Türkiye Turu 2014 – Favoriler Değerlendirmesi

Türkiye Turu’nun favorilerini ikiye ayırmak lazım, ilk grup sprinterler, ikinci grup da genel klasman iddialıları. Bu yıl 3. kez izleyeceğimiz Elmalı tırmanışıyla birlikte genel klasman çekişmesi eskilerden daha çekişmeli. Yine de sprinter kadrosu hala genel klasman iddialılarına ağır basıyor. Bu nedenle incelemeye önce sprinterlerden başlayalım.

 

Sprinterler

Mark Cavendish

Artık duymayan kalmadı. Cavendish ilk defa Türkiye Turu’nda yarışıyor. Aslında bu sene de yarışmayacaktı ama Milan – San Remo sonrası hastalanıp birçok yarışı kaçırdı. Bu nedenle yarış programını tekrar gözden geçirdiler. Bugün 1. etapla bir ay aradan sonra bir yarışta start almış oldu. Ama sonuçta bu Cav. Herhalde TUR’daki en sağlam domestik desteğinin kendisinde olacağını söylemeye gerek yok. Bu nedenle ilk akla gelen favorilerden biri. Yine de unutmayalım hastalıktan yeni çıktı ve 1 aydır yarışmıyor. Belki ilk bir iki etapta kendine gelmeye çalışabilir. Sonrasında daha büyük bir faktör olacaktır (tabii daha da büyük olmak mümkünse :)).

Halkın büyük ilgisi olduğunu söylemeliyim. Birlikte fotoğraf çekmek isteyen çok fazla sayıda insan oluyor, tabii ki bu çok normal. Ben de aslında kendisiyle bir fotoğraf çektirmeyi başardım. Ama kalitesi biraz sıkıntılı. Bakalım daha iyisini çektirebilirsem, sitede de paylaşırım.

IMG_5991

Andre Greipel

İşin ilginci Greipel de bir süredir sakatlığından dolayı yarışamıyordu. O da bisikletine TUR ile birlikte geri dönüyor. O da Gent-Wevelgem’de düşüp omzunu sakatlamıştı. Yine onun da yaklaşık 1 ay ara vermesi gerekti. Etap öncesi kendinin ve takım yöneticilerinin söylediğine göre ilk etap için sprint atmayı planlamıyor. Çünkü risk almak istemiyormuş. Tabii belli olmaz, eğer son kilometrelerde daha rahat ederse, belki yine atmayı deneyebilir, sonuçta bir sprinter içgüdüsü diye bir kavram var. Bunun dışında ilk etabı pas geçse bile toplamda 5-6 sprint etabı olması bekleniyor, o nedenle daha birçok şansı olacaktır.

Greg Henderson, Adam Hansen, Boecksmans gibi isimler de burada. Cavendish kadar güçlü bir takımı olduğunu söyleyemeyiz ama yanında güvendiği isimler olacağı aşikar.

Theo Bos

TUR’un tecrübeli isimlerinden olarak görebiliriz kendisini. Gerçi 2009’da kasten Impey’yi düşürmesinden sonra benim gözümde puanı eksiktir, bunu da belirtmeden geçmeyeyim. Bu sene Avrupa’da henüz yarış kazanamadı. Ama Langkawi’de 4 etap zaferi var. Benim kaldığım otelde kalıyor Belkin ve 3-4 gün erkenden gelmişler. Bu nedenle yarış başlayana kadar gözlemleme şansım oldu. Eskide oranla gözle görülür şekilde zayıflamış. Tırmanışının pek iyi olmadığı bilinirdi, belki onun üzerine çalışmış olabilir. Tabii bu genelde sprint performansından ödün vermek anlamına geliyor. Bakalım nasıl bir performans sergileyecek.

Guardini, Viviani, Modolo

İtalyanlar’ın önemli sprinterleri burada. Modolo bu sezona çok iyi başladı ve hiç olmadığı kadar formda. Burada da etap kazanmasını bekliyorum ben. Viviani’nin bu sene sadece bir tane etap zaferi var. Buradaki sprinter kadrosu da oldukça sağlam, bu nedenle aradığı zafere burada ulaşabilir mi çok emin değilim ama deneyecektir. Guardini ise bugün etap öncesinde beklediği seviyede olmadığını söyledi ama bakalım, bu etap olmasa bile geri kalan etaplarda kendini göstermek isteyecektir. Yalnız Astana’nın kadrosu burada zayıf.

Howard ve Kroupis

Orica-GreenEdge buraya genç bir kadroyla geldi. Bu iki isim sprintlerde şansını denemek isteyeceklerdir. Ama yukarıda saydığım isimleri geride bırakmaları hiç kolay olmayacak.

Diğer önemli sprinterler: Marco Haller, Filippo Fortin, Nicola Ruffoni, Francesco Lasca, Wouter Wippert, Kristian Sbaragli, Youcef Reguigui, Martijn Verschoor, Michael Van Staeyen, Robert Förster, Ken Hanson, Danilo Napolitano, Francesco Chicchi ve Yury Metlushenko.

 

Genel Klasman Adayları

 

Rebellin

71 doğumlu İtalyan bisikletçinin 2000’lerde Avrupa’da birçok başarısı vardı. 2011’de Gilbert’in başardığı Ardenne haftası üçlemesini, bir tek Rebellin başarmıştı daha önce. 1992 yılında profesyonel olup aynı sene Giro di Lombardia’yı ilk 10’da bitirmeyi başarmıştı. Bu sene de çok kötü görünmüyor. Türkiye Turu’na gelmeden 1 hafta önce Amstel Gold Race’i 14. sırada bitirdi. Buradaki en büyük favori o mu diye sorarsanız, çok emin değilim aslında. Gerçi sadece Rebellin için değil, diğer bütün genel klasman adayları konusunda çok emin değilim, çünkü bu biraz daha hedef ve motivasyon işi. Eğer kazanmak için geliyorlarsa önemli aday olabilirler, ama sadece bacalarındaki yarış kilometrelerini arttırmaksa amaç, o zaman işte sonuca etki etmezlerse de şaşırmamak lazım. Nedense bana Rebellin GK’yi hedefleyecekmiş gibi geliyor, o nedenle yakından takip etmek isteyebilirsiniz.

bd_13_06_23_1371940584993

Foto: http://www.ciclismopavese.it/home/index.php?option=com_content&view=article&id=14362:davide-rebelin-brzowym-medalistom-we-woszech&catid=42:international&Itemid=61

Kudus

Kudus hakkında pek bilgim yok dersem şaşırmazsınız sanırım. 1994 doğumlu Eritreli genç yetenek buraya büyük umutlarla geldiğini söylüyor. Takımın da görüşü bu şekilde. Otelde birkaç kere gördüm ve inanılmaz zayıf. Takımın resmi sitesinde 58 kg. olduğu yazıyor ama bence o bile fazla. Maksimum 55, hatta bence biraz daha bile az olabilir. Özellikle Elmalı’yı 4 gözle bekliyormuş. Bakalım gerçekten de söylendiği gibi iyi bir performans gösterecek mi?

Yatesx2

Yates ikizleri de burada. Yalnız hangisinin genel klasmana oynayacağını bilmiyoruz. Bazıları Adam diyor, bazıları Simon. Bu nedenle ikisinden birden bahsetmek istedim. Bu sene WorldTour’da ilk seneleri. Klasik İngiliz yolunu takip edip SKY’da profesyonel olmadılar, Orica-GreenEdge’i tercih ettiler. Birçoklarına göre de bu doğru tercih. Ben de katılıyorum.

Cofidis Faktörü

Tırmanış anlamında en güçlü kadro Cofidis’te. Geçen senenin Mustafa’nın ardından Selçuk’ta 2. olan ismi Bagot burada, onun yanında geçen seneden Edet de var. Belki de bu iki isimden daha çok tanıdığımız Taaramäe ve LeMevel de bu sene TUR’da. Bu kadar ismin içerisinde kim lider olacak öngörmek kolay değil. Ama sanırım takım Bagot’yu destekleyeceğiz gibi bir açıklama yapmış. Yine de bu isimlerin hepsini takip etmekte fayda var.

Sanchez

Caja Rural’ın lideri Luis Leon Sanchez eskiden daha çok tırmanış odaklıydı. Son senelerde daha çok zamana karşı ve kaçış grubundan aldığı etap zaferleriyle tanıyoruz kendisini. Selçuk’ta belki sıkıntı yaşamayabilir, tırmanış kısa olduğu için ama Elmalı ona uzun gelebilir gibi.

Cobo

Adayların sonuncusu Cobo. Torku bu sene herhangi bir UCI yarışında yarışmadı. Bu nedenle form durumları hakkında pek bir bilgimiz yok. Ama irtifa kampları yaptıklarını biliyorum uzunca bir süre. Antrenmanlar, yarış gibi olmuyor. Fakat takımın oldukça motive olduğunu söylemek lazım. Temiz yarışsınlar, biz onları sonuna kadar destekleriz, önemli olan bu, sonuçlar sonra gelir.

Sayfanın oluşturulma tarihi: 27 Nisan 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 27 Nisan 2014

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir