Türkiye’de Bisiklet Sporu Kitaplarına Ulaşmak – Bölüm 5: Yabancı Kitapları Yabancı Sitelerden 2. El Almak

Sonunda yazı dizisinin son yazısına geldik. Bugünlerde benim tercih ettiğim seçenek bu, yani yabancı kitapları yabancı sitelerden (amazon.co.uk) 2. el almak. Böyle bir imkandan haberi olmayanlar şaşırabilirler ama evet Amazon üzerinden sadece yeni kitap satışı yapılmıyor, eBay ya da bizim ülkemizde daha çok bilindiği adıyla GittiGidiyor gibi sitelerdeki “pazar” mantığı Amazon’da da geçerli. Orada da kitapçılar Amazon ile işbirliği yaparak kendi yeni veya 2. el kitaplarının da ürün sayfalarında görünmesini sağlayabiliyorlar. Bu şekilde biz de bisiklet sporu kitapları okuyabiliyoruz!

Gelin şimdi detaylara bakalım. Amazon.co.uk‘e gidelim ve The Secret Race kitabının ürün sayfasını açalım. Bu kitabı örnek olarak seçtim, çünkü gördüğüm kadarıyla bugünlerde en popüler kitap bu.

the secret race product info

Bu durumda yukarıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Burada üstü çizilmiş 8,99’luk fiyat kitabın liste fiyatı ve Amazon bunun üzerinden hatrı sayılır bir indirim yaparak fiyatı 3,85’e çekmiş. Bu arada para birimi gördüğünüz gibi İngiliz Sterlini. Şu aşamada herhangi bir başka işlem yapmayıp bu ürünü direk olarak sepetinize eklerseniz, 3,85 + kargo ücreti ödeyerek kitabı direk olarak Amazon’dan alabilirsiniz. Zaten bunu bir önceki yazıda (Bölüm 4: Yabancı Kitapları Yabancı Sitelerden Almak) anlatmıştım. İsteyenler tekrar gidip okuyabilirler.

Ama orada da belirttiğim gibi kitap + kargo ücreti hayli yüksek bir yekün tuttuğu için, bizim gibi İngiltere dışındakiler için çok da makul bir seçenek oluşturmamıştı bu çözüm. O nedenle gelin şimdi 2. el seçeneklerine odaklanalım. Yukarıda ekran görüntüsünü verdiğim sayfadayken görüntünün alt kısmındaki tabloya odaklanalım. Burada 3 sütun var, 1.’si Amazon fiyatı, 2.’si belli bir fiyattan başlayan yeniler, 3.’sü de belli bir fiyattan başlayan kullanılmış, yani 2. el kitaplar.

the secret race product info details

Hemen daha ilk satırı incelerseniz aradaki uçurumu fark etmemeniz içten bile değil. Kitabın cilt kapaklı (Hardcover) versiyonunun Amazon fiyatı 12,72 iken, yine yeni olup fakat Amazon yerine onunla anlaşmalı farklı mağazalardan almak isterseniz 9,00’dan başlayan fiyatlarla bunu başarmanız mümkün. Peki ya 2. ele bakacak olursak bir de? İşte o zaman 0,01‘den başlayan fiyatlar söz konusu.

“Beni mi kandırıyorsunuz, 1. eli 12,72 Sterlin olan bir kitabın 2. eli 0,01 Sterlin mi olurmuş?” diye sorarsanız da kesinlikle yadırgamam, çünkü her mantıklı insanın vereceği ilk tepki bu olur. Ama hiç şüpheniz olmasın, gerçekten de bu doğru. Yani 45 TL’ye gelecek bir kitabı 3 kuruşa almak mümkün!

Bu fiyat şaşkınlığını üzerinizden atınca bu sefer muhtemelen şu gelecek aklınıza, “Hadi tamam fiyatı kabul ettik, ama zaten bu 2. el değil mi, adam okurken kitabın içini dışına çıkarmıştır, sağını solunu çizmiştir, notlar almıştır, o zaman zaten benim işime yaramaz.” İşte bunun için de her 2. el satış sitesinde olduğu gibi burada da detaylar devreye giriyor. Bu detaylarla birlikte kararınızı vermeniz oldukça kolaylaşıyor.

Şimdi Hardcover satırında ve Used from sütunundaki 0,01‘e basalım ve 2. el Hardcover kitapları bir görelim.

the secret race product info details hardcover

Gördüğünüz gibi fiyatı 0,01 olarak belirleyen 5 ayrı mağaza var. Tabii ki her kitap için durum/kondisyon belirten, kitap hakkında detayların verildiği bir sütun da var. Burada genel olarak kitabın durumu Acceptable -> Good -> Very Good -> Like New; özetle Kabul Edilebilir -> – – – -> Neredeyse Sıfır eklinde değişiyor. Sanırım Kabul Edilebilir’den de daha kötü kitaplar da mevcut ama bunlara çok nadir denk geliyorsunuz. Genelde bu denk geldikleriniz de 1970 veya 1980’lerde basılmış kitaplar oluyor.

Kitabın genel durumunun yanında bir paragraflık bir bilgi daha veriliyor. Burada da kitabın falsolarından bahsediliyor. Mesela dış kapağı yıpranmış, kütüphane kitabı olduğu için bazı yerlerinde damgalar var, sayfaları sararmış vs. gibi bilgiler edinebiliyorsunuz. Bunun yanında kitabın kaç gün içinde kargoya verilebileceği detayı da genelde yer alıyor.

Burada kendi tecrübelerimden bir yorum eklemem yerinde olacak. Şu ana kadar aldığım “Good”, “Very Good”, “Like New” 2. el kitaplar içerisinde okunmayacak durumda olan, fazlasıyla yıpranmış hiç kitap yok. Hatta bilakis, “Good” olarak belirtilen birçok kitabı bile sıfırından ayırt etmek kolay olmuyor. Hatta emin olmak için bazı kitapları çevremdekilere gösterdiğimde onlar da şaşırmıştı kitapların 2. el olduğuna. Zaten bu şekilde olmasaydı, bu yazıyı yazmazdım, çünkü paylaşmaya değecek bir fırsat olmazdı ortada. :)

DSC09445 resized rotated

Benim kitaplıktan bir kare

Bu aşamada geriye bakabileceğiniz bir detay kalıyor, o da satıcının profili. Klasik olarak ne kadar çok işlem yapmışsa ve ne kadar yüksek yüzdeyle olumlu yorum almışsa, satıcının güvenilir olduğuna hükmedebilirsiniz. Tabii biraz daha ince eleyip sık dokumak isteyenler, satısının profiline gidip, son 1 haftada, son 1 ayda aldığı yorumları, olumsuz yorumlarda nelerin eleştirildiğine bakabilirler. Bana soracak olursanız bu kadarına gerek yok. Yine de önemli olan içinizin rahat etmesi, o nedenle yine de bu detayı atlamak istemedim.

Satıcıyı incelerken bir de yurt dışına gönderim yapıp yapmadığını dikkat etmek önemli. Bunu da “International & domestic delivery rates” bölümünden anlayabilirsiniz. Mesela ekranın en altındaki Albany_Book için “Domestic delivery rates” yazıyor, bu da demek oluyor ki bu satıcı sadece yurt içi çalışıyor. Özetle bizim tercih etmemiz gereken “International & domestic delivery rates“.

Bu konuyu da fazla dert etmenize gerek kalmayacak muhtemelen. Çünkü zaten fiyatları düşük tutabilen satıcılar, büyük ölçekteki satıcılar oluyor, onların da hemen hepsi yurt dışına gönderim yapıyorlar.

Kitabı hangi kitapçıdan alacağınıza karar verince, o kitabı sepetinize ekleyip satın almak için ilerlediğinize adres bilgileriniz soruluyor, bu aşamayı da geçince ödeme sayfasına geliyorsunuz. Burada kayıtlı bir kredi kartınız varsa onun bilgileri otomatik olarak geliyor, eğer yeni bir kart kullanacaksanız tabii ki onunla da ödemeyi yapabiliyorsunuz.

the secret race order placing

Bu aşamada tam olarak yukarıdaki ekranı göreceksiniz. İsterseniz para birimini de tercih etme şansını sunuyor Amazon, benim yaptığım birkaç denemede en kârlısının yine İngiliz Sterlini olduğunu gördüm. O nedenle bu şekilde ödemeyi seçiyorum.

Buradaki asıl önemli nokta ise tabii ki kargo ücreti. Yurt dışı gönderimi olmasına rağmen sadece 4,02 gibi bir ücret alınıyor. Bir önceki yazıyı okuyanlar hatırlayacaktır, Amazon’un kendisinden bir kitap aldığınızda ilk kitap için 9 küsur gibi bir ücret çıkıyordu. O nedenle bu açıdan da 2. el alırken kârdayız.

Toplam tutar 4,03 İngiliz Sterlini. Bu da günümüz kuruyla 15 TL’den bile az bir miktara tekabül ediyor. Bana sorarsanız, harika bir fırsat bu. Direk Amazon’dan alsak kitap başına 60, 70 hatta bazı kitaplarda 100 TL’den fazla bir tutar ödememiz gerekecekken 15 TL’ye kitabı evimizin kapısına kadar getirtebiliyoruz.

Yazıyı bitirmeden son bir noktaya daha değineyim. “Acaba her kitabın 2. eli bu kadar ucuz oluyor mu?” sorusuna cevap vermeye çalışayım. Aslında her kitabın 2. elini 0,01 Sterline bulmak mümkün değil maalesef ama tahminim sizi şaşırtacak sayıda kitabı bu fiyata bulabileceksiniz. Özellikle son birkaç yılda ortalama seviyede ve üzerinde popüler olmuş kitapların hemen hepsini bu fiyata bulmak mümkün. Son birkaç ay içinde çıkan kitaplar henüz 2. el piyasasına düşmedikleri için ya da düşseler bile sıfıra oldukça yakın fiyatlarda satıldığı için, güncel kitapların bazılarında bu taktiğimiz işe yaramayabiliyor.

Ama dediğim gibi almayı düşündüğünüz hemen her kitabı bu şekilde almanız mümkün olacak. En güzeli şöyle kitaplar arasında bir dolaşın ve kendiniz görün. Şimdiden uyarayım belki bir bakarsınız sepetinizde bir sürü kitap doldurup kendinizi ödeme sayfasında bulabilirsiniz. Kendimden biliyorum. :)

amazon book order 4 2014-03-30

Kargo süreciyle ilgili merakınız varsa, onu da yukarıdaki görselle gidermeye çalışayım. Siparişi verdikten sonra satıcıların büyük çoğunluğu 2 iş günü içerisinde kitabı kargoya veriyorlar. Bundan sonra da 5-15 gün içerisinde kitabın elinize ulaşması bekleniyor. Bazı kitapların 5 günde, bazılarının ise 17, 18 günde elime ulaştığı oldu. Kargo takip imkanı yok. Bu nedenle sabırla beklemekten başka seçeneğiniz yok maalesef.

amazon order 2014-02-26 redacted

Şubat ayında verdiğim bir siparişin detaylarını yukarıda görebilirsiniz. 5 kitabın kargo dahil toplam tutarı 20,15 Sterlin, harika değil mi?

2. el tercih etmenın fiyat dışında bir iki avantajı daha var. Örneğin Amazon’da kitabın genelde kitabın sadece bir baskısını alabilmek mümkünken, 2. el tercih edildiğinde kitabın 4, 5 farklı baskısından birini tercih etmek mümkün oluyor. Benim gibi bu işlerle kafayı biraz bozduysanız aynı kitabın farklı baskılarını almak isteyebilirsiniz mesela. :)

Bunun dışında şu anda sıfırını bulmanın mümkün olmadığı eski basım kitaplara da 2. el seçeneğiyle ulaşmak mümkün olabiliyor.

Evet, böylece Türkiye’de Bisiklet Sporu Kitaplarına Ulaşmak serisinin 5. ve son yazısının da sonuna geldik. Umarım bu konuda sıkıntı yaşayan bisiklet tutkunlarına bir nebze de olsun yardımım dokunabilmiştir. Özellikle bu 5. yazıyla birlikte sipariş verip kitap okuyan sayısında bir artış görebileceğimizi umuyorum.

Sizden ufak bir ricam olacak. Bu yazıyı okuyup sonrasında da sipariş verirseniz, lütfen yazıya bir yorum bırakın ve aldığınız kitabın adını yazın. Böylece hem ben yazının sizlere ulaştığını anlayabilirim, hem de hangi kitabı tercih ettiğimizi paylaşmış oluruz.

Keyifli okumalar!

Sayfanın oluşturulma tarihi: 06 Nisan 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 06 Nisan 2014

This article has 7 comments

 1. erkona Reply

  Harika bir rehber olmuş.Uzun zamandır almak istediğim kitapları buradaki bilgileri kullanarak almayı başardım.Hem Türkiye’de bulamayacağım kitapları bulmuş oldum hemde 2.el yoluyla kitapları çok uygun fiyata tedarik ettim.Bu yazının benim gibi birçok kişiye kaynak olacağındam eminim.Teşekkürler bisikletsporu :)

  • buyruk Reply

   Rica ederim Erkan. Yalnız aldığın kitapların isimlerini de bekliyorum. :)

   • Erkan Bayraktar Reply

    İlk sipariş pakedim şöyle ;
    1-We Were Young and Carefree: The Autobiography of Laurent Fignon
    2-Fallen Angel: The Passion of Fausto Coppi
    3-Slaying the Badger: LeMond, Hinault and the Greatest Ever Tour de France
    4-Seven Deadly Sins: My Pursuit of Lance Armstrong
    5-Bradley Wiggins: My Time: An Autobiography
    6-Racing Through the Dark: The Fall and Rise of David Millar
    7-The Secret Race: Inside the Hidden World of the Tour de France: Doping, Cover-ups, and Winning at All Costs

    David Walsh’la başlayıp üzerine Armstrong Lie izlemeyi düşünüyorum.Bu arada Wiggo Roubaix performansından bir kitap daha çıkarır bence :)

    • buyruk Reply

     Hepsi de çok güzel kitaplar. Şimdiden keyifli okumalar. Wiggo biraz alay konusu oluyor, şimdiden galiba 6 tane otobiyografisi var :)

 2. cem Reply

  Joe Frial ın Triathletes Training Bible kitabını 4 pound a aldım, triathlon un kutsal kitabı sayılır

 3. Onur Narinoğlu Reply

  – Bradley Wiggins – My Story
  – Mark Cavendish – Boy Racer

  Gelen kitapların kalitesi tahminimden iyiydi. İkinci el oldukları belli oluyor ama durumları gayet yeterli.

 4. Ömer Reply

  Teşekkürler, ikinci el kitap satıldığını bilmiyordum. Fiyatın bu kadar düşük olması inanılmaz.0,1 £ , 30 kuruşa kitap mı satıyorlar şimdi bunlar? Hem de ciltli? Nasıl oluyor bu , yakın zamanda alacağım bir tane.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir