Paris – Roubaix 2014 Ön Değerlendirme

Geldik klasiklerin kraliçesine, parke taşlı yarışların da sonuncusuna. Birçoklarına göre izlemesi en keyifli tek günlük yarış Paris-Roubaix. Bana sorarsanız muhtemelen Tour of Flanders ve Paris-Roubaix arasında kalıp kesin bir cevap veremem bu soruya.

Belçikalıların yarışlarını sahiplenmesi ve ülke çapında bir bisiklet yarışının o haftanın gündemine oturması çok hoşuma gidiyor. Tabii bunun yarışta yol kenarındaki 800.000 bini aşan bisiklet tutkunuyla tasdiklenmesi asıl güzel olan detay.

Ama Paris-Roubaix’in havası da bir başka bunu kabul etmek lazım. Bir yarışta finişe 100 km. kala yaşayacağınız bir problem, yarışı kazanma şansınızı bitirebilir mi? O yarış Paris-Roubaix ise bitirebilir.

paris roubaix kid cobbles 2014, jasperstuyven twitter

Harika, değil mi?

Toplam uzunluğu 51,1 km. olan 28 tane parke taşlı sektör koşulacak Pazar günü. Neredeyse 3 yıldız zorluğunda ve yukarısında olan her sektörde yükselen nabzımızla ekran karşısında olacağız. Şahsi fikrim, takvimdeki başka hiçbir yarışta yarış boyu heyecan bu kadar üst seviyede olmuyor. Paris – Roubaix’i özel kılan da bu özelliği zaten.

Gelin kısaca bu seneki parkuru tanıyalım ve favorilere göz atalım.

Harita

map2014

 

Parkur Profili

PROFIL

33 rakımda start alıp 31 rakımda finiş görüyoruz ve arada kayda değer hiç tırmanış bulunmuyor. Zaten parke taşlı sektörler üst üste binmiş, bir de tırmanış olmasın :)

 

Parke Taşlı Sektörler

sector ratings

2014 yarışında toplam 51,1 km. uzunluğunda 28 tane parke taşlı sektör var. ASO her sene yaptığı gibi bu sektörlere zorluk katsayısı atadı. Bu katsayı sektörlerin uzunluğu, taşların kalitesi, sektörün genel olarak durumu ve yarış içindeki konumu (finişe yakın, uzak) gibi kriterler göz önünde bulunarak yapılıyor. Geçen sene olduğu gibi bu sene de 5 zorluk katsayısına sahip 3 sektörümüz var.

Bunların ilki belki de en meşhur olan sektör, Trouée d’Arenberg. İkincisi Mons-en-Pévèle ve sonuncusu da Le Carrefour de l’Arbre. Yarışın ilk kırılma anı Arenberg’de gerçekleşiyor ama favorim Carrefour de l’Arbre. Finişe o kadar yakınki buradan önde çıkan bisikletçilerin kazanma şansı hayliyle yüksek oluyor. Geçen seneyi hatırlayalım Vandenbergh ve Stybar bu sektörde seyircilere temas edip geride kalmışlar ve Cancellara, Vanmarcke ikilisi finişe kadar başka gören olmamıştı.

Not: Sektörlerin yerlerini harita üzerinde interaktif olarak incelemek isterseniz – link.

A view from the bridge

Paris – Roubaix 2008’de Arenberg Ormanı

Favoriler

Hemen hemen her bahar klasiğinde olduğu gibi bu yarışta da bir hayli favori isim var. Şimdilik bu isimleri yorum eklemeden sıralayacağım, yarış sabahında da aralarından kendi listemi oluşturacağım.

Cancellara, Vanmarcke, Boonen, Terpstra, Sagan, Stybar, Van Avermaet, Vandenbergh, Phinney, Wiggins, Thomas, Boasson Hagen, Van Keirsbulck, Kristoff, Degenkolb, Démare, Gaudin, Leukemans, Farrar, Langeveld, Hayman, Paolini.

Yarış sabahı güncellemesi

Favorilerim Grup 1: Cancellara, Vanmarcke, Kristoff, Van Avermaet, Terpstra
Favorilerim Grup 2: Vandenbergh, Sagan, Degenkolb, Boonen, Stybar

Yarış sonrası güncellemesi

paris roubaix 2014 top 10 vs predictions

Son 25 km.’ye oldukça kalabalık girildi ve her şey mümkündü o dakikadan sonra. Terpstra son 10 km’de atağını yaptı ve zafere ulaşmayı başardı.

Sabahki tahminlerim tuttu mu diye bakarsak. Yukarıdaki görsel ile özetlemeye çalıştım. Toplam 10 isim söylemiştim, yarış sonucunun ilk 6’sini + 10.’yu bilmiş oldum. Gruplara bölecek olursak da:

  • İlk gruptaki 5 kişinin, 3’ü ilk 4’te yer aldı.
  • İkinci gruptaki 5 kişinin, 4’ü de ilk 10’da.

Tahminlerimden memnunum özetle. Artık bundan sonra “tırmanışlı” klasiklere geçiyoruz. İşte onları tahmin etmek daha zor. Bekleyip görelim.

Kaynaklar

  1. https://twitter.com/Jasperstuyven/status/454151059645423616
  2. http://woosmap.com/maps/871/#%2Fnodes%2F22439991%2F
  3. http://inrng.com/2014/04/paris-roubaix-preview-2014/
  4. http://www.letour.fr/paris-roubaix/2014/us/race.html
  5. http://fr.wikipedia.org/wiki/Trou%C3%A9e_d’Arenberg
  6. http://velonews.competitor.com/2013/04/gallery/gallery-two-days-of-recon-at-paris-roubaix_280895

Sayfanın oluşturulma tarihi: 12 Nisan 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 13 Nisan 2014

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir