2015 Formaları: BMC

BMC takım formaları çekimlerinde harika bir işe imza atmış, öncelikle bunu söylemem lazım. Bana sorarsanız asıl olması gereken, bütün takımların yapması gereken bu ama nedense birçok takım maddi imkanları olmasına rağmen (ki zaten masraflı bir kalem değil) detaylı fotoğraf çekimleri yapmıyor.

Harika işten kastımı açıklayayım biraz. Öncelikle şunu belirteyim, takımın bir Flickr hesabı var ve aktif kullandıklarını söyleyebiliriz. Geçen senelerdeki yeni forma yazılarını yazarken de bu bahsettiğim Flickr hesabını ziyaret etmiştim ve aradığım fotoğrafları bulabilmiştim. Bu sene de yine aynı şekilde, takımın 2015 forma çekimlerini bu hesapta bulmak mümkün. Çok anlam veremediğim bir şekilde bazı takımların fotoğraf çekimlerine ulaşmak mümkün değil. Bazen ekranın karşısında yarım saat harcayıp fotoğraflara ulaşmaya çalışıyorum, takımın Facebook, Twitter, Instagram, Flickr hesaplarını, internet sitesini ziyaret ediyorum ama yok. Sonra bazı popüler bisiklet sitelerinde ve internette genel olarak arama yapıyorum ama mümkün olmuyor.

Halbuki takımların fotoğrafların öylesine kolay ulaşılır yapmalı ki, aramayan insanların bile karşısına çıkması lazım. Sonuçta bu fotoğraflar takımın ve sponsorların reklamını yapıyor. Sponsorlar için de önemli olan görünürlük ve tanınabilinirlik.

2015 takım fotoğraf çekimi flickr

BMC’nin Flickr sayfasından bir görüntü. Ne kadar muntazam. Her bisikletçinin 3 ayrı fotoğrafı var. Bunun yanında bisikletçilerin haricindeki takım çalışanları da unutulmamış.

2014 Değerlendirmesi

2014 BMC’nin beklediği gibi geçmedi bana sorarsanız. Aslında 31 zafer elde ettiler ve içinde hatrı sayılır zaferler de var. Ama BMC için pelotonun hep en zengin takımı söylemi kullanılır. Gerçi sanırım Tinkov’un dahil olmasıyla denge Tinkoff-Saxo yönüne kaymış olabilir ama olsun. İşte bu nedenden ötürü büyük turlarda ve WorldTour yarışlarında ciddi başarılar kazanmalarını bekliyor insan ama 2014’te bu anlamda isimlerini çok duymadık. Bu seneye takımı gençleştirme politikasıyla girdiler. Hushovd emekli oldu, Sanchez ayrıldı, belki de emekli olacak, Cadel Şubat’ta bırakıyor. Zaten bu gelişmeler bile yaş ortalamasını düşürmeye yetecekken önemli sayıda genç bisikletçi de transfer ettiler. Böylece 2015’in merakla beklediğim takımlarından birisi oldu BMC.

2015 Formaları

Artık formaya gelelim. Büyük ölçüde aynı. Tek ana sponsor var ve tabii ki bu BMC. Renkler hala kırmızı ve siyah. Tasarım da ana hatlarıyla aynı. Detaylara girersek ise, omuzlarda ve kollarda geçen seneye göre siyah ve kırmızı arasında renk değişikliği yapıldığını görüyoruz. En çok göre çarpan değişiklik ise UCI WorldTour logosunun gitmesi ve takım zamana karşıda dünya şampiyonası olmalarından ötürü, onun logosunun gelmesi. Benzer şekilde geçen sene formada kendine yer bulan Bergamont ve Stromer yerini Impec ve Shimano’ya bırakmış. Şortta ise Bergamont ve Stromer’in yerini BMC almış durumda. Aynı durum kolların bitiminde de geçerli. Fotoğraflara geçelim.

BMC 2015 Transfers

BMC’nin 2015 yılındaki 8 yeni transferi

BMC Racing Team Jersey

2015 Forması dijital olarak bu şekilde tasarlanmış

BMC Racing Team Podium Sticker Cadel Evans Campbell Flakemore

Şubat ayında kariyerini noktalayacak olan Cadel Evans ve yanında da kariyerine yeni başlamış olan yine Avustralyalı Campbell Flakemore.

Damino Caruso Daniel Oss

Biraz da İtalyanlara geçelim. Soldaki isim Cannondale’den BMC’ye transfer olan Damiano Caruso. Takımdaki GK liderlerine yokuşlarda domestiklik yapabilir bu sene. Yalnız unutmayalım ki kendisi Vuelta 2014’ü 9. sırada tamamlamayı başardı. Kendisinin bazı yarışlarda ve hatta büyük turlarda lider olması çok sürpriz olmaz. Yanındaki isim ise Daniel Oss. Sevdiğim bisikletçilerden. Geçtiğimiz sene klasiklerde kendini bireysel olarak gösteremedi fazla ama takımın TTT performanslarında önemli rol oynadı.

Darwin Atapuma Greg Van Avermaet

Darwin Atapuma, geçtiğimiz yıllarda Kolombiya yol şampiyonu olduğu için bayrağının şeritlerini taşıyor. Van Avermaet ise 2014’te ulaşmak istediği seviyeye bir hayli yaklaştı bana sorarsanız. Bu sene parke taşlı klasiklerde takımın ana lideri olursa şaşırmamak lazım.

Michael Schar Peter Velits

Michael Schär, kariyerinde İsviçre yol şampiyonluğu görmüş bir bisikletçi, Atapuma gibi Schär’in forması da bunu yansıtıyor. Velits’in giydiği formanın zamana karşı forması olduğunu fark edeceksiniz. O da Slovakya şampiyonu. Bu sıfatı son 3 senedir taşıyor.

Philippe Gilbert Stefan Küng

Takımın en önemli kozlarından Philippe Gilbert ve yeni transfer Stefan Küng.

Taylor Phinney Tejay van Garderen

Karşımızda bir farklı forma daha. Captain America! Taylor Phinney. Tabii ki burada zamana karşı formasıyla boy göstermiş. Hatırlarsanız, ABD ulusal yol şampiyonasında zamana karşıyı kazandıktan sonra, yol yarışında görevli bir motorsiklet nedeniyle kaza yapmış ve bacağını kırmıştı. Kendisinin hala ne zaman eski seviyesine gelebileceği belli değil maalesef.

Yanında ise Fransa Turu’nu şu ana kadar iki kere 5. bitirmeyi başarmış Tejay Van Garderen var. Kendisinden beklentiler yüksek. Ama artık yavaş yavaş büyük turlarda podyum görmeye başlaması lazım, yoksa potansiyelinin bu kadar olduğu konusunda insanlar uzlaşacaklar.

Philippe Gilbert portrait

BMC’nin çekimlerinde her bisikletçinin bu şekilde bisikletiyle de bir pozu var. Fikir vermesi açısından iki fotoğraf eklemek istedim. Yukarıda Gilbert, aşağıda ise Schär var.

Michael Schar portraitAlessandro De Marchi

Schär’ın çekimlerde keyfi yerindeymiş belli ki. :) Son fotoğraf De Marchi’ye ait. 2014’teki atak seven yarış tarzıyla birçok hayran kazanmayı başardı. 2015’te kendisini BMC formasıyla izleyeceğiz.

bmc 2015 takım

Son olarak 29 kişilik BMC 2015 takım kadrosu.

Takımın 2014 formalarını merak ediyorsanız, 2014 Formaları: BMC
2013 formaları içinse, 2013 Formaları: BMC

Kaynaklar

  • https://www.flickr.com/photos/bmcproteam/collections/72157647725131333/
  • https://www.facebook.com/BMCProTeam
  • http://www.procyclingstats.com/team/Bmc_Racing_Team-2015

Sayfanın oluşturulma tarihi: 10 Ocak 2015
Sayfanın son güncellenme tarihi: 10 Ocak 2015

This article has 2 comments

  1. Pingback: 2015 Formaları: Cannondale – Garmin | Bisiklet Sporu

  2. Pingback: 2015 Formaları: Etixx – Quick-Step | Bisiklet Sporu

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir