İnceleme: Sakal Aerodinamik mi, Değil mi?

Bisiklet, her türlü detayın incelendiği, bisikletçilerin ve takımların mümkün olabilecek her bir ince ayar ile kendilerine avantaj yaratmak istedikleri bir spor. Zaten Team SKY’ın kuruluşundan bu yana sürekli söyledikleri bir şey var “marginal gains”, yani ufak kazanımlar. Hatta birçokları artık bununla dalga geçiyor ve bazıları doping yaptıklarını düşünerek, bu “marginal gains”i sadece üzerlerindeki ilgiyi (doping sorularını) dağıtmak için kullandıklarını iddia ediyor.

inceleme video sakal aerodinamik

inceleme video sakal aerodinamik 2

Neyse işin o tarafına girmeyelim, konumuz da yine bu ufak kazanımlardan birisiyle ilgili, aerodinami. Aslında genel olarak bakarsak oldukça büyük bir kazanım olabilir aerodinami. Ama bu yazıda sadece sakalın aerodinamisinden bahsedeceğim. Siz böyle dediğime bakmayın, benim söyleyecek çok sözüm yok bu konuda, sözü Specialized’a bırakıyorum.

Specialized’in meşhur rüzgar tünelini hepimiz biliyoruz. Birçok bisikletçi özellikle ölü sezonda oraya gidip pozisyonlarını geliştirmeye gayret ediyorlar. Sezonun geri kalanında da tünel boş kalıyor değil. Sonuçta Specialized dünyanın en ünlü markalarından ve gerek bisiklet gerekse triatlon sporlarında onlarca atletin sponsoru. Bunun yanında ürünlerinin testlerini yaparak, geliştirmeye çalışıyorlar sürekli.

Bir süre önce merak edilen çeşitli soruları test etmeye ve bunlara cevap bulmaya başladılar. Discovery Channel’daki Myth Busters (Efsane Avcıları) programı vardı ya, onun gibi bir nebze. İşte cevap aradıkları sorulardan birisi de acaba sakalın aerodinamik olup olmadığı, diğer bir deyişle eğer bir bisikletçi sakal bırakıyorsa, acaba ne kadar dezavantajlı duruma düşüyor? Sorunun cevabı aşağıdaki videoda:

Yazıyla da özetlemek gerekirse, sakalın aerodinamik açıdan negatif bir yönü hemen hemen yok. Sayı vermek gerekirse 40 km.’de 1 saniyenin altında bir fark yaratıyormuş sadece. E, buna da hiç fark yaratmıyor desek, herhalde yanlış söylüyor olmayız.

Özetle gönlünüzün dilediğince sakal bırakabilirsiniz. :)

Ekleme: Sakalıyla bilinen birkaç bisikletçiden birisi olan Simon Geschke, Specialized’ın bu videosunu görünce oldukça keyiflenmişti. :) https://twitter.com/simongeschke/status/469368538273435649

simon geschke beard tweet

Sayfanın oluşturulma tarihi: 16 Temmuz 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 16 Temmuz 2014

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir