Türkiye Turu 2014 – Anekdotlar: Bölüm 3

Artık TUR2014’ün startını verelim. İlk etap öncesinde neler yaşandı, hep birlikte görelim:

 

DSC09584 torku resized

Yarışın başlamak üzere olduğu gerek otelde sağa sola bakarak, gerekse de sokakları gözlemleyerek anlayabiliyordunuz. Yukarıdaki fotoğrafı, otelden çektim. Ben daha kahvaltıya yeni inerken Torku görevlisi, o gün kullanmayı planladıkları sulukları hazırlamaya çoktan başlamıştı bile.

 

DSC09590 alanya alanya start resized

İlk etabın startı ve finişi aynı noktada olacağı için, diğer etaplardan ayrı bir yanı vardı. Bu nedenle sabahın erken saatlerinden, öğleden sonraya kadar meydan oldukça kalabalıktı. Yukarıda sabah start verilmeden önce yavaş yavaş toplanmaya başlayan kalabalığı görüyorsunuz.

 

DSC09587 resized

Podyum formaları taşınıyor. Dikkat edenler zaten farkındadır, etap sonrasındaki podyum törenlerinde bisikletçiler arkadan fermuarlı mayolar giyiyorlar ama yarışta bu böyle olmuyor, standart önden fermuarlı mayolarla yarışıyorlar. Etap sonralarında sonuçların açıklanmasının hemen ardından podyum törenleri yapılıyor ve o esnada zaman kaybetmemek adına yukarıda görmüş olduğunuz podyum formaları çoktan hazırlanmış ve hazır bekletiliyorlar.

Türkiye Turu’nda bildiğiniz gibi 20 takım yarıştı ve 4 tane klasman forması vardı. İşte yukarıdaki askıda 20*4=80 tane podyum forması hazır. Etap sonrasında klasman sonuçları açıklanır açıklanmaz, lider olan bisikletçinin takımı için basılmış olan klasman mayosu seçiliyor ve hemen podyumda bisikletçiye giydiriliyor.

 

DSC09592 cofidis start sign on

Cofidis takımı start öncesinde, imzalarını atmaya geldi. Özellikle bisikletçilerin kaldığı oteller starta yakın olduğunda, bisikletçiler minibüse ihtiyaç duymadan direk bisikletleriyle starta gidiyorlar. Bu durumlarda çok fazla takım olarak intikal etmeyebiliyorlar ve birer ikişer gördüğümüz oluyor kendilerini. Ama özellikle ilk etapta daha bir takım havası vardı. Belki de bir nevi takım sunumu, seyirciye tanıtılma olarak da düşünebiliriz bunu.

 

DSC09593 looks

Bisikletçiler imzalarını atarken bisikletleri de triatlon usulü dinleniyordu. Birçoklarının sevgilisi Look…

 

DSC09598 caja rural vivelo

Caja Rural’in hem yeşil beyaz, hem de sarı siyah bisikletleri vardı. Yukarıda Aramendia’nın bisikletini görüyorsunuz. Suluk kafesleri ne kadar sade. :)

 

DSC09603 bardiani start

Bardiani – CSF de imza için yolda.

 

DSC09606 alanya alanya finish

1. etabın finiş çizgisi. Bu çizgiyi ilk sırada geçen bisikletçi hem etabı kazanacak, hem de turkuaz mayonun ilk sahibi olacaktı. Bildiğiniz gibi bunu başaran da Mark Cavendish oldu.

 

DSC09611 guardini before start

Guardini start öncesi İtalyan Eurosport yorumcusuyla muhabbet ediyor.

 

DSC09614 ccc bikes

Euskaltel ve Rabobank’ın ortadan kaybolmasıyla, turuncu ihtiyacımızı gideren takımların başında CCC Polsat Polkowice takımı geliyor.

 

DSC09617 ccc on the podium

CCC Polsat podyumda arz-ı endam ederken.

 

DSC09615 astana waiting

Astana takımı toplanmış ve podyuma çıkıp imza atmayı bekliyor. Kameraya en yakın isim, 4 numara, Guardini. Arkada beyaz formayla Kazakistan ulusal yol şampiyonu Dyachenko.

 

DSC09622 resized

Sevgili Ömer Yavru, Guardini ile röportaj yaparken. O gün için kendisini çok iyi hissetmediğini söylemişti, finişte de dediği gibi oldu.

 

DSC09616 lotto waiting

Lotto, da sırasını bekliyor. Henüz Greipel teşrif etmemiş.

 

DSC09619 lotto waiting

Burada tam takımlar. Kameraman da Greipel’e özel ilgi gösteriyor. Greipel hiç oralı değil ama :)

 

DSC09624 lotto on the podium

Kadro sprinter ağırlıklı olunca, podyuma bile sığmak çok kolay olmuyor, yan yana duramamış bazı bisikletçiler. :)

 

DSC09625 resized

Greipel’in hatrına özel üst bacak çekimi. Arkadaşın biraz kaslı olduğu doğru. Aslında yanında çok iyi bir referans yok. Sağında duran isim sanırım Greg Henderson ya da Boeckmans, ikisi de sprinter sayılabilecek isimler. Yanlarında bir Kudus olsaydı, işte o zaman gerçekleri daha iyi anlayabilirdik :)

 

DSC09626 greipel german champ bike

Gorilla ve Almanya ulusal yol şampiyonu temalı Ridley.

 

DSC09630 hansen shoes

Pelotonun en renkli karakterlerinden Hansen’ın kendi üretimi olan ayakkabıları. Türkiye Turu’na sanırım 6-7 çift ayakkabıyla gelmiş, her gün farklı bir çift giyip tanıtımını yapmış oldu.

 

DSC09632 merhawi kudus bike

Yukarıda bahsettiğim Kudus’un bisikleti. Resmi sitelerinde 58 kg. olarak yazıyor ama bana sorarsanız 55’ten yukarıda olması imkansız. Gördüğüm en ince bisikletçilerden kesinlikle. Özellikle bacaklar incecik.

 

DSC09635 bos bike start

Türkiye Turu’nun müdavimlerinden Theo Bos. İlk etap finişi sonrasında kaza yapıp ufak sakatlıklar yaşamıştı. Yarışın sonlarına doğru bunlardan kurtuldu sanırım ama umdukları etap zaferine ulaşamadılar bir türlü.

 

DSC09639 resized

Serhiy Grechyn dirseğinden bir ameliyat geçirmişti. Yarış boyunca da etaplarda bu fotoğrafta gördüğünüz korumayla yarıştı.

 

DSC09642 torku waiting

Şimdi de Torku sırasını bekliyor. 202 numara Ahmet Akdilek, 206 numara Miraç Kal.

 

DSC09643 ahmet akdilek frame

Ahmet’in kadrosuna yakından bir bakış.

 

DSC09644 paolini baba

Paolini baba, işini biliyor, kalabalığın arasından slalom yaparak ilerliyor. Birkaç defa önümden geçtiğinde gidip yanına bir fotoğraf çektireyim demiştim ama kendisi izini kaybettirmeyi iyi biliyor. :)

 

DSC09646 cavendish start

Cavendish de teşrif ediyor. Daha ilk gün olduğu için Britanya ulusal yol şampiyonu formasıyla yarışıyor. Diğer etapların hepsinde ya turkuaz mayo ya da yeşil mayoyu giyiyordu.

 

DSC09647 resized

TUR’da çektiğim fotoğraflar içinden en beğendiklerimden bir tanesi bu. Bütün herkes bisikletini geldiği yönde bırakırken, Cavendish bisikletini ters çevirerek bıraktı. Her an pedallamaya hazır…

 

DSC09648 cavendish bib

Kadroya yakın bir bakış.

 

DSC09649 cavendish sırma

Sırma için bundan güzel reklam mı olur. “Şampiyonların Tercihi”. :) Yalnız içinde ne var çok emin değilim. :)

 

Sayfanın oluşturulma tarihi: 09 Mayıs 2014
Sayfanın son güncellenme tarihi: 09 Mayıs 2014

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir