Amstel Gold Race 2014 Ön Değerlendirmesi

Artık sıra puncheur’lerde ve tırmanışçılarda. Geldik Ardenne haftasına ve bahar klasiklerinin son bölümüne. Önümüzdeki 10 gün içerisinde sırasıyla Amstel Gold Race, Fleche Wallonne ve Liege-Bastogne-Liege koşulacak. Bunlar arasında prestiji en yüksek olan bildiğiniz gibi Liege-Bastogne-Liege. Tırmanışçıların en çok kazanmak istediği tek günlük yarış olarak sanırım kendisini gösterebiliriz (Dünya şampiyonası hariç). Tabii sene sonunda koşulan Il Lombardia da var ama Liege’in yeri genelde ayrıdır.

Tekrar Amstel’e dönelim. Amstel Gold Race bu Pazar koşulacak. Geçen sene yapılan önemli değişiklikle artık finiş çizgisi ünlü Cauberg tepesinin zirvesinde değil, 1,8 km. ötesinde. Aslında geçen sene ilk önce buna karşı çıkmıştım. Ama sonra üzerine düşününce ve geçen seneki yarışı izleyince, bunun mantıklı bir değişiklik olduğuna karar verdim.

Nedeni ise çok basit. Zaten önümüzde tırmanış sonrası finiş görülen iki yarış daha var (Fleche Wallonne ve Liege-Bastogne-Liege), bir tane daha yarışı bunların yanına eklemeye çok gerek yok. Finişi sadece 1,8 km. ileri taşımakla, yarışın gidişatını değiştirmek mümkün. Aksi halde son tırmanışa kadar favori isimlerin atak yapmadıklarını ve kendilerini sona sakladığına tanık oluyoruz. Amstel’de geçen sene de gördüğümüz gibi son 15-20 km.’de atak yapanların şansı olabiliyor. Bu ucu açık, sürprizlere gebe bir yarış demek. Zaten ekran başındaki izleyicinin de en çok istediği bu.

 

Harita

Route-wedstrijd-640

Yarışın resmi sitesindeki bilgilere göre, yarış toplam 251 km. uzunluğunda. Toplam 33 tane tırmanış var (aslında bu sayı 34 olması lazım, aşağıda detaylı görebilirsiniz). Tabii ki bunların hiçbiri uzun, dağlık tırmanışlar değil. Toplamdaki yükseklik kazanımı 4000 m.’nin üzerindeymiş. Gerçekten hatrı sayılır bir yekün. 250 km.’lik mesafenin ve 4000 m.’lik tırmanışların ardından diri kalanlar finişte söz hakkına sahip olabilecek ancak. Bu nedenle saf tırmanışçılardan ziyade klasik bisikletçileri daha önde olacak gibi.

Parkur Profili

amstelprofile2013 - same as 2014

profile

Yarış bu sene de Maastricht başlayıp Valkenburg’de bitecek. 2017’ye kadar da bu şekilde devam edileceği öngörülüyor. İşte bazı yarış profilleri için testere dişi deriz ya, bu Pazar da onlardan birisi olacak. Gördüğünüz gibi çok uzun veya çok dik tırmanışlar yok. Zaten yarış Hollanda’da geçiyor bu nedenle irtifa olarak 400m’nin üzerine çıkmak fiziken mümkün değil.

Bu kadar çok iniş çıkışın olması atakları kolaylaştırıyor. Çünkü gerek kaçış grubu oluşturmak için, gerekse de kaçış grubundan kaçmak için atak yapılabilecek yer sayısı çok fazla. Keza finişe yaklaşırken de durum çok farklı değil.

Ekleme: Önemli bir detay da yarış içinde bitmek bilmeyecek peloton içindeki pozisyon kaygısı olacak. Birçok yarış için bu söylenir ama buradaki önemi gerçekten büyük. Bütün yarışta iniş/çıkışlar var ve yollar genellikle dar, birçok ada, kavşak da cabası. Bu nedenle favorilerin yarış boyunca önlerde yer alması gerekecek. Arkalarda kalınca özellikle inişlerde uzayan peloton sonucunda, çıkışlara gelindiğinde gereksiz zaman ve efor kaybı yaşamak olası. Tabii ki bir de pelotonun arkasındaysanız yoldaki engelleri fark etmeniz zorlaşabilir.

Finiş

amstelcaubergprofile

Yarışın son 3 km. profili de yukarıda gördüğünüz gibi. Cauberg sonrasında çoğu düzlük olan 1,8 km’lik bir mesafe daha var bisikletçilerin önünde. İşte bu son bölümde Cauberg’de atak yapmış olanlar bir araya gelebilir ve iş sprinte kalabilir. Onlar birbirlerini kollarken arkadan başkaları da gelebilir. Bakalım bu Pazar nasıl bir yarış olacak.

Favoriler

Eğer kaçış grubundan birisi zafere uzanırsa favori tahminlerinde bizi şaşırtmış olur (geçen seneki gibi). Ama yarışın geniş favori listesi şu şekilde: Valverde, Gilbert, Kwiatkowski, Gerrans, Rodriguez, Van Avermaet, Slagter, Cunego, Rui Costa, Ulissi, Matthews, Dumoulin, Bardet, Betancur, Swift, Voeckler, Poels, Fuglsang, Mollema, Haas, Geschke, Kreuziger, Nibali, Gasparotto, Kolobnev, Leukemans, Gallopin, Thomas, Nordhaug, Boasson Hagen, Moreno.

Yarış sabahı bu bölümü güncelleyip kendi favorilerimi yazacağım.

Start listesi için – link.

Yarış sabahı güncellemesi:

Favoriler Grup #1: Valverde, Kwiatkowski, Gilbert, Gerrans, Slagter
Favoriler Grup #2: Rui Costa, Swift, Van Avermaet, Geschke, Leukemans

Yarış akabinde güncelleme:

predictions comparison 2

Yukarıda yarış sabahı yaptığım tahminler ve yarış sonucunun ilk 11’ini bulabilirsiniz. Aslında yarış sonucunun ilk 10’unu koyuyordum normalde ama 11. de benim listeden olunca ufak bir genişletme yaptım. Özetlersek, ilk favori grubunun (toplam 5 kişi) 4’ü ilk 5’te yer aldı. İkinci favori grubundan ise Geschke 6., Leukemans da 11. oldu. Yani ilk 6’nın 5’ini, ilk 11’in de 6’sını tutturmuş oldum. İlk 6 başarısı beni tatmin etti. Araya bir Vanendert karıştı, o da eski günlerden bir performans sergiledi gerçekten.

Canlı Yayın

Eurosport 1’de HD olarak canlı yayın TSİ 15:00’te başlayacak gibi görünüyor. Tahmini olarak 3 saatlik bir yayın olacakmış. Sanırım yarışa bağlandıklarında son 120-130 km.’de olabilir peloton.

 

Kaynaklar:

  1. http://www.steephill.tv/classics/amstel-gold-race/#route-map
  2. http://inrng.com/2014/04/amstel-gold-race-preview-2014/

Sayfanın oluşturulma tarihi: 19 Nisan 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 20 Nisan 2014

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir