Tour De France (Fransa Turu) 2013 9. Etap Notları

9. etap 7 Temmuz’da Saint-Girons / Bagnères-de-Bigorre arasında 168,5 km.’lik bir parkurda bir yol etabı olarak koşuldu. 8. etaptan sonra acaba Tour bitti mi derken, bugün düne kıyasla çok farklı bir yarış izledik. Etap başlamadan bugün çok fazla atak görebiliriz diye yazmıştım, bu kadarını beklemiyordum ama sürprizlerle dolu bir etap oldu.

 

Bu etaptan sonra yapabileceğimiz bazı çıkarımlar:

 

 • Geçen sene Vuelta’da görmüştük, bu sene Tirreno – Adriatico‘da da gördük, heyecanlı ve ataklarla dolu bir etabın illa dağ zirvesi finişleriyle bitmesi gerekmiyor. Daha ziyade etap boyunca sürekli sert tırmanışların ve inişlerin olduğu etaplar çok daha ataklara ve sürprizlere açık ve böylece bizim gibiler için seyir zevki zirve yapıyor.
 • Bugünkü etap baştan sona TV’de canlı olarak yayınlandı, ben de Twitter’da imkanı olanların etabın başını kaçırmamasını söylemiştim, çünkü kaçış grubunun nasıl oluştuğunu, kimlerin tempoyu arttırıp kaçış grubunu beğenmediklerinde geriye çektiklerini, kimlerin kaçış grubunda yer almak için atak yaptığını görmek gerçekten çok güzel oldu.
 • Ama bu kısım biraz fazla uzun sürdü ve neredeyse 20 km. bir kaçış grubu oluşamadı, oluştuysa da fark çok limitli kaldı. Ama sürekli birçok ismin kaçış grubunda yer almak istediğini gördük. Bunlara Peter Sagan da dahildi. Muhtemelen ara sprint kapısındaki puanlar için kaçışta yer almak istedi ama onun girişimleri de başarılı olmadı. Sonunda Garmin’den Millar ve Bauer’i gördük atakta ve Garmin en başından beri söylediği gibi kaos yaratmayı başarmış oldu böylece.
 • Bu etabın asıl bize gösterdiği SKY‘ın zırhında delikler açılabileceği. Geçen hafta da hem yazmış, hem de podcast’te söylemiştik, SKY’ın özellikle dağlardaki domestik desteği geçen seneki seviyede gözükmüyor diye, bugün bu onaylanmış oldu. SKY muhtemelen dünkü etapta fazla kendini harcayınca (Porte da dahil) bugün hepsi döküldüler. Bir de yine dün çok iyi performans gösteren Kennaugh etabın başındaki bir inişte yanından geçen bir bisikletçinin ona çarpmasıyla yolun kenarından aşağı ağaçların içine düştü. Neyse ki çok ciddi bir sakatlık olmadı, ama yine de kesikleri, kanayan yerleri vardı ve ondan sonra kendine gelmesi, takım arabasının onu bulması, bisikletini değiştirmesi, tekrardan pelotonu yakalaması hem zaman, hem de efor demekti. Etap da zaten inanılmaz hızlı başlayınca, Kennaugh etap boyunca bir daha Froome’u göremedi.
 • Froome’un yanında ana grupta bir tek Porte kaldı ve finişe daha 130 km varken, pelotonu o çekmeye başladı. Uzun süre çekemedi ve arkadaki gruba düşü ve geriye kalan yaklaşık 120 km’de Froome yapayalnız kaldı ve etap boyunca yanında bir takım arkadaşını bile göremedi. Aslında biraz şansı da hiç yaver gitmedi değil, böyle şans mı olur diyeceksiniz ama şöyle düşünün, etap boyunca herhangi bir yerde bir lastiği patlasa, ya da mekanik bir arıza yaşasa bir daha favoriler grubunu yakalaması mümkün olmazdı muhtemelen.
 • Movistar ve Saxo-Tinkoff domestiklerinin gücünü bu etapta görmüş olduk. Aslında Froome yalnız başına kalmışken bunu daha iyi de değerlendirebilirlerdi ama bu etapta başardıkları da hiç azımsanmayacak seviyede. Son tırmanışta Quintana’nın birkaç kere atak girişimi oldu ve Froome bunları tek başına nötralize etmeyi başardı. Bunun gibi atak sayısını arttırıp Froome’u tehdit altına sokmaları lazımdı daha fazla. Mesela bir Quintana, bir Kreuziger atak yapsa, veya beraber atak yapsalar Froome çok daha zor durumda kalabilirdi. Ama sanırım bu iki isim de genel klasmandaki yerlerini kaybetmek istemediler, bu nedenle Kreuziger hiç atak yapmadı, Quintana da ataklarını kısa tuttu.
 • Valverde yine Contador’dan iyi göründü. Bir ara finişe 120 km. kala Ruben Plaza ile atak yapıp öndeki Castroviejo’yu yakalayıp beraber kaçmak istediler ama biraz gereksiz bir hareketti bu, çünkü finişe çok uzun bir mesafe vardı daha. Yine de Froome onları takip etti ve arkalarından ayrılmadı. Contador ise bütün gün gruptan ayrılmadı, kendisinin söylediğine göre de bugün düne göre daha iyi hissediyormuş ama atak yapacak kadar da iyi değil. Bu nedenle eskilerden alıştığımız sürekli atakta olan Contador’u pek göremiyoruz.
 • Bugün Porte genel klasman ümitlerini tamamen kaybetti ve böylece Valverde, Contador, Mollema gibi isimler birer sıra yükselmiş oldu. Bu önemli bir başarı, tabii ki asıl hedef sarı mayo ama bu isimler için Porte’tan kurtulup podyumdaki yerlerini sağlamlaştırmak da gayet önemli. Bunun yanında günün sürpriz bir haberi daha var, o da Kiryienka’nın zaman limitinin dışında gelip Tour’un dışında kalması. İşte bu çok büyük bir kayıp olacak SKY için. Çünkü zaten Stannard, Lopez, Siutsou gibi isimlerden neredeyse hiç yararlanamıyorlar, Thomas da hala sakat, geriye bir tek Kennaugh, Kiryienka ve Porte kalmıştı. Kiryienka da gidince Froome’un dağlarda sadece 2 domestiği kalacak gibi. Bu da etapları istedikleri gibi kontrol edemeyeceklerini ve ataklara daha açık olacaklarını gösteriyor.
 • Genel klasmanın tepesine odaklanınca günün galibine sıra geç geldi, Dan Martin. İrlandalı bisikletçi bu sene oldukça formdaydı ve buraya da yine formda geldi. Dünkü etapta biraz Talansky’yi beklediği için biraz fazla süre kaybetti ama bugün süperdi. Son tırmanışta yaptığı kaçışı, Fuglsang takip etti ve sarı mayo grubunu 30 km’den fazla uzakta tutmayı başardılar. Son km’ye gelirken fark 36″ civarındaydı ama iki bisikletçi de son km’de yavaşlayıp birbirlerine bakmaya başlayınca etabı sadece 20″ farkla bitirmiş oldular. Ama Garmin beklediği etap galibiyetine şimdiden ulaştı. Önümüzdeki iki hafta Martin’i daha çok göreceğimize eminim.
 • Özetlemek gerekirse, bugün çok keyifli bir etap izledik ve Froome bugün iyi bir sınav verdi. SKY’ın bu dinlenme gününde oturup düşünmesi ve bundan sonra nasıl ilerleyeceklerini hesaplamaları lazım. Domestiklerin formu böyleyken de bu hiç kolay olmayacak ve Froome’a çok iş düşecek gibi gözüküyor.
 • Bence Froome şimdiden bu Tour’u, Wiggins’in 2012’yi hak ettiğinden fazla hak etti. Wiggins, geçen sene Froome’un bugün düştüğü duruma düşse dakikalarca zaman kaybedebilirdi.
 • Şimdi sırada dinlenme günü var ve önümüzdeki hafta düz etap sayında ciddi bir artış görüyoruz, bu da SKY’ın biraz rahatlamasını sağlayabilir. Çarşamba günü koşulacak bireysel zamana karşı parkuru oldukça düz ve burada Froome’un avantajını daha da arttırması muhtemel.

This article has 2 comments

 1. Özgür Reply

  İnanılmaz bir gündü. Geçen seneki Tur’un monotonluğundan şikayet ediyorduk bu yıl çok farklı olsun rekabet olsun diyorduk. İlk hafta dileklerimiz yerine geldi güzel bir rekabet izledik. 7 günde 7 farklı etap galibi oldu son derece keyifliydi. Sürprizler hiç bitmedi. Ama ilk dağ etabı gelince SKY bütün moralleri bozdu. Gerçekten çok güçlü bir takım, birincilikleri hakkediyor. Ama bizim gibi izleyicilerin hoşuna gitmiyor böylesine bir farkın yaratılması. Biz istiyoruz ki son güne kadar rekabet olsun yarış heyecanlı geçsin. Cumartesi günü SKY bu heyecanı bizden aldı derken (tabi geçen seneki gibi geçeceğini düşündüğümüzden) Pazar günü tam bir isyan ve başkaldırı vardı takım ve bisikletçilerde. Özellikle Garmin’i tebrik etmek lazım. Etap başlar başlamaz ne yapıyor bu adamlar dedim. Öyle nabız yoklayan kaçışta değil yaptıkları resmen peletonu sarsmak için takım halinde kaçtılar. Bu isyanı gören diğer bisikletçilerde buna dahil olunca işte bu dedim. Sonrası çorap söküğü gibi geldi zaten. Cumartesi’yi zorlayan SKY treni erken havlu attı. Acaba diğerleri gibi Froome da yorgun mudur diye birkaç kere düşürmeye çalıştılar ama gerçekten iyi direndi. Aslına bakılırsa çokta yüksek torkla gelen bir atak olmadı Froome karşı çünkü yarış öyle tempoluydu ki kimse kendini riske atmak istemedi belli bir kilometreden sonra. Ama günün sonunda anladık ki hiçbir taktik güncelliğini koruyamıyor. Mutlaka o taktiği bozacak yeni oluşumlar türetiliyor. Belki TDF’yi yine SKY alacak ama geçen senekinden çok daha fazla emek harcamaları gerekecek.

 2. buyruk Reply

  Özgür, başlı başına bir ilk 9 etap değerlendirmesi yapmışsın, çok teşekkürler. Geçen seneye göre oldukça iyi gidiyor Tour, o açıdan ben de keyifliyim. Merak ettim senin birkaç etabı yerinde izleme planın ne durumda? Yakında görebilecek miyiz seni de yol kenarında? :)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir