Mustafa Arslan’dan Tour de France (Fransa Turu) 2013 Favoriler Değerlendirmesi

Bu sefer bir misafir yazarımızın bir değerlendirme yazısıyla karşınızdayız. Mustafa Arslan (@tafaizm) Tour de France (Fransa Turu) 2013 genel klasman favorilerini inceledi ve önümüzdeki 3 hafta içerisinde karşılaşmamızın muhtemel olduğu senaryoları değerlendirdi.

 

 

Tour de France (TdF) 2013’ün başlamasına sadece 2 gün kaldı ve dün itibarıyla bütün takımlar kadrolarını açıklamış durumdalar. Bu kadrolar çerçevesinde ben de kendimce bazı değerlendirmeler yaparak sizlerle paylaşmak istedim.

Tour içeriğinde bu sene 7 düzlük, 5 tepecikli, 4’ü zirve finişi olmak üzere 6 dağlık ve biri takım olmak üzere 3 zamana karşı etabı koşulacak. Geçen seneki  nispeten keyifsiz ve mücadelesiz Tour’un ardından bu seneki parkur bizlere en azından geçen seneye göre daha fazla mücadele vaad ediyor demek sanırım yanlış olmaz. Özellikle zamana karşı parkurlarının uzunluğunun abartılmamış olması ve  parkur seçimlerinde düz bir parkur yerine inişli çıkışlı parkurlar olması mücadeleyi yükseltecek önemli ipuçları olarak görülüyor.

Bence bu seneki Tour’u daha izlenebilir kılacak sebeplerden biri de şu ana kadar açıklanan kadrolar ve favorilerin durumları olacak. Sürprizli geçmeye aday bir Tour önümüzde duruyor. Tabii ki Tour için favoriler var ama hepsinin bence bir “ama”sı var.

Öncelikle geçen senenin kazananı Sky ile başlamak lazım. Bu seneki lider değişikliği sonrası hala 2013 TdF ‘nin en açık favorisi olduğunu  öncelikle söylemek lazım. Froome  bu sene harika bir performans sergiliyor ve oldukça formada görünüyor bu yüzden Tour’un bu seneki en ağır favorisi olduğu herkesin malumu… Başka bir takımda olsa GK için ilk 4-5 favori içerisinde sayacağımız Porte gibi bir süper domestik desteği ile Tour’u kazanması kimseyi şaşırtmayacaktır. Hatta geçen seneki gibi bir duble ihtimalleri de epeyce fazla görülüyor. Gelelim “ama” kısmınına, Sky takımının genel yarış stratejisi olan yüksek güç üretip rakiplerini döken ya da atak yapamayacak duruma getiren stratejinin bu kadro ile yapılması  pek mümkün görünmüyor.  Froome ve Porte’den sonra başka bir Sky’lının özellikle tırmanışlarda ortada görünmesi çok ihtimaller dahilinde değil. Sky’ın oyun planı bu kez farklı olarak beklemeye dayalı olacak gibi gözüküyor ve bir B planı eksikliği göze çarpıyor. Froome’un başına bir şey gelirse yedeği Porte, ancak stratejinin başına bir şey gelirse yedeği “YOK” durumu sanki.

Gelelim diğer büyük favori adayımıza. Contador, bu seneki diğer yarışlarda fena gözükmedi ama bir Froome ayarında olmadığı da bir gerçekti.  Özellikle bazı tırmanışlarda sonlarda zorlanması ve geriye düşmesi herkesin aklında bir kuşkuya neden olmadı değil. Sanıyorum Saxo-Tinkoff takımı da bu durumu görmüş olacak ki özellikle tırmanışlar için en iddialı kadroları ile buraya gelmişler. Tek eksikleri bence Majka. Tırmanışlarda ön grupta kalabilecek en az 4 domestik var. (Roche, Rogers, Hernandez ve Kreuziger) Kadro itibarıyla bence Skydan iyi durumdalar ama liderlerinin performansı açısından bakarsak aynı durumu söylemek mümkün değil. Takım kaliteleri cok yüksek olmasına rağmen çok çok kritik bir konu var ki söylemeden geçemeyeceğim. Eğer tırmanışların son kısımlarında Sky’a karşı Contador  2’ye 1 kalırsa çok ciddi sorun yaşar. Çünkü Dauphinede gördük ki Sky önde tek rakiple 2 kişi kalırsa kedi fare oyununu çok güzel oynuyor.  Bu nedenle Saxo içerisinden birinin (muhtemelen Kreuziger veya Rogers) mutlaka Porte’u takibi şart. Contador’un bir avantajı daha var ki  bahsetmeden olmaz; o da stratejiyi çok doğru belirlemesi. Geçen seneki Vuelta’da neredeyse tüm tırmanışlarda geçildiği Rodriguez’den liderliği hafif yokuşlu bir etapta almıştı! Bu nedenle her etap Contador için fırsat yaratabilir. Unutmamak lazım Tour bir günde kazanılmaz ama bir günde kaybedilebilir ve Contador hiç, bir günde kaybeden olmadı…

“El Purito” Rodriguez ise her katıldığı yarışta bence favori olarak gösterilmesi gereken bir bisikletçi ancak onun da takım desteği sınırlı ve özellikle zamana karşılarda rakiplerinin oldukça gerisinde bu nedenle özellikle TdF gibi bir turu kazanması sadece kendi çabasına bağlı değil rakiplerinin yaşayacağı aksaklıklara da bağlı. Bence bu Tour da işi çok ama çoook zor. Ama özellikle zirve finişi olan etaplarda etap kazanmak isteyecektir.

Nairo Quintana ve takımı Movistar için ise günümüzün en popüler sıfatlarından birini kullanmadan edemeyeceğim. Peloton’un en provokatif takımı ve bisikletçisi olacak bence. Özellikle tek başına kaçışları bir çok kişinin etap planlarını bozacaktır. Tırmanış yeteneği ile birlikte Tour’un bu seneki en büyük sürprizleri içerisindeki yerini alıyor. Bence ilk 5 içerisinde bu Tour’u tamamlaması kimse için sürpriz olmaz. Movistar’a da ayrıca bir parantez açmak gerek takım kalitesi olarak çok iyi bir kadro ile Tour’a geliyorlar. Hatta liderlik konusunda bence kesinleşmiş bir kararları bile olmayabilir. Valverde ve Rui Costa oldukça iyi durumdalar.  Valverde’nin zamana karşı sıkıntısı GK için en büyük sorunu olacak gibi gözüküyor.  Bunun dışında özellikle dağlık etaplarda Movistar’ın takım olarak hep dikkat edilmesi gereken bir ekip olacağı kesin ancak ismin kim olacağı yarış içerisindeki gidişata ve takımın kararlarına bağlı olacak.

Cadel Evans buraya gelinceye kadar hiç iyi sinyaller vermedi hatta bir çok kişi tarafından  takım lideri olması bile yüksek sesle eleştirilmeye başlandı (Editör notu: Son yılların en zorlu Giro’sunda 3. olduğunu atlamayalım :) ). Onun yerine Tejay Van Garderen bence çok daha doğru bir tercih olabilirdi. Yine de GK listesinde Van Garderen’ı son gün  Cadel’den daha üstte göreceğimize dair en küçük bir şüphem yok. Hatta ilginç bir strateji değişikliği ile yarışın ilerleyen günlerinde  takım lideri olarak görmemiz bile mümkün. Bence  BMC açısından Tour için bir şanstan bahsedeceksek bu Cadel’in değil Van Garderen’ın olacaktır ve bu şans hiç yabana atılacak gibi değil. Tour of California’dan bu yana Van Garderen’ın tüm hazırlıkları Tour için ve bunun için her şeyi yapacaktır.

Son paragrafımda ise birkaç  kişiyi birlikte değerlendirmek isterim. Öncelikle Andy SchleckAndy‘nin giderek form tuttuğunu biliyoruz. Son birkaç yarışında bunu bize gösterdi ancak 3 haftalık bir maratonu yüksek tempoda kaldırabilir mi? En büyük soru işareti bu.  Andy kendini epey özletti, 2010 ve 2011 TdF’deki Andy hala hafızalarımızda ve onu izlemeyi şahsen ben de epey özlemiş durumdayım. Bu nedenle Tour’da ona ayrı bir  sempati ile bakıyor olacağım. Bu seneki Tour’da ayrıca farklı bir gözle bakmamız gereken bisikletçiler arasında  Talansky, Hesjedal, Dennis, Pinot ve Niemiec var. Özellikle Garmin içerisinden stratejilerine göre sürpriz isimler çıkması çok muhtemel görülüyor.

Son söz olarak ise kendi ilk 3 sıralamam: Contador, Froome, Van Garderen

Mücadele ve keyif dolu bir Tour olması umuduyla, herkese iyi seyirler.

Mustafa Arslan (@tafaizm)

Kaynaklar

  1. http://velonews.competitor.com/2013/06/news/road/infographic-21-stages-of-the-100th-tour-de-france_291584
  2. http://cyclingtorrents.nl/images/9321a.jpg
  3. http://velonews.competitor.com/2013/06/news/porte-boasson-hagen-to-support-froome-at-the-tour_291522
  4. http://www.sbs.com.au/cyclingcentral/news/44550/Movistar-boss-Unzue-backs-Valverde-for-Tour-podium

Sayfanın oluşturulma tarihi: 27 Haziran 2013
Sayfanın son güncellenme tarihi: 27 Haziran 2013

This article has 2 comments

  1. Pingback: Mustafa Arslan’dan Tour de France (Fransa Turu) 2013 Ara Değerlendirme : Bisiklet Sporu

  2. Pingback: Mustafa Arslan’dan Tour de France (Fransa Turu) 2013 Ara Değerlendirmesi : Bisiklet Sporu

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir