Tour De France (Fransa Turu) 2013 8. Etap Notları

8. etap 6 Temmuz’da Castres / Ax 3 Domaines arasında 195 km.’lik bir parkurda bir yol etabı olarak koşuldu. Genel klasmanı şekillendiren ilk etabı gördük. Bu Tour’daki 4 zirve finişinden ilkini de geride bırakmış olduk. SKY inanılmaz dominanttı ve birçok favori kapanması zor olan farklar yedi.

 

Bu etaptan sonra yapabileceğimiz bazı çıkarımlar:

 

 • Yukarıda da belirttiğim gibi bu etap genel klasmanı şekillendirecek ilk etap olacaktı ve öyle de oldu. Bu sene Tour’da 4 tane dağ zirvesi finişimiz var, böylece ilkini geride bırakmış olduk ve favoriler listesi paramparça oldu.
 • Geçen sene alıştığımız gibi SKY özellikle etabın 2. yarısında pelotonun önüne geçip yarışı kontrol etti ve finişe kadar da önden ayrılmadı aslında. Hem yazmıştım, hem de podcast’te de değinmiştik, SKY’ın dağlardaki desteği bu sene geçen seneki kadar iyi olmayabilir diye. Gerçekten de Siutsou ve Lopez neredeyse hiç katkı veremeden düştü ama Kiryienka ve Kennaugh o kadar iyiydi ki sıra Porte’a gelince zaten favoriler grubunda 10 kişi bile kalmamıştı.
 • Kennaugh bildiğimiz gibi bir takım takip yarışçısı, o nedenle tırmanışlardaki bu performansı gerçekten şaşırtıcı. Ama buna odaklandığı söyleniyordu, yine de inanılmaz bir performans sergiledi, zaten Froome’da etap sonrası günün performansının ondan geldiğini yazmış.
 • Froome inanılmazdı ve takım arkadaşı Porte’a 51″, Valverde’ye 1’08” ve Contador’a 1’45” fark atmayı başardı. Kendini o kadar iyi hissediyordu ki finişe yaklaşık 5km. kala solo atağa kalktı ve bu şekilde yakalanmadan finişe gelmeyi başardı. Günün 2 tırmanışında aldığı puanlarla tırmanış klasmanında da 1. sıraya yükseldi.
 • Aslında SKY taktiklerini biraz daha iyi ayarlayabilirdi belki, çünkü hem Froome, hem de Porte son 3 km’yi tek başına çıktı ve 1, 2 bitirdiler. Beraber çıksalar tabii ki daha iyi olabilirdi, yani aynı sürede bitirseler bile daha az enerji harcamış olacaklardı.
 • Günün diğer kazananları: Valverde, Mollema, Ten Dam, Nieve, Anton oldu.
 • Günün kaybedenleri ise: Contador, Rodriguez, Evans, Van Garderen, Hesjedal, Pinot, Navarro, Niemiec.
 • Özellikle Mollema ve Ten Dam‘ı önlerde gördüğüme sevindim. Aslında sırf bu bile SKY’ın persormansının doping olamayacağına bir işaret. Tabii ki oturduğumuz yerden bir karara varamayız ama böyle detayları dikkate almamız lazım. Aslında Mollema son tırmanışın başlarında gerilerde kalmıştı ama sonradan birçok bisikletçiyi geçip finişe 4. gelmeyi başardı. Zaten etap sonrasında da birçok bisikletçi hızlı tempoyla başlayıp sonrasında duvara tosladı, bu sayede son bölümde birçok kişiyi geçebildim diye açıklama yapmış.
 • Kreuziger buraya Contador’a destek olmak için geldi ama Contador’dan daha iyiydi. Adamın da şanssızlığı. Onu beklemek zorunda olmasa etabı rahatlıkla Valverde’nin, hatta belki de Porte’un önünde bitirebilirdi. Contador umarım bu şekilde devam etmez. Çünkü pek iyi sinyaller vermedi.
 • Quintana’nın ilk tırmanışta atak yapması çok mantıklı olmadı çünkü zaten pelotonun temposunu SKY çekiyordu. Quintana inişte pek iyi gözükmedi ve 1 dakikalık avantajının yarısını inişte kaybetti, öyle olunca da son tırmanışta SKY tarafından yakalandı.
 • Movistar’ın kadrosu gerçekten çok iyi ve birçok farklı taktik uygulayabilirler. Biraz daha dikkatli olmaları lazım. Ama şunu anladık Quintana formda gözüküyor ve bu Tour’daki en iyi birkaç tırmanışçıdan biri.
 • Valverde de çok kötü gözükmedi, son bölümde yalnız kaldı ama etabı 3. sırada bitirmeyi başardı.
 • Evans etabı 4’13” geride bitirdi. Bugün için “Sakatlık/hastalık haricinde Tour’da geçirdiğim en kötü gündü” diye söylemiş. Ama BMC için asıl problem Van Garderen’ın finişe 12’15” geride gelmesi. Yani bundan sonra kime odaklanacakları belli oldu. Van Garderen da belki tırmanış mayosu gibi farklı hedeflere odaklanabilir.
 • Pek ismi geçmedi ama Rodriguez de günün kaybedenlerinden. Böylesine tırmanışları kesinlikle değerlendirmesi lazım(dı). Yine de çok fazla geride kalmadı ve GK’ye oynamaya devam edecektir.
 • Movistar ve Saxo-Tinkoff‘un domestiklerini kullanıp farklı taktikler denemeleri lazım. Çünkü SKY Stannard, Lopez, Siutsou gibi isimlerden pek yararlanamıyor, bunu avantaja çevirmeleri lazım.

 

Kaynak

 1. http://www.letour.fr/le-tour/2013/us/classifications.html
 2. http://www.steephill.tv/2013/tour-de-france/photos/stage-08/#326-IMG_7926_edited-1.jpg

Sayfanın oluşturulma tarihi: 07 Temmuz 2013
Sayfanın son güncellenme tarihi: 07 Temmuz 2013

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir