2014 Formaları: Movistar

Movistar’ın forması geçen sene en çok beğendiğim bir iki formadan biriydi. 2014’e girerken de forma tasarımlarını büyük ölçüde korumuşlar. Yalnız nedense ana rengi daha parlak yapmışlar. Özellikle Valverde ve Quintana’nın ayakta poz verdiği fotoğrafta ciddi bir parlaklık söz konusu. Formalarda parlaklığı sevmiyorum, bu nedenle bu değişikliği çok tutmadım. Geçen seneki tasarımı beğenmemin nedenlerinden birisi de zaten parlak olmayışıydı.

Bunun dışında formaya biraz daha dikkatli bakarsak, yeşil rengin öne çıkarıldığını görüyoruz. Şortta ve formanın boynunda ve kollarında ince yeşil şeritler göze çarpıyor. Movistar’ın M’sinin de daha fosforlu bir hale getirilerek daha baskın bir hale getirilmiş. Zaten aşağıdaki açıklamada da bu belirtiliyor. Omuzlara birer M kondurulmuş. Bildiğiniz gibi yarış esnasında, pelotonun neresinde olursanız olun TV kameraları için en görünür yerlerden biri omuzlar oluyor ve burada da M’leri görüyoruz. Açıklama bunun peloton içerisinde bisikletçilerin birbirini bulmasını kolaylaştırmak amacıyla yapıldığı yazsa da, işin içinde ticari herhangi bir kaygı olmadığını söylemek güç olur.

Forma üreticisi geçen sene Nalini idi, bu sene Endura’ya geçiş yapmış Movistar. Endura da detaylı bir şekilde formanın özelliklerini açıklamış (yine aşağıda bulabilirsiniz).

Diğer önemli bir değişiklik ise bisiklet sponsorunda. SKY ile birlikte Pinarello kullanan WorldTour’daki iki takımdan birisiydi Movistar, bu sene Canyon’a geçiyorlar. Canyon’ı da Katusha ile tanıyoruz. Aşağıda takımın bu sene kullanacağı bisikletlerin fotoğraflarını bulabilirsiniz.

Bir de formanın üzerindeki 35’ten bahsedeyim. Geçenlerde yaptığım ufak bir projede aktif bisiklet takımlarının isim tarihlerini incelemiştim ve en geriye kadar giden Movistar çıkmıştı. 1980’de Reynolds olarak başladıkları maceraya 2014’te de Movistar olarak devam ediyorlar. İşte bu 35 senelik istikrarı kutlamak için formalarında da 35 sayısına yer vermeyi uygun görmüş Movistar.

Dikkatimi çeken diğer bir detay ise, eski ulusal şampiyonların formalarında ülke bayraklarının çizgilerine yer verilmemesi oldu. Mesela geçen senenin İspanya ulusal yol şampiyonu Ventoso’nun formasının standart formadan bir farkı yok.

Movistar’a özel bir teşekkür ederek yazımı bitireyim. Anlamadığım bir şekilde bazı takımlar hakkında araştırma yaparken yeni formalarının fotoğraflarına ve formalarının, bisikletlerinin detaylarına ulaşamıyorsunuz. Aslında bunu yapmak oldukça basitken ve bu şekilde hem sponsorunuzu hem de basını memnun edecekken, neden böyle yapmazlar bilemiyorum. Ama Movistar hem birçok fotoğraf paylaşmış, hem de bunlarla ilgili detayları da es geçmemiş. Keşke bütün takımlar için bu geçerli olsa.

endura jersey

movistar 2014 resized

brothers

Movistar kardeşler takımı oldu. Soldan sağa; Jose/Jesus Herrada, Nairo/Dayer Quintana, Gorka/Ion Izagirre.

valverde canyon

Takımın iki liderinden ilki Valverde

valverde quintana 2 valverde quintanaİki liderin ikisi de burada, Valverde ve Quintana

igor anton

En önemli transferlerden Igor Anton

john gadretDiğer önemli transfer John Gadret. Kendisi 45 yaşında gösterse de o kadar yaşlı değil :)

jesus herrada

2013 İspanya Ulusal Yol Şampiyonu Jesus Herrada

dowsett

Giro 2013’te bir ITT zaferi bulunan Dowsett

1596991_717737794910872_1426487100_o
team with coatsvisconti dowsett valverde anton quintana

Soldan sağa Visconti, Dowsett, Valverde, Anton, Quintana

capecchi

Capecchi’nin gardrobu bu sene zengin

team
canyon 3 canyon 1 canyon 2 canyon 4

Takımın geçen seneki formalarını merak ediyorsanız,  2013 Formaları: Movistar

Kaynaklar

  1. http://www.cyclingnews.com/news/photos/gallery-riders-reveal-their-new-team-kit-for-2014/287484
  2. http://tourdejose.com/2014/01/01/movistar-team-kit-2014/
  3. http://www.velonation.com/News/ID/16097/Movistar-unveils-new-Endura-manufactured-team-kit-and-Canyon-bicycles.aspx
  4. http://www.movistarteam.com/multimedia/photos
  5. https://www.facebook.com/movistarteam

Sayfanın oluşturulma tarihi: 05 Ocak 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 05 Ocak 2014

This article has 1 comments

  1. Pingback: 2015 Formaları: Movistar | Bisiklet Sporu

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir