Quentin Jauregui ve Yıldırım Hızında Bisiklet Değişimi

UCI Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası Limburg 2012 biraz klasik bir tabir olacak ama bizi heyecanlandıran birbirinden güzel yarışlara sahne oldu. Ticari takımların zamana karşısının da ilk kez şampiyonaya dahil edilmesiyle elit erkeklerde toplam 3 yarış koşuldu ve hepsinin kazananı son kilometrelerde belli oldu. Yarışların detaylı değerlendirmesini ayrı bir podcast bölümü olarak Özgür Abi’yle beraber yapacağız tabii ki ama bu yazıda bir yarışın sadece birkaç saniyelik bir kesiminden bahsetmek istiyorum.

Bahsini ettiğim yarış, şampiyonanın son günü yani 23 Eylül Pazar günü elit erkekler yol yarışından önce koşulan genç erkekler yol yarışı. Genç erkekler kategorisinde sadece 17 ve 18 yaşında bisikletçiler yarışabiliyor. 18 yaşın üstündekiler eğer bir UCI ProTeam takımının kadrosunda değillerse 23 yaş altı yarışlarında yarışabiliyorlar. Tam tersi söz konusuysa yani 18 yaşın üstünde ve bir UCI ProTeam takımının kadrosundaysalar o zaman elit kategorisinde yarışmak zorundalar (Bkz Peter Sagan). Zaten özellikle erkeklerde yaş bu kadar küçükken UCI ProTeam seviyesinde bir takımda kendilerine yer bulabiliyorlarsa zaten elit düzeyinde performansları var demektir, bu nedenle bence yerinde bir kural.

Quentin, 2012 Fransa Ulusal Cyclo-Cross Şampiyonası’nda genç erkeklerdeki altın madalyasını kutluyor [8].

Tekrardan dönelim genç erkekler yol yarışına. 17 ve 18 yaşında bisikletçilerin yarışabildiğinden bahsetmiştim. Yıllardan 2012’de olduğumuz için bu da 1994 ve 1995 doğumlu bisikletçilere denk geliyor. Doğum yıllarını da ayrıca vermek istedim çünkü çoğu insan yaştan ziyade doğum yılını duyunca gençliği daha iyi idrak edebiliyor. Buna zaman zaman ben de dahilim aslında. Hangimiz neredeyse her sene “Ya biliyor musun 1994’lüler de üniversiteye başladı” vs. gibi cümlelerle irkilip yaşlandığımızın farkına varmıyoruz? :)

Bu yarışı kazanan veya yarıştaki performansıyla çok öne çıkan bir isimden bahsetmeyeceğim. Bahsedeceğim isim Quentin Jauregui. Kendisi cyclo-cross kökenli, 22 Nisan 1994 doğumlu Fransız bir bisikletçi. Kendisi yol şampiyonasındaki genç erkekler yol yarışı için de ülkesinin kadrosuna girmeyi başarmış ve Limburg’da da Fransa’yı temsil etti. Yarışı ise 46. sırada tamamlayabildi. Yani buraya kadar anormal bir durum yok. Anormal olan şey ise Quentin’in yarış esnasında bisikletiyle ilgili yaşadığı bir problemden ötürü beslenme bölgesinden geçerken bisikletini değiştirmesiyle yaşandı.

Genç erkekler yarışında da elit erkeklerde olduğu gibi beslenme bölgesinde her ülkeye tahsis edilmiş alanlar mevcut. Quentin’in bisikletini değiştirme ihtiyacı olduğunu öğrenen Fransız ekip yedek bisikletini hazırlamış ve Quentin’in gelmesini beklemeye başlamış halde aşağıdaki videoya başlıyoruz. Aslında sonradan incelediğimde tam olarak hangi bisikletin yedek olduğuna karar veremedim. Çünkü mesela Quentin’in bıraktığı bisiklette yarış numarası yok ama yedek olarak hazırlanmış olan bisikletteki ‘3’ numarasını görebiliyoruz.

Neyse daha detaya girmeden sizi sadece 14 saniye uzunluğunda olan aşağıdaki videoyu izleye davet edeyim, detaylar sonrasına kalsın.


 

Evet video sadece 14 saniye ama gördüğünüz gibi Quentin Jauregui’ye 14 saniye bile fazla, videonun büyük bölümü Quentin bisikletini değiştirip gittikten sonra görevlilerin kendi aralarında konuşmasından oluşuyor aslında. Neler olduğunu anlayamadıysanız, ki ilk izlemede anlamak neredeyse imkansız, bir daha, sonra bir daha izlemenizi tavsiye ederim. Şahsen ben en az 6-7 kere izledim ama tam olarak ne olduğunu çözemedim. Sonrasında Vimeo’daki “download” seçeneğini kullanıp videoyu indirdim ve videoyu kendi bilgisayarımda açtım. Tabii burada hemen oynatma hızına müdahale ettim ve normal oynatma hızının 1/4’üne düşürdüm. İşte o zaman işler biraz daha net olmaya başladı.

Yine de şaşırmaya devam ediyorum. Bu kadar yüksek bir hızda gelip bisikletten inip bisikleti bırakıp yürüyüp yenisini alıp onun üzerine atlayıp gitmek ve bunu sadece birkaç saniye içinde yapmak inanılmaz. Bisikletini değiştirmeyip sadece kenardan suluk, heybe alanlarla neredeyse aynı zamanı kaybetmiştir Quentin. O kadar hızlı ki ekranında solunda mavi montuyla gördüğümüz Fransız takımının koçu Bernard Bourreau, Quentin’in bıraktığı bisikleti zor yakalıyor, o sırada Quentin ise çoktan yeni bisikletine atlamış durumda. Tabii burada kalli ayakkabılarıyla o hızda bisikletten inip koşabilmesi beni şaşırtan diğer bir unsur.

Biraz da bu genç ismin şu ana kadarki başarılarından bahsedeyim, cyclo cross genç erkeklerde 2012 Fransa şampiyonu, yine aynı disiplinde 2012 Avrupa 3.’sü ve 2012 dünya 2.’si. 2011 yılında da ulusal şampiyonada 2. ve Avrupa Şampiyonası’nda da 3. olmuş. Her ne kadar bu yazıda aldığı başarılı sonuçlara odaklanmasam da şimdiye kadar çizdiği tablo gayet olumlu. Limburg 2012 ile yol yarışlarına da katılım gösterdiğini düşünürsek, sanırım önümüzdeki yıllarda kendisini yolda daha sıkça görebileceğiz.

Son olarak videoyu çeken kişi hakkında da bir not ekleyeyim, Jacky Durand. Kendisi kayda değer başarıları olan 2004 yılında emekliye ayrılmış Fransız bir bisikletçi. Başarıları arasında 3 Tour de France etabı, 1 Tour of Flanders, 1 Paris-Tours, 2 de Fransa Ulusal Yol Şampiyonluğu zaferi mevcut. Hatta 1995 yılında prolog’u kazandıkta sonra Tour de France’ta 2 gün sarı mayoyu giyip 1998 ve 1999’da da Tour’un kombativite ödülünü almayı başarmıştı. Kendisini de bu vesileyle anmış olalım ve bu video için teşekkür edelim.

Ekleme:

Videonun sonunda Fransızca gerçekleşen konuşmayı anlayamadığım için biraz hayıflanıyordum. Neyse ki bu spora gönül vermiş saygı duyduğum isimlerden Bülent Boya bu son bölümü Türkçe’ye çevirme ve benimle paylaşma nezaketini gösterdi, böylece ben de öğrenmiş oldum. Teşekkürler Bülent Boya. İşte konuşma:

Bisikleti veren: İyi değiştirdi
Bisikleti alan: Evet
Kameraman (şaşkın): Bisikleti değiştirdi mi?
Bisikleti veren: Evet
Kameraman (Hala şaşkın): Vallahi filme aldığımdan pek emin değilim.
Bisikleti alan(elinde bisikletle): Her halükarda ben aldım bisikleti!

Gerçekten fıkramsı bir sekans. Bisikleti alanın Bernard Bourreau ve bütün bunları videoya çekenin tecrübeli isim Jacky Durand olduğunu hatırlatayım. Böyle tecrübeli isimleri bile şaşırtan 18 yaşında bir yetenek Quentin!

 

Kaynaklar:

[1] https://vimeo.com/49997914#
[2] http://inrng.tumblr.com/post/32112414638/bikechange
[3] http://fr.wikipedia.org/wiki/Quentin_Jauregui
[4] http://en.wikipedia.org/wiki/2012_UCI_Cyclo-cross_World_Championships
[5] http://fr.wikipedia.org/wiki/Championnats_d%27Europe_de_cyclo-cross
[6] http://limburg2012.nl/upload/documents/77_ROA_CM2012_Results_RR_MJ.pdf
[7] http://en.wikipedia.org/wiki/Jacky_Durand
[8] http://www.cyclingnews.com/races/french-cyclo-cross-national-championships-2012/junior-men/photos/202017

Sayfanın oluşturulma tarihi: 30 Eylül 2012
Sayfanın son güncellenme tarihi: 02 Ekim 2012

This article has 2 comments

  1. Özgür Reply

    Açıklamayı okumasam bu adam oraya nasıl geldi diyeceğim :) Resmen Cambazlık yapıyorlar :)

  2. buyruk Reply

    Abi açıklamayı kendim yazdığım halde, ben de hala o soruyu soruyorum. :D

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir