Tour De France (Fransa Turu) 2013 10. Etap Notları

10. etap 9 Temmuz’da Saint-Gildas-des-Bois / Saint-Malo arasında 197 km.’lik bir parkurda bir yol etabı olarak koşuldu. 2. haftanın oldukça düz geçeceğini söylemiştim, dinlenme gününün de hemen sonrasında oldukça bir düz etapla başladık. Beklendiği gibi kaçış grubu finişe ulaşamadı ve kaotik de olsa bir toplu sprint finişi gördük. Bu Tour’da ilk defa bir bisikletçi 2 etap kazanmış oldu, kim mi? Marcel Kittel.

 

Bu etaptan sonra yapabileceğimiz bazı çıkarımlar:

 

 • Etap başlamadan önce yapılan röportajlarda Sagan, bu etapta pelotonun başında çok tempoyu veren takım olmayı düşünmediklerini, daha çok diğer sprinter takımların öne gelmesini beklediklerini söylemişti ve öyle de oldu. Zaten Cannondale’ın öne gelmek için pek bir nedeni yok. Öncelikle sarı mayo SKY’da, kimse öne gelmezse, düşük tempoda olsa bile onların öne gelmesi gerekecekti. Ama Cannondale’ın ellerinden aldığı etap, sonra dağlar, sonra da dinlenme günü derken sprinterlerin takımları bir toplu sprint finişine açtı ve onları pelotonun önünde görmemiz daha olasıydı.
 • 2009-2010-2011’de HTC’nin sprint dominasyonu vardı ve neredeyse bütün düz etaplarda kaçanları geri getirmek de onların görevi oluyordu. Şimdi ise sprinter odaklı birkaç takım var ve rekabet de daha fazla. Bu kaçanların geri getirilmesi anlamında mutualist bir yaşam formundayken, iş etap galibiyetine yani sprint finişlerine geldiği zaman da asalak forma dönüşüyor birden. Zaten bu nedenle Bakelants’ın 1″ ile aldığı etabı bir kenara koyarsak, kaçış grubunun zaferiyle biten bir etap görmedik ve Tour’un yarısı geride kaldı. Hatırlayın, geçen sene SKY 2. ve 3. haftada genel klasmanı tehdit etmeyen bir kaçış grubu oluştuktan sonra grubun peloton ile farkı 10+ dakikanın üzerine çıkarmasına izin veriyordu ve kaçanlar böylece birkaç etap galibiyeti çıkarmayı başarmıştı. İşte bu sene sprint odaklı takım sayısı fazla olunca otomatik olarak da kaçış grubunun hayatta kalma ihtimali azalmış oldu.
 • Bugünkü kaçış grubundaki isimler GK hiç tehdit etmiyorlardı ve SKY’ın tempoyu arttırmasına hiç gerek yoktu. Özellikle 9. etaptaki takımın çöküşünden sonra bu hafta mümkün olduğunca işi ağırdan alacaklarını ve domestiklerini dinlendireceklerini düşünüyordum, zaten ara ara öne gelseler de tempoyu genelde sprint takımları verdi (Lotto, OPQS, Argos).
 • Kaçış grubu hem küçüktü, hem çok fazla TT’ci veya rouleur barındırmıyordu, hem de sprint takımları çok açtı, bu nedenle zaten toplu sprint finişi görmüştük diye yazmıştım. Kaçış grubunun aslında daha kalabalık olmasını bekliyordum ama sadece 5 kişilerdi ve 3 wildcard Fransız takımı + sezon sonunda sponsoru kalmayacak olan 2 takım (Euskaltel ve Vacansoleil) yer alıyordu. Bu da zaten beklendik bir gelişme.
 • Toplu sprint bayağı bir kaotik oldu. Son km.’lerde en çok ayakta kalabilen tren bu sefer Lotto-Belisol treniydi ama Greipel kendinin de sonradan Twitter’da kabul ettiği gibi son 50-100m’deki hafif dönüşte momentumunu kaybedip Kittel’e geçildi ve Kittel 2. galibiyetine uzanmış oldu. Sanırım yine son bölümde y0lun bir parçasında asfalt kalitesi biraz düşükmüş ve bu da Greipel’in momentum kaybında rol oynamış. Özetle takım finiş alanını çok iyi etüt edip Greipel’e gerekli bilgileri aktaramamış.
 • Ama izleyenler hatırlayacaktır, Cavendish’in Veelers’a müdahale edip düşürmesini bir kenara bırakırsak bile sprint tuhaftı. Zaten aşağıdaki fotoğrafa bakarsanız da bunu biraz anlayabilirsiniz aslında. Neredeyse herkes selesinde ve oturarak sprint atıyor. Sanırım organizatörler finişi bu sefer bilerek yolun kıvrım yaptığı yerden sonraya koymuşlar işleri biraz zorlaştırmak/sürprize açık hale getirmek için, hakikaten de bu şekilde bir toplu sprint finişi gördük.
 • Şimdi gelelim Veelers – Cavendish vakasına. OPQS treni son km.’de dağılınca, son lead-out adamı Steegmans’ın da biraz erken öne gittiğini düşünen Cav, Argos ve Lotto trenlerinin arkasındaki yerini aldı, Sagan da arkasında. Kittel’in son adamı Veelers işini tamamladıktan sonra pedallamayı bıraktı ama hala Cavendish’in sol önündeydi. Cav de sola kıvrılan yolda Greipel ve Kittel’i kaçırmamak için hızını arttırıp sol çapraza doğru hareketlendi, bu arada Veelers da çok az bir mesafe sağa kaymıştı, böyle olunca Cavendish sol omzuyla ve o artan momentumuyla Veelers’in sağ koluna müdahale etti ve kendi yoluna devam ederken, Veelers yere düştü. Cav’in arkasındaki Sagan yine hünerlerini gösterip kazadan kurtulmayı başardı ve biraz da şansın yardımıyla başka yere düşen olmadı. Cav, etap sonrası Veelers’ın düştüğüne şaşırdığını söylemiş ama böylesine bir momentum farkıyla gelip omzunuzla yanınızdakinin koluna temas ederseniz, yanınızdakinin düşmemesi çok zor.
 • Yarış komiserleri kazada kimseyi suçlu bulmadı ve hiçbir yaptırım/ceza uygulamadı. Bana sorarsanız evet belki Veelers çok az sağa gelmiş olabilir ama Cav isteseydi ona temas etmeden yanından geçebilirmiydi? Kesinlikle evet. Veelers’ın hafif yana kayması, Cav’in çizgisini kesen ve tehlikeli sayılabilecek bir hareket mi? Hayır. Etap sonrası açıklamalarında Cav “Yol sola kıvrılırken sağda kalıp bariyerlere çarpacak değildim” gibi bir cümle söylemiş ama izlediğinizde yolun henüz kıvrılmaya başlamadığını görebilirsiniz. Cav kendisi için en optimum çizgiyi takip etmek istedi ve bunu da biraz fazla kararlı bir şekilde gösterdi. Etap sonrasında sprinti TV’den izleyince, bence “çizgimi bozmuyorum” gibi hatalı olmadığını ima eden bir tweet attı hatta.
 • Gif halinde size bu kazayı paylaşayım, kaçıranlar da tekrardan görmüş olsun (http://twitpic.com/d1qi89/full) Burada bence en azından Cav’in bu sprintte aldığı puanlar silinebilirdi. Ama hiçbir ceza almadan yırtmış oldu. Twitter’da da zaten Cav değil başka bir isim olsa jürinin çok daha kolay ceza verebileceği fikri dolaşıyordu, ben de katılıyorum. Geçen sene yine Tour’da Goss ve Sagan arasında bir ara sprint kapısı için benzer bir sıkıntı yaşanmıştı. Goss o kapıdan aldığı puanları kaybetmekle kalmadı, üstüne bir de -30 puan cezası aldı ve yeşil mayo klasmanında hiçbir iddiası kalmamıştı.
 • Beni asıl üzen, hatta sinirlendiren olay ise etap sonrasındaki Cav’in yine biraz fazla kibirli ve ukala tavırları oldu. Daha önce Twitter’da paylaşmıştım, ne kadar başarılı olursanız olun, ne kadar inanılmaz işler başarırsanız başarın, özellikle de sporcuysanız öyle kafanıza göre ulu orta küfür edip el kol hareketi çekemezsiniz. Hem Wiggins, hem de Cavendish’in geçmişte bu şekilde tavırları oldu. O nedenle bu iki isimden de zaten hiç hazzetmem. Cavendish de böyle çalkantılı bir etap sonrası yine benzer tavırlar sergiledi maalesef. Etap sonrasında takım otobüsünün önünde muhabirlere açıklamalar yapıyordu birisi “Was it your fault?” – “Senin/sizin hatan(ız) mıydı?” cümlesini kurdu. Buna sinirlenen Cav, muhabirin ses kayıt cihazını elinden alıp takım otobüsünün içine fırlattı. Bu arada da tam ne dediği duyulmuyordu ama anlayabildiğim kadarıyla küfür etmedi, yine de sert ve agresif tavırları rahatlıkla görülebiliyordu.
 • Bu anın da görüntüleri var merak edenler bir göz atabilir (https://vine.co/v/h76bmVrBJwm). En basit cümleyle, yollarda görmek istemediğimiz türden hareketler bunlar.
 • Son olarak da şunu ekleyip bitireyim, eskiden tek sprint treni görürdük ve bu da Cav’in işini oldukça kolaylaştırırdı. Evet, treni olmadan da kazandığını gördük ama birden fazla takımın güçlü trenleri olduğunda işin nasıl zorlaştığına şahit oluyoruz. Cav ve OPQS adına işler çok yolunda gitmiyor ve Cav’in 1 etap galibiyeti var, onun yanında bir 3.’lük, bir de 4.’lük. Eskiye göre daha çok zorlanıyor gibi. Zaten Renshaw’un 2014’te OPQS’e katılacağı neredeyse garanti nedeniyor, hiç şaşırmadım.

 

Kaynak

 1. http://www.letour.fr/le-tour/2013/us/classifications.html
 2. http://www.steephill.tv/2013/tour-de-france/photos/stage-10/#320-PIC382126451crop.jpg

Sayfanın oluşturulma tarihi: 11 Temmuz 2013
Sayfanın son güncellenme tarihi: 11 Temmuz 2013

This article has 1 comments

 1. Ali Sinan DENİZ Reply

  Cavendish ses kayıt cihazını alırken “I lost the sprint, it was my fault. It was my fault for losing the sprint.” demiş hocam… Was it your fault? sorusuna da ancak bu kadar pişkin bi’ cevap verilebilirdi…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir