Ruta del Sol 2015 – Ön Değerlendirmesi

Geçen hafta Tour of Qatar ile sprinterleri ve aslında Milan – Sanremo, Tour of Flanders ve Paris-Roubaix gibi klasiklerde iddialı olmasını beklediğimiz isimleri 2015 yılında ilk defa önemli bir sınavda izleyebildik. Önemli diyorum ama, aslında birçoğu bu sene ilk defa yarıştı ve genel kanı Mart olmadan yol sezonunun tam olarak başlamadığı yönündedir.

Ama yarışı yakından takip edebilenlerin de muhtemelen katılacağı gibi gerçekten çok çetin bir yarış oldu ve beklenenden daha üst seviyede bir yarış izledik. Kesinlikle bir antrenman yarışıyla alakası yoktu.

Şimdi sıra büyük tur favorilerine geldi. Ruta del Sol ya da tam adıyla Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol, 2.1 kategorisinde Avrupa Turu takviminde bir yarış. Yani bütün WorldTour takımları katılmıyor. Ama 17 WorldTour takımının 10’u burada yarışacak ve bunun yanında 11 tane de pro-conti takım izleyebileceğiz. 1 tane de kıta takımı var.

Birçok takım sağlam kadroyla geliyor ve etap profilleri yarışı merak edilir hale getiriyor.

Parkur

18 Şubat Çarşamba: Etap 1A: La Rábida – Hinojos (121 km)

Vuelta-a-Andalucia-Ruta-Ciclista-Del-Sol-Stage-1-1419587858

Yarışı tek günde iki etap ile açıyoruz. Aslında bu etaplar aynı günde koşulduğu için adları 1A ve 1B şeklinde oluyor. Ama bunun dışında iki ayrı etap tamamen. Böyle durumlarda genelde etaplardan birisi zamana karşı, diğeri de fazla uzun ve inişli-çıkışlı olmayan profilde bir yol yarışı oluyor. Ruta del Sol’da da bunu görebiliyoruz.

1A etabı sprinterlere uygun gibi gözükse de son 20 km.’deki iniş çıkışların saf sprinterler için fazla gelmesi muhtemel. Daha ilk etaptan da kaçan olma ihtimali daha düşük olabilir, bu nedenle Degenkolb tarzı tırmanabilen sprinterler daha öne çıkabilir.

18 Şubat Çarşamba: Etap 1B: Coria del Rio (8.2 km ITT)

Vuelta-a-Andalucia-Ruta-Ciclista-Del-Sol-Stage-1-ITT-1419587865

Neredeyse prolog mesafesinde bir zamana karşı. Ufak bir iki iniş çıkış olduğunu görüyorsunuz. İniş çıkış kadar ne kadar köşe, viraj olduğu da önemli mesafe bu kadar kısa olunca. Ama elimizde etabın haritası olmadığı için bu detayları bilemiyoruz. Muhtemelen prolog/TT uzmanları ve GK favorileri arasında geçecek bir etap olacak. Sezona iyi başlayan Jungels önemli adaylardan birisi olabilir örneğin.

19 Şubat Perşembe: Etap 2Utrera – Lucena: (194.7 km)

Vuelta-a-Andalucia-Ruta-Ciclista-Del-Sol-Stage-2-1419587876

Sanki bir Amstel Gold Race ya da 2014 Dünya Şampiyonası havası var gibi değil mi? Hani son tırmanışın zirvesine gelmeden Kwiatkowski atağını yapıp açtığı farkı inişte de koruyarak zafere ulaşacak gibi. Maalesef etap profillerinden tırmanışın ne kadar uzun ve dik olduğunu net olarak anlayamıyoruz. O nedenle hem tırmanabilen sprinterler, hem de fırsatçılara açık bir etap. Ağır GK favorilerinin bu etapta çok fazla atak yapması düşük olasılık.

20 Şubat Cuma: Etap 3: Motril – Alto de Hazallanas (159.8 km)

Vuelta-a-Andalucia-Ruta-Ciclista-Del-Sol-Stage-3-1419587928

Geldik zirve finişlerine. Profil grafiği yanıltıcı maalesef. Bayağı bayağı bir zirve finişi görülecek bu etapta aslında. Daha yakından son 15 km’ye bakalım.

Hazallanas

The Alto de Hazallanas, Vuelta’da bir kere kullanılan bir tırmanış. 2013 yılında Horner, Nibali’nin 48 saniye önünde finiş çizgisini geçmişti.

Tırmanışın ortalama eğimi %7. Çok dikmiş gibi gelmiyor, değil mi? Çünkü ilk bölümdeki hafif yokuş ve sonrasında gelen keskin iniş de dahil, o nedenle. Tırmanışın asıl dik olan son bölümüne bakarsak, karşımıza 6 km uzunluğunda ve ortalama %12 eğimde çok ciddi bir tırmanış çıkıyor. İşte burada Froome ve Contador’un bu seneki ilk ciddi karşılaşmasını izleyeceğiz.

21 Şubat Cumartesi: Etap 4: Maracena – Alto de Allanadas (199.8 km)

Vuelta-a-Andalucia-Ruta-Ciclista-Del-Sol-Stage-4-1419587935

Bir önceki etaptan da daha dik bir son tırmanış bizi bekliyor, detayları aşağıda.

Allanads.0

5,45 km. uzunluğunda ve ortalama %9,6 eğime sahip bir tırmanış Allanadas. Özellikle 2 ve 5. km’ler arasında %21’i gördüğümüz bölümler var. Bu kadar dik yokuşlarda kimin kazanacağını kestirmek çok kolay olmuyor. Günün ana kaçış grubu olmasa da son tırmanışa yakın kaçanlar olursa etap için belki şansları olabilir. Onun dışında yine GK’yi kazanmayı hedefleyen bisikletçileri çarpışırken göreceğiz. En dik bölümlerde deryarın önemi fazla kalmadığından güçlü olan ve gücünü doğru kullananın kazanması muhtemel bir etap diye özetleyebiliriz.

22 Şubat Pazar: Etap 5: Montillla – Alhaurin de la Torre (169.8 km)

Vuelta-a-Andalucia-Ruta-Ciclista-Del-Sol-Stage-5-1419587942

İlk bakışta, sonunda sprinterlere göre bir etap diyesi geliyor insanın. Ama organizatörler yine ufak bir sürpriz yapmış. Son 3 km.’de 75m yükseliş var. Evet, çok ciddi bir miktar değil ama kazanan profilini değiştirmeye yetebilir. Muhtemelen az da olsa tırmanabilen sprinterlere uygun bir finiş. Son bölümdeki eğim saf sprinterleri zorlayabilir.

Favoriler

Hem genel klasman, hem de etaplar için birçok bilindik ismi izleme şansına sahip olacağız Ruta del Sol’da. Önce genel klasmandan başlayalım. Tabii ki ilk önce saymamız gereken isimler Contador ve Froome. İkisi de 2015’te henüz yarışmadı, formları hakkında hiçbir bilgimiz yok. Ama biliyoruz ki Froome 2013’te, Contador’da geçen sene sezonun başından kazanmaya başlamışlardı. 2015’te her ne kadar Contador Giro-Tour dublesi yapmak istediğini ve buna bağlı olarak da farklı bir program takip etmesi gerektiğini söylese de bu iki favoriyi karşılıklı izlemek her zaman keyifli oldu son yıllarda (2013 Tour’unu bir kenara bırakalım). İkisinin de kalburüstü domestiklerle geldiğini de ekleyeyim. Takımlarından yeterli desteği alacaklardır, bu nedenle kazananı belirleyen muhtemelen kendilerinin performansları olacak.

Peki başka kimler var? Sezonu daha erken açan ve formda görünen Mollema da burada. Bu sene Trek formasıyla yarışıyor Hollandalı bisikletçi ve oldukça istekli görünüyor. Buradan iyi bir sonuç çıkarmasını bekliyorum.

Diğer önemli GK adayları, Bardet ve Peraud (AG2R), Kelderman, Ten Dam (LottoNL-Jumbo), Wellens, Vanendert, Van den Broeck (Lotto-Soudal), Schleck (Trek), Rolland (Europcar), Coppel, Reichenbach (IAM Cycling), Kudus (MTN), Daniel Navarro (Cofidis), Intxausti (Movistar), Duarte (Colombia), Brajkovic (United Healthcare), Szmyd (CCC).

Genel klasmanın haricinde burada izleyecebileceğimiz diğer önemli isimler ise şöyle Degenkolb, Chavanel, Lobato, Gautier, Farrar, Bole, Geschke, Valgren, Bakelandts, Hofland, Vichot, Jungels şeklinde devam ediyor. Tabii bu isimler arasında Degenkolb şu an öne çıkıyor. Özellikle Dubai Tour’unda aldığı etap galibiyetiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Benzer şekilde Lobato’da sezona oldukça hızlı girdi ve 2015’te şimdiden 7 tane ilk 10 derecesi elde etmeyi başardı.

Bir gözünüz de Valgren’de olsun. En beğendiğim genç yeteneklerden biri. Gerçi burada Contador’a çalışması çok muhtemel ama arada şansı olursa etap zorlayabileceğini düşünüyorum.

TV Yayını

Canlı yayın. Eurosport. Saatler TSİ.

 • 1. Etap – 18 Şubat @17:30 – Eurosport 1
 • 2. Etap – 19 Şubat @14:30 – Eurosport 2
 • 3. Etap – 20 Şubat @15:00 – Eurosport 1
 • 4. Etap – 21 Şubat @15:15 – Eurosport 2
 • 5. Etap – 22 Şubat @15:00 – Eurosport 2

Link isteyenlerin şu siteleri ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Alfa Media TurkeyCyclingFans, SteepHill

Anekdotlar

 • Yarış ilk defa 1925 yılında Union Velocipedica Española sekreteri Miguel Arteman tarafından düzenlendi.
 • 1986 yılında peloton ilk defa Cebelitarık’ı ziyaret etti.
 • Valverde, 3 kere ile en fazla sayıda genel klasman zaferi elde eden bisikletçi. İspanyol bisikletçilerin 2014 sonu itibarıyla toplamda 35 genel klasman zaferi bulunuyor.
 • İspanya haricinde sadece 5 ülkenin en az bir zaferi var: Avustralya, Belçika, Almanya, İtalya ve Hollanda.
 • Freddy Maertens en fazla etap kazanan bisikletçi, 1974 ve 1981 yılları arasında 13 etap zaferi bulunuyor.
 • GK’yi üzerinde gökkuşağı mayo ile kazanan sadece tek bisikletçi var, Jean-Pierre Monseré (1971).
 • 1971 aynı zamanda en kısa parkurun olduğu yıldı, sadece 674 km. 1959 ise en uzun parkura ev sahipliği yaptı, 1342 km.
 • En genç kazanan Angelino Soler, 21 yıl 86 gün, en yaşlı ise Francisco Cabello Luque, 35 yıl 273 gün.

Son Kazananlar

ruta del son 2015 last 10

2014’te İlk 10

Start Listesi

startlist ruta del sol 2015

Sonuçlar

Etaplar koşuldukça sonuçlar güncellenecektir.

Kaynaklar

 • http://www.podiumcafe.com/2015/2/15/8041293/stage-racing-returns-its-the-ruta-del-sol
 • http://www.procyclingstats.com/race/Vuelta_a_Andalucia_Ruta_Ciclista_Del_Sol_2015-startlist
 • http://tr.eurosport.com/
 • http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/ruta-del-sol-2015-preview-157757
 • http://caferoubaix.com/2015/02/17/ruta-del-sol-stats/

Sayfanın oluşturulma tarihi: 17 Şubat 2015
Sayfanın son güncellenme tarihi: 22 Şubat 2015

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir