En Yakın Fotofinişler #3: Cavendish – Haussler

En Yakın Fotofinişler yazı serisinin 3. bölümünde bir anıtsal klasiğe konuk oluyoruz: Milan – San Remo. Sezonun aynı zamanda ilk anıtsal klasiği olan Milan – San Remo’yu özel yapan birçok önemli özelliği var. 300 km civarındaki uzunluğuyla takvimin en uzun tek günlük yarışı olması, sprinterlere en uygun anıtsal klasik olması gibi nitelikleriyle Milan – San Remo’nun yeri birçok bisikletçinin kalbinde ayrı.

Sezonun neredeyse en başında (Mart ayının 2. haftası) koşulmasına rağmen 300 km uzunluğunda bir parkura sahip olması bisikletçileri oldukça zorluyor. Sezonun bu dönemine formda girebilmek için bisikletçilerin ölü sezonu kısa tutarak Kasım ayında antrenmanlarına başlamaları gerekiyor genelde. Parkura eklenen birkaç tırmanışla sadece sprinter yarışı olmaktan çıkması da yarışa ayrı bir heyecan katıyor.

Örneğin 2012’de Mark Cavendish en büyük favori olarak gösteriliyordu. Ancak parkurun daha ortalarındaki bir tırmanışta artan tempo Cavendish’e fazla geldi ve pelotonla kalmayı başaramadı. Yarışın geri kalan bölümünde de takımıyla beraber aradaki farkı kapatamayınca galibiyet rüyası bir başka ilkbahara kalmış oldu.

Ama aslında Mr. Cavendish, bundan 3 sene önce yani 2009’da aynı yollarda zafere ulaşmayı başarmıştı. O yarıştan önce çok tecrübeli olmadığı ve yarışın en büyük favorisi olmayacağı söyleniyordu ama insanları şaşırtmayı başardı Cavendish.

Yarışın son kilometrelerinde finişe toplu şekilde gelineceği anlaşılınca, sprinterlerin şansı çok artmıştı. Finişe yaklaşılırken Cervelo Test takımından Heinrich Haussler erken sprinte çıktı. Aslında takım lideri Thor Hushovd için çalışması bekleniyordu ama zaten yarış sonrasında söylenilen, Haussler’in aslında kazanmak için değil, Hushovd’a lead-out yapabilmek için sprinte kalktığı. Ama Haussler çok hızlı çıkınca, bunu beklemeyen Hushovd, Haussler’in arka tekerleğine tutunamadı ve Avustralyalı bisikletçi tek başına finişe doğru sprintine devam etti.

Zaferin Haussler’e doğru gitmekte olduğunu gören Cavendish kendi sprintine başladı ve birkaç bisiklet farkla önde olan Haussler’i yakaladı. Haussler muhtemelen Cavendish’in avantaj sağlamasını istemediği için kenara çekilip Cavendish’in kendi rüzgar koridoruna girmesini önlemek istedi ama aslında finişe çok yaklaşmışlardı ve bu hareketiyle yolu çapraz kat etmek durumunda kaldığı için aslında kendine dezavantaj sağlamış oldu. Cavendish ise düz ilerleyip finiş çizgisine kadar sprintine devam etti.

Son metrelerde iki bisikletçi de bisikletlerini öne doğru uzatıp ve çizgiden beraber geçtiler. Ama hemen birkaç saniye sonra kazandığından emin bir şekilde ellerini havaya kaldıran Cavendish oldu. Fotofiniş incelendiğinde de kazananın Mark Cavendish olduğu onaylandı!

Finiş çizgisindeki fotoğraflar aradaki farkın çok az olduğunu gösteriyor ama muhtemelen bu fotoğraflar çizgi geçildikten kısa bir süre sonra çekilmiş. Zira fotofiniş görüntüsünde Cavendish’in çizgiyi önde geçtiği açıkça görülüyor.

Cavendish için hazırlanan bir DVD’nin kapağında bu fotoğraflardan birine yer verilmiş. Fotofiniş ile yapılan hesaplamada iki bisikletçi arasındaki fark 11 cm. olarak hesaplanmış ama DVD kapağında biraz pazarlama taktiği yapmışlar ve sadece 1 inç (yaklaşık 2,5 cm.) farkla Cavendish’in kazandığını söylenmiş. :)

Yarışın hemen sonrasında Haussler’in hayal kırıklığı

Podyumu tamamlayan diğer isim ise Thor Hushovd. İlk fotoğraflarda da açıkça görüldüğü gibi Haussler ve Cavendish pelotonun bir hayli önünde. Zaten Hushovd’un resmi finiş süresi de bu ikilinin 2 saniye gerisinde olarak hesaplanmış.

Son olarak yarışın son kilometrelerinin videosu:

Kaynaklar

  1. http://www.gazzetta.it/Speciali/Giroditalia/2009/it/Primo_Piano/2009/03/21/milanosanremo.shtml
  2. http://cyclingweekly.ipcshop.co.uk/shop/discounts/2009-milan-san-remo-dvd—plus-cavendish-stage-victory-dvd1736
  3. http://www.highroadsports.com/news/311-NEWS-FLASH-CAVENDISH-WINS-MILAN-SAN-REMO
  4. http://www.competitivecyclist.com/whats-new/more-from-milan-san-remo-bikes—airlines.268.html
  5. http://www.irishpeloton.com/2013/02/cavendish-and-milan-san-remo-an-air-of-inevitability/?dougreport.com
  6. http://www.bikeraceinfo.com/classics/Milan-San%20Remo/milan-san-remo-2009.html

Sayfanın oluşturulma tarihi: 15 Mayıs 2013
Sayfanın son güncellenme tarihi: 15 Mayıs 2013

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir