Tour De France (Fransa Turu) 2013 11. Etap Notları

11. etap 10 Temmuz’da Avranches / Mont-Saint-Michel arasında 33 km.’lik bir parkurda bir bireysel zamana karşı etabı olarak koşuldu. 2. haftanın Pazar gününe kadar oldukça düz geçeceğini ve genel klasmanda fazla oynamalar olmayacağını biliyoruz. Ama işte bugün önemli bir sınav vardı ve bisikletçiler bu Tour’un ilk bireysel zamana karşısını koştular. Kazanan kimseyi şaşırtmadı Tony Martin.

 

Bu etaptan sonra yapabileceğimiz bazı çıkarımlar:

 

 • Bireysel zamana karşı etaplarında çok fazla etap içi strateji, taktik analizi yapmak mümkün değil, ama kısaca günün kazananlarına, kaybedenlerine ve de hemen dikkat çekmeyebilecek ufak detaylara bakalım.
 • Etap aslında orta mesafede bir etap olmasına rağmen, bütün pelotonun yarışı tamamlaması o kadar uzun sürüyor ki, buna şaşırmamak elde değil. 182 bisikletçinin son 25’i 3’er dakika arayla, ondan öncekiler ise 2’şer dakika arayla start alıyorlar. Bu da etabın başlarında 1 saatte sadece 30 bisikletçinin start alabildiği anlama geliyor. 182 bisikletçi olduğunu düşünürsek sadece 33 km’den oluşan bir etabın, hemen hemen bütün yol etaplarından daha uzun sürdüğünü anlayabiliriz.
 • Bunda ne var diyeceksiniz? Şöyle bakalım, SKY’da Thomas 10:42’de start aldı, takım lideri Froome ise 16:54, yani aralarında 6 saatten fazla fark vardı! Thomas erken start alacağı için takım o gün daha erken kalkıp kahvaltı edip yola koyulup yarışa vardı. Tabii bisikletçileriniz sonlarda start alıyorsa da öyle saatler sonra yarışa gelebileceğinizi sanmıyorum ama Thomas ilk start alanlardan olduğu için takımca daha erken geldiler.
 • Thomas çıkıp etabı tamamladı, geri geldi, soğumaya başladı, Froome’un startına daha 5,5 saat var. Bu süre zarfında yarış alanında, otobüste falan zaman öldürmesi, dinlenmesi, hatta yemek yemesi bile lazım. Bunları da denk getirmek her zaman çok kolay olmuyor. Takımdaki herkes farklı zamanlarda start alıyor, kimin ne zaman ne yemesi gerektiği, ne zaman ısınmaya başlaması gerektiği dikkatle hesaplanmalı.
 • Aynı zamanda bir de şöyle düşünülebilir, erken start alanlar bir önceki günden sonra çok fazla dinlenme imkanı bulamıyorken, geç start alanların da o gün akşam daha az dinlenme fırsatı oluyor. Bu da sonraki gün için de önemli olabilecek bir detay.
 • Gelelim etabın kazananlarına, kaybedenlerine:
 • Günün kazananları: Tony Martin, Chris Froome, Thomas De Gendt, Richie Porte, Michal Kwiatkowski, Bauke Mollema, Peter Sagan
 • Günün kaybedenleri: Cadel Evans, Nairo Quintana, Pierre Roland, Jakob Fuglsang, Dan Martin, Rui Costa, Joaquim Rodriguez, Mikel Nieve, Andy Schleck
 • Fark etmişsinizdir Valverde, Contador gibi isimleri iki bölümde de yazmadım, çünkü kendilerinden beklenen performans sergileyip sıralarını korudular. Birçokları Quintana’nın Valverde’den daha iyi bir TT koşacağını söylüyordu ama hem parkur çok düz, hem de rüzgara açık bu nedenle Valverde’nin daha iyi bir süre alacağını yazmıştım, bu tutmuş oldu.
 • Contador, bir zamanların Tour’da TT etabı kazanan Contador görüntüsünden çok uzak, Tony Martin’in 2’15” gerisinde tamamladı etabı. Ama Froome haricinde diğer GK adaylarına pek fazla süre kaybetmedi, Quintana gibilerine de önemli farklar attı. Takım arkadaşı Kreuziger, kendisinin hemen 3 saniye arkasında bitirdi. Bence Alplerdeki duruma göre hala Kreuziger’in lider olma şansı var.
 • Froome, Contador, Valverde 3’lüsü için aslında Dauphine’deki TT’nin hemen hemen benzerini görmüş olduk. Orada da Contador ve Valverde 2, 2,5 dakika geride kalmıştı, burada da benzer bir fark yediler. O nedenle sürpriz bir durum yok. Sadece Froome etap galibiyetine gidebilir mi diye bekleniyordu ama son bölümde Martin’in süresini yakalayamayınca etabı 2. bitirdi.
 • Etap başlamadan günün favorisi olabilecek 7 isim saymıştım: T. Martin, Froome, Porte, Kwiatkowski, Castroviejo, Tuft, Chavanel. Bu yedi ismin altısı etabı ilk 6’da, yedisi ise ilk 10’da bitirmeyi başardı. Bugün şansım yerindeydi. :) Arada sürprizi yapan De Gendt oldu. Hemen Tour’un başında zaman kaybedip GK iddiasını kaybedince, kendini kaçış gruplarında buluyordu ama belli ki bugünkü etabı da gözüne kestirmiş, ilginç adam bu De Gendt.
 • Richie Porte da bunun benzeri bir yaklaşım sergiledi. Aslında SKY yönetimi ona, işi hafife al, kendini harcama demiştir diye tahmin ediyorum, ama ikna edememişler galiba. Froome’un yanında zaten yeterli takım desteği yok, destek verebilecek olanlar da kendilerini böyle harcıyorlar.
 • Önemli bir parantezi Kwiatkowski’ye açmak lazım. Bu senenin başından beri formu göz dolduruyor ve Sagan gibi sprint ağırlıklı olmasa da, o da çok yönlü bir bisikletçi olduğunu gösterdi defalarca. Hem Cav’i düz etaplarda taşıyor, sonra tırmanışlarda ön grupla kalmaya çalışıyor, TT’de de oldukça iyi süre elde edip beyaz mayoyu taşıyor. Helal! Alplerde mayoyu Quintana’ya kaybetmesi yüksek ihtimal ama gelecek için çok umut veriyor bu çocuk.
 • Andy Schleck yavaş yavaş form tutuyor gibiydi ama bugün yine geçmişteki ona Tour kaybettiren TT’lerinden birini koştu ve etabı 4’44” geride bitirdi. 33 km için oldukça fazla bir süre. Yalnız formu böyle ilerlemeye devam ederse 3. hafta önemli bir çıkış bekleyebiliriz kendisinden.
 • Son olarak Sagan’a gelelim. Bütün sprinterler gibi o da etabı hafife alacaktı, hatta start alana kadar da öyle düşünüyordu ama sanırım bacaklarını güçlü hissetti ve şansını denemeye karar verdi. Etabın sonunda ilk 15’e de puan klasmanı için puan verildiğini bildiğinden belki birkaç puan çıkarırım diye düşündü. Bence yanlış bir yaklaşım ama denedi şansını ve aslında oldukça iyi bir zamana imza attı. Etabı Kreuziger ile aynı sürede, Contador’un 3″ arkasında 17. sırada bitirdi ve Evans gibi isimleri de geçmeyi başardı. 33 km’lik bir parkurda bu başarıyı elde etmesi de oldukça takdire şayan.

Kaynak

 1. http://www.letour.fr/le-tour/2013/us/classifications.html
 2. http://www.steephill.tv/2013/tour-de-france/photos/

Sayfanın oluşturulma tarihi: 12 Temmuz 2013
Sayfanın son güncellenme tarihi: 13 Temmuz 2013

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir