Mustafa Arslan’dan Tour de France (Fransa Turu) 2013 Ara Değerlendirmesi

Tour başlamadan Mustafa Arslan (@tafaizm), genel klasman favorilerini analiz etmişti, şimdi de Tour’un ortasına geldiğimiz bugün de bir ara değerlendirme yazısıyla karşımızda. Bakalım Tour nasıl geçiyor, tahminler tutmuş mu, kimler iyi, kimler kötü…

 

 

Etap 11, Tour’un Yarısı Eder :)

Tour de France’da 100. yarışın yarısına geldik ve birbirinden farklı karakterde 11 etap geride bıraktık. Başlangıçta yaptığımız yorumların neresindeyiz ve Tour’da neler oldu ve bundan sonra ne olabilir müneccimliği için uygun bir zaman gibi görünüyor. ( Başta yaptığım yorumları düşününce fena halde duvara tosladığımı da söylemeden geçemeyeceğim) Önümüzdeki 2 gün boyunca 12 ve 13. etaplarda GK’yı etkileyecek bir aksiyon olması büyük şanssızlıklar yaşanmazsa pek mümkün değil. Sprint takımlarının çok çalışması gereken 2 gün göreceğiz ve GK iddialıları için tehlikeli bir 14. etap ve zor geçecek bir 15. etap  için hafta sonunu beklemeye başlayacağız. Peki neler gördük?

İlk önce iğneyi kendime batırarak başlamazsam olmaz; Tour için favorileri ve üst sıralar için iddialı takım ve bisikletçileri değerlendirirken kendimce çok geçerli argümanlarım vardı ama ilk 11 etapta belli isimlerin beni epey yanılttığını söylemem lazım. İlk aklıma gelen ise Tejay Van Garderen. Tour başlarken yazımda onu podyum iddialıları arasında gösteren biri olarak şu anda 51. !!! sıradaki yerini ne ben açıklayabiliyorum ne de kendisi. Komplo teorisi dışında bir açıklamam da yok. ATOC’u kazanıp buraya Cadel’e domestik olarak geliyor olmanın intikamını alıyor demekten başka bir şey söyleyemiyorum çünkü şu andaki sıralaması ve yediği fark o kadar korkunç ki bu durum performans düşüklüğü ile dahi açıklanamaz. (Editör notu: İlk dağlık etapta kaybettiği sürelerden sonra saldı, artık izin çıkarsa etap kovalayacak. Komplo teorisi biraz iddialı olur :))  Madem BMC’den başladık oradan devam edelim. Cadel de çok iyi bir tur geçmiyor. Daha önce bu turu kazanmış birinin şu ana kadar yediği fark yaklaşık 7 dakika ve son haftaya doğru hiçbir umut vermiyor. BMC bundan sonra Cadel’i ne kadar üstte tutabilirse o oranda başarılı sayar kendini.

Tam olarak hayal kırıklığı olmasa bile Contador’un performansı da çok iç açıcı değil. Lider performansları olarak bakıldığında Froome’un gerisinde olduğu herkesin bildiği bir şeydi ama takım kalitesi olarak bakıldığında özellikle tırmanışlarda SKY’dan daha iyi bir kadroları olduğu da yine herkesin malumu idi. Takım desteğinin beklediğimiz ölçüde yanında olmasına rağmen bireysel performansı Froome’un o kadar uzağında ki her tür etapta fark yedi. Bu arada Kreuziger’e ayrı bir parantez şu andaki form düzeyi Contador’un da ötesinde.  Eğer Contador bu hafta sonu da sallanırsa son hafta belki özgür bir Kreuziger görebiliriz. Contador TTT’de anlamlı bir kayıp yaşamamasına rağmen 3.54 geride. Bu farkı kapatması bireysel performansı ile mümkün değil ancak Froome üzerine çok ciddi bir strateji ile ve hatta bu stratejiye Movistar gibi takımların destek vermesi ile bir ihtimal mümkün olabilir. Aksi takdirde Froome çok güçlü görünüyor ve onu silkelemek hiç kolay değil.

SKY takımında ise işler Porte’un beklenmedik düşüşü dışında yolunda gidiyor gibi. Ama ilk 11 günden onlar da bazı dersler çıkardılar. Bir kere takım desteği konusunda ne kadar kırılgan oldukları ortaya çıktı. Geçen seneki gibi  tüm etaplarda pelotonu çeken güçlü bir kadroları yok. Ki bu durumu daha Tour başlarken yazdığımız yorumlarda da öngörmüştük. Yaşanılan sakatlıklar sonrası en çalışkan domestiklerinden Kiryienka’nın da kaybı takımı son haftalarda daha da etkileyecektir. SKY son haftaya daha kırılgan giriyor demek yanlış olmaz.  Özellikle Pazar günü geçilen 9. etapta Porte’a yapılan operasyon sonrası Avustralyalının denklemin dışına itilmesi geçen seneki gibi bir duble ihtimalini ortadan kaldırdığı gibi diğer takımların stratejik olarak farklı çalışmaları birlikte yapabileceğini bize gösterdi. Bu nedenle özellikle son haftadaki 3 dağ etabına kadar eminim ki herkesin söyleyecek daha sözü var.

Beni şaşırtan konulara bir de tersinden bakmak gerekirse Belkin takımına ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Oldukça uyumlu çalışan bir ekip. Yılların takım lideri Gesink bile uyumlu bir domestik gibi Mollema ve Ten Dam’a yardımcı olarak iki takım arkadaşını ilk 10 içerisinde ve iddialı bir konumda tutmaya çalışıyor. Tabi ki bu ikim isim de çok formda ve çok güzel bir tur çıkarıyorlar. Tour başlamadan önce bu iki ismin 11 etap da burada olacaklarını söyleseler güler geçerdim.  Çok iyi iş çıkarıyorlar ve sıralamanın daha üstü için onların da planları olduğuna eminim. Son hafta tırmanış etapları Belkin için de daha farklı hesapları beraberinde getirecektir. Şu ana kadar Gesink dışında genelde takip ederek ve durumu kollayarak buraya geldiler.  Bundan sonra eğer güçlü hissederlerse daha fazlasını ortaya koyacaklardır.

Andy Schleck için de bir şeyler söylemeden geçmeye gönlüm razı değil. :) Buraya form durumu ilerlemiş olarak gelirken yerinin ilk 20 mi  içerisinde olup olmayacağı tartışılıyordu. Bir TTT ve berbat bir TT’den sonra hala 17. sırada. Özellikle 9. etapta önde çok istekli görünüyordu ve Quintana’nın her atak denemesine karşılık veren Froome’un bir tekerlek arkasından hiç ayrılmadı. Yani onlar gitseler gidecek gücü hala vardı. Abisi Frank ile kontrat yenilenmeyecek olması sanıyorum moralini bozarken, hırsını yükseltti. Son hafta etap galibiyeti görmek ne güzel olur. :)Gelelim Movistar’a. Tour başlarken Saxo ile birlikte en iyi kadroya sahip olduğunu söylediğimiz Movistar hem Valverde hem de Quintana ile çok iyi gidiyor. Quintana’nın ele avuca sığmaz yapısı ve Valverde’nin fırsat kollayan hali bu takımın her an bir sürprize hazır olduğunun açık kanıtı. 9. etapta Porte’u oyun dışına itenlerin başında Movistar geliyor. Neden benzerini Froome için denemesinler, sayı üstünlükleri onlarda.Garmin için de bir  iki kelam etmeden olmaz. Daniel Martin dışında hayal kırıklığına uğradığım bir başka takım. Tour başlarken kadrolara ve yıl içerisindeki performanslarına baktığımızda çok iyi bir kadro ile Tour’a geldikleri herkesin ortak fikri idi. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Çarşı’nın “karşı”lığı en çok Garmin’i vurdu, Talansky ve Hesjedal’in sıralamadaki yerleri durumun vehametini ortaya koyuyor. (Editör notu: Garmin’i kaos yaratan takım olarak görebiliriz, 9. etapta fişeği onlar ateşledi.)

Son paragrafta da bundan sonrası yaşanması olası senaryolara değinmeli. Froome’un Tour’u kazanma potansiyeli ve şansı açık ara önde. Aradaki zaman farkını eriterek bir başkasının Sarı Mayo’yu alması hiç ama hiç kolay değil. Ancak yine de Saxo, Movistar ve Belkin’in söyleyecekleri daha bitmedi. Bundan sonra bu 3 takımın da ortak hedefi Froome olacak.  Ona karşı birçok atak ve ortak çalışma göreceğimiz kesin. Tabii bu arada kendileri de sıralamanın ne kadar üstünde olacaklarını gözetmeye devam edecekler. Bu nedenle 14. etaptan başlayarak çok daha atak dolu ve zevkli bir Tour izleyeceğimize inanıyorum. ContadorKreuzigerValverdeQuintanaMollema ve Ten Dam’ın yanı sıra SchleckRodriquezFuglsang , Dan Martin ve Peraud ön grupta en iyi yerde olmak için çabalayacaklar ve etap kazanmaya çalışacaklar. Stratejik yıpratma harekatları ile sıkça karşılacağımız güzel bir “yarım Tour” bizi bekliyor.

Herkese keyifli seyirler diler, Andy’nin etap kazanmasını ve ilk 10’a girmesini dilerim. :) (Editör notu: Van Garderen’den umduğunu bulamayan yazar, şimdi de Schleck oğlanı gözüne kestirmiş)

Mustafa Arslan (@tafaizm)

Kaynaklar

  1. http://www.steephill.tv/2013/tour-de-france/photos/

Sayfanın oluşturulma tarihi: 11 Temmuz 2013
Sayfanın son güncellenme tarihi: 11 Temmuz 2013

This article has 1 comments

  1. tafaizm Reply

    Andy her daim adamımdır. yokluğunda gözüm dışarılara kaymadı değil ama 9.etapla bana geri döndü :) artık her atağı ve yükseleceği her sıra Tour u izlemeyi daha keyifli yapacak.. Asıl konu ise TVG de nasıl bir duvara tosladım hala anlayabilmiş değilim hani dopingli çıkıp yarıştan atsalar bu kadar etkilemdzdi beni :)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir