Tour De France (Fransa Turu) 2013 12. Etap Notları

12. etap 11 Temmuz’da Fougères / Tours arasında 218 km.’lik bir parkurda bir yol etabı olarak koşuldu. 2. hafta düz geçmeye devam ediyor ve bugün de beklendiği gibi toplu sprint finişine sahne oldu. Son 2,5 km.’de maalesef yaşanan kaza Greipel gibi isimlerin finiş sprintine katılmasını engelledi ama yine de sanırım toplu bir sprint finişi izleyebildik diyebiliriz, kazanan ise Marcel Kittel oldu ve 3. etap galibiyetine uzandı.

 

Bu etaptan sonra yapabileceğimiz bazı çıkarımlar:

 

 • Bu etap galibiyetinden önce Kittel, bu Tour’da birden fazla etap kazanan tek bisikletçiydi (2), bu galibiyetle beraber bu konudaki liderliğini pekiştirmiş oldu. Kariyerinde hiç Tour’da etap kazanmamış birisi için çok önemli bir başarı. Kimse çok şaşırdık diyemez, zaten birçok yarışta gösteriyordu kendini, ama dünyanın en iyi sprinterlerine karşı Tour’da bu etapları kazanmak gerçekten hiç kolay değil ve takdiri hak ediyor.
 • Finişte Cavendish’e mükemmele yakın bir lead-out yapıldı ve Steegmans son 200m’ye oldukça hızlı girdi biraz daha da gidebilirdi ama Cav sprinte başlamayı tercih etti. Kazadan dolayı treni dağılan Kittel de bu son 400m’lik bölümde Cav’in tekerleğini takip etmeyi seçmişti. Cav sprinte başlayınca o da önce onun tekerleğinde hızını arttırdı, sonra da rüzgara çıkarak bütün gücüyle sprintini attı ve kazandı! Cav sprinte daha iyi bir konumda başlayamazdı ama istediğini alamadı. Kittel, dezavantajlı olmasına rağmen etabı kazanarak formunu bir kez daha gösterdi.
 • HTC yıllarında Cav’in birkaç bisiklet farkla kazandığı sprintleri hatırlıyoruz, bu sene, özellikle de Tour’da hiç böyle bir tablo göremedik ve zaten şu ana kadar sadece 1 galibiyeti var. Kazanamadığı sprintlerde de öyle istikrarlı şekilde 2. de olmadı. Eskiden lead-out’u olmadan da kazandığını da görüyorduk, şimdi de ara ara görmüyor değiliz ama sadece sprint odaklı birkaç takım olduğunda, sprint trenleri birbirlerinin ritmini bozmaya başladığında, rakip sprinterler de güçlüyse işlerin hiç de kolay olmadığını görmüş olduk, söz konusu Cav bile olsa.
 • Gelelim etabın kazananlarına, kaybedenlerine:
 • Günün kazananları: Marcel Kittel, Peter Sagan, Juan Antonio Flecha
 • Günün kaybedenleri: Mark Cavendish, Andre Greipel, Edvald Boasson Hagen, SKY

 • Toplu sprint finişiyle biten ve GK favorilerinin zaman kaybetmediği bir etapta, pek fazla kazanan ve kaybeden de olmadı aslında. Greipel kazadan etkilenip geride kaldığı için sprint şansını elde edemedi ve yeşil mayo klasmanında büyük bir yara aldı, bundan sonra sadece etap zaferine odaklanmaya çalışacaktır diye düşünüyorum.
 • Sagan, yine bir toplu sprint finişinden zafer çıkaramadı ama yeşil mayoyu biraz daha garantiledi. Etap sonrasında en yakın rakibi Cavendish oldu ve puan farklı ise 96.
 • SKY günü sessiz, sakin dinlerenerek geçiriyordu ta ki son km.’lerdeki kazaya kadar. Pelotonun temposunu büyük ölçüde sprint takımları verdiği için onlara pek iş düşmemişti, ama kazada Boasson Hagen düşüp omzundan ve dirseğinden sakatlandı. Çekilen filmlerde kırık tespit edildi ve yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Böylece SKY, Froome hariç 6 kişi kalmış oldu. İşleri şimdi daha da zor. Pek faydası dokunmayan Lopez ve Siutsou’nun başlarına bir şey gelmedi ama önemli görevler üstlenmiş olan Kiryienka ve Boasson Hagen yarış dışı kaldı. İşleri daha da zor, özellikle Thomas ve Kennaugh’un da sakatlıkları olduğunu düşünürsek.
 • Etapta hiç kategorize tırmanış yoktu, yani neredeyse dümdüzdü. Böyle olunca kaçış grubunun başarıya ulaşması pek mümkün görünmüyordu, özellikle grupta bunu kotarabilme ihtimali olan bisikletçi sayısı az olunca. Buna rağmen kaçanlar arasında en son kalan Flecha oldukça iyi direndi ve finişe yaklaşık 6 km. kala peloton tarafından yutuldu. Böylece 1 gün daha kaçış grubu başarıya ulaşamamış oldu.

 

Kaynak

 1. http://www.letour.fr/le-tour/2013/us/classifications.html
 2. http://www.steephill.tv/2013/tour-de-france/photos/

Sayfanın oluşturulma tarihi: 13 Temmuz 2013
Sayfanın son güncellenme tarihi: 13 Temmuz 2013

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir