitapları sorgulatın. Verilen fiyatı ve temin süresi mantıklı geliyorsa, siparişinizi verin. :) Sizlere daha detaylı bir fikir vermesi açısından aşağıda benim yaşadığım sürecin üzerinden geçeceğim.

Tahmini Temin Süresi [GÜN] 50  (+/- 15 gün)

  • 05 Aralık 2013 – 13 tane kitap için sorgulama talebinde bulundum.
  • 14 Aralık 2013 – Kitapların her biri için tek tek cevap dönüldü.
  • 16 Aralık 2013 – Sipariş ödemesi gerçekleşti.
  • 17 Ocak 2014 – İlk 3 kitap İstanbul’daki Pandora merkezine ulaştı. Kargoya verilecek adresin onayı soruldu. Onayı verdim. Yalnız kitaplar bir sonraki gün (Cuma) kargoya verilebilecekti. Bizim ofis Cumartesi günü açık olmadığı için, kitapların Cumartesi günü kargoya verilmesini istedim.
  • 18 Ocak 2014 – Kitaplar kargoya verildi.
  • 20 Ocak 2014 – Kitaplar elime ulaştı.
  • 23 Ocak 2014 – Kalan 2 kitap İstanbul’daki Pandora merkezine ulaştı. Kargoya verilecek adresin onayı soruldu. Onayı verdim. Yalnız kitaplar bir sonraki gün (Cuma) kargoya verilebilecekti. Bizim ofis Cumartesi günü çalışmadığı için, kitapların Cumartesi günü kargoya verilmesini istedim.
  • 25 Ocak 2014 – Kitaplar kargoya verildi.
  • 27 Ocak 2014 – Kitaplar elime ulaştı. Yalnız bu sefer kargo alıcı ödemeli olarak gönderilmişti. Ödeyip müşteri hizmetlerine haber verdim.
  • 3 Şubat 2014 – Alıcı ödemeli kargo ile ilgili sorun hediye çeki şeklinde çözüldü.

16 Aralık’ta ödemelerini yaptığım kitapların tamamı 27 Ocak’ta elime ulaşmış oldu. Yani 40 gün civarı. Tabii buna iş günü sayısı olarak bakarsak herhalde 32 gün gibi bir sayıya ulaşabiliriz.

DSC09290 edited

Benim bisiklet kitaplığından bir kare

Genel olarak süreçten memnun kaldığımı söyleyebilirim. Özellikle müşteri hizmetlerine teşekkür ediyorum. Şu ana kadar iletişime geçtiğim herhalde en hızlı ve en yardımsever müşteri hizmetlerine sahipler. Bunu sadece kitap satış siteleri bazında düşünmeyin, genel anlamda şu ana kadar alış-veriş yaptığım şirketler arasında en öne çıkan kendileri oldu. Sadece yukarıda belirttiğim gibi son gelen kargonun alıcı ödemeli olarak gönderilmesi sorunuyla karşılaştım. O da sonrasında çözüldü. Bunun dışında bazen gönderdiğim maillere birkaç dakika içinde cevap döndükleri oldu. Bazı karmaşık durumlarda da telefonla arayıp bilgi vermeyi ihmal etmediler. Güzel bir sistem kurmuşlar ve düzgün çalışıyor.

Bu süreç hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, sitenin kendisine danışabilirsiniz. Yardım > Yurtdışından Kitap Temini (Pandora Özel İthal Kitap Siparişi Sistemi) – Link

Kaynak

Sayfanın oluşturulma tarihi: 16 Mart 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 16 Mart 2014

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir