Genç Greg LeMond’un Yapılacaklar Listesi

Greg LeMond an itibarıyla Tour de France’ta sarı mayoyu kazanma başarısını göstermiş ilk ve tek Amerikalı (Armstrong ve Landis’in zaferlerinin geri alındığını dikkate alarak). Bunun yanında özellikle 1980’lerin sonları ve 1990’larda sporun içinde bulunduğu doping buhranından yakasını tamamen sıyırabilmiş sayılı şampiyonlardan bir tanesi. Hampsten ve özellikle LeMond’a kadar Amerika kıtasında bisikletin popülaritesi son derece sınırlıydı ve profesyonel rekabetçilik anlamında da Amerikalı bisikletçilerin sayısı Avrupalıların yanında yok denecek kadar azdı.

Neyse ki bu olumsuz koşullar LeMond’u durdurmaya veya yavaşlatmaya yetmedi ve profesyonelliğinin ilk yıllarından itibaren en üst seviyede performans gösterip Avrupalı meslektaşlarını zorlayan ve birçok sefer de geride bırakan bir bisikletçiyi izleme şansını yakaladık. Geriye dönüp yakın bisiklet tarihine baktığım zaman kesinlikle en beğendiğim bisikletçilerin arasında yer alan isimlerden birisi LeMond.

Kısaca en önemli başarılarını kendisini çok yakından tanımayanlar için bir hatırlatayım:

 • Tour de France – genel klasman 1. (1986, 1989, 1990)
 • Tour de France – en iyi genç bisikletçi (beyaz mayo) (1984)
 • Tour de France – kombinasyon klasmanı 1. (1985, 1986)
 • Tour de France – 5 etap galibiyeti
 • Giro d’Italia – 1 etap galibiyeti
 • Critérium du Dauphiné Libéré – genel klasman 1. (1983)
 • UCI Yol Yarışı Dünya Şampiyonluğu (1983, 1989)

Bu zaferlerinin konu olduğu birçok hikaye var (Ör: 1989 Tour de France’ı, Fignon’un sadece 8 saniye önünde kazanması) ama bu yazıda bütün bu yarışlardan öncesine gideceğiz ta ki takvimler 18 Ekim 1978’i gösterene kadar. 26 Haziran 1961 doğumlu olan Greg LeMond bu tarihte yaklaşık olarak 17 buçuk yaşındaydı. Bisiklet yarışlarına gençler klasmanında katılıyordu ama profesyonellik için henüz hala erkendi. Yine de genç LeMond gelecekte alabileceği başarıları hayal etmeye başlamıştı ve bu konuda da pek alçak gönüllü davranmadı. İşte LeMond’un kendi el yazısıyla yazmış olduğu listedeki bisiklet dünyasındaki hedefleri:


Bu liste ile ilgili olarak LeMond sonradan şöyle bir not düşmüş: “Bu listeyi 17. yaşımı doldurduktan hemen sonraki bir Avrupa seyahatimin ardından yaptım. Amerikalıların bizim Avrupalılarla rekabet edemeyeceğimize dair bir efsanesi vardı. Katıldığım 13 yarışın 9’unu kazandım. İsviçre’de 2 zafer, Fransa’da 2 zafer, Belçika’da 4 zafer ve 1 tane de Polonya’daki Doğu Bloğu etap yarışı. Mantığım bana şöyle diyordu, madem neredeyse katıldığım her yarışı kazanıyorum, o zaman neden Tour de France’ı kazanmayı hayal etmeyeyim, sonuçta efsane bisikletçiler bile bir zamanlar gençler kategorisinde yarışıyordu.”

Hedef #1 – 1979 Gençler Dünya Yol Yarışı Şampiyonası

1979’daki Gençler yol yarışı, 18 yaşındaki bisikletçinin hedeflerine olan bağlılığının ilk gergin ve heyecanlı testiydi. Greg LeMond ve Kenny De Marteleire diğer bütün bisikletçileri geride bırakmış ve birbirleriyle dans edercesine finiş çizgisine doğru ilerliyorlardı. Bu ikilinin yer kapma yarışı devam ederken, Kenny, genç LeMond’u pistin dışına doğru itmeye çalışarak avantaj elde etmeye çalıştı. Hatta sadece 1 değil bunu 2 defa denedi. Greg gidonuna hakim olmayı başararak düşmemeyi başardı ama bu esnada Kenny arayı açıp zafere koşmuştu bile. Neyse ki yarış komiserleri bu hadiseyi gözden kaçırmadılar ve Kenny’nin hareketlerini kural dışı bulup zaferi Greg LeMond’a verdiler. Böylece Greg’in listesinin ilk maddesi başarıyla tamamlandı. Gençler yol yarışı dünya şampiyonu olmuştu, aynı zamanda bu bu dalda altın madalyaya ulaşan ilk Amerikalı bisikletçi olmayı başardı.

Hedef #2 – 1980 Yaz Olimpiyatları

Greg LeMond’un ikinci hedefi olan olimpik yol yarışı altın madalyası, ABD’nin 1980 Yaz Olimpiyat Oyunlarını boykot etme kararından dolayı direk suya düştü. LeMond bu boykot kararından ötürü yarışmaya katılma şansını bile elde edemedi. Ama bisiklet takımı olarak Washington’daki White House’a davet edildiler ve Greg, Başkan Jimmy Carter ile tanışma mutluluğunu yaşadı.

Hedef #3 – (22 Yaşını Tamamlamadan) Dünya Profesyonel Yol Yarışı Şampiyonası

1983worlds

1983 Yol Yarışı Dünya Şampiyonasında ABD milli takımı

1983 yılında bisiklet dünyası bir ilke daha tanık olacak. O zamanlar amatör ve profesyonel yol yarışı dünya şampiyonaları ayrı olarak düzenleniyordu ve 3. hedefini gerçekleştirmek üzere Gred LeMond İsviçre’nin Bern kentinde koşulacak olan Dünya Profesyonel Yol Yarışı Şampiyonası için start çizgisindeki yerini almıştı. Yarışın ilk 15 turunda Greg  pelotonun önündeki yerini muhafaza etti ve 16. turda ise atağını yaptı. İtalyan Moreno Argentin ve İspanyol Faustino Ruperez, LeMond’un takip etmek istediler ama Amerikalının temposuna ayak uyduramadılar. Greg bu ikiliyi arkada bıraktı ve solo kaçışını devam ettirerek finiş çizgisinden geçen ilk isim oldu. Böylece bir ilki daha başardı, çünkü o güne kadar hiçbir Amerikalı dünya profesyonel yol yarışı şampiyonu ünvanını kazanmayı başaramamıştı. 3. hedefini de elde eden LeMond, gözünü 4. ve muhtemelen de en zor hedefi olan Tour de France şampiyonluğuna çevirdi.

Hedef #4 – (25 Yaşını Tamamlamadan) Tour de France Genel Klasmanı

Bu hedefine aslında 1985 yılında çok yaklaştı LeMond. Ama takım emirleri ve bisiklet geleneğinden ötürü sarı mayoyu taşımakta olan ve aynı zamanda da takım lideri konumunda bulunan Bernard Hinault’ya atak yapamadı. Hinault güçlük yaşadığında da ona süper domestiklik yaptı ve Hinault’nun 5. kez sarı mayo kazanmasını sağladı. Kendisi ise hem genel klasmanda, hem de puan klasmanında Tour’u 2. olarak tamamladı.

Takvimler 1986 yılını gösterdiğinde ise bu sefer Greg LeMond sarı mayodan kolay kolay vazgeçmeye niyetli değildi. Greg’in eski takım arkadaşı ve 1983-1984 yıllarında Tour de France şampiyonu olan Laurent Fignon, 1986 Tour’u başlarken şöyle bir demeç vermişti: “Greg Lemond, Tour’u kazanmak için gerekli olan bütün fiziksel niteliklere sahip. Ama bir kazanan mantalitesi yok.”

Ama LeMond bu sene çok kararlıydı. Geçen sene 1986 Tour’unda Greg’e yardım edeceğine söz veren Hinault’nun sözünü pek tutmamış olmasına rağmen, takım arkadaşı Andy Hampsten’nın yardımlarıyla ve aynı zamanda kariyerinin belki de en iyi form düzeyini yakalamasıyla Fransa Turu’nu kazanmayı başardı. Hampsten, genel klasmanda 4. olurken, geçen senenin şampiyonu ve Greg’in diğer bir takım arkadaşı olan Hinault da 2. oldu. Böylelikle LeMond hem 4. hedefini başardı, hem de Fransa Turu’nu kazanan tarihteki ilk ve tek Amerikalı bisikletçi oldu (Armstrong ve Landis’in şampiyonlukları geri alındı).

lemond-hinault-lalpe1

1986 Tour’unda Hinault ve Lemond Alpe d’Huez’e tırmanıyor.

Kaynaklar

 1. http://greglemond.com/cycling-legend/
 2. http://www.bobkestrut.com/2008/09/04/king-of-the-world/
 3. http://thebaldbiker.wordpress.com/tag/tour-de-france/
 4. http://www.cyclinghalloffame.com/riders/rider_bio.asp?rider_id=23

Sayfanın oluşturulma tarihi: 26 Ekim 2013
Sayfanın son güncellenme tarihi: 26 Ekim 2013

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir