Vuelta a España (İspanya Turu) 2012’yi tamamladık. Herkesin hemfikir olduğu bir konu vardı, o da Vuelta’nın bu senenin en keyifli büyük turu olduğu gerçeğiydi. Biz de tabii ki bu fikire sonuna kadar katılıyoruz.

Yarış ilk birkaç etap sonrasında 4 atlı bir yarışa sahip olacak gibi gözükse de Froome-dog’un 2. haftayla başlayan düşüşü sonrasında podyum hemen hemen garantilenmişti. %100 “Made in Spain” olan bu podyumda lider Rodriguez’di ve takibinde Contador ve Valverde vardı. Neredeyse parkur kendisi için özel olarak tasarlanmış olan Rodriguez, muhteşem formu, performansı ve yarış taktikleriyle parkuru lehine kullanmayı başarmıştı.

Neredeyse her şey belli oldu derken, 17. etapta Contador beklenmeyen bir atakla çıktı sahneye. Riskli olmasına son derece riskliydi ama içindeki kazanma arzusuyla, takım arkadaşları + Tiralongo’dan aldığı yardımla, taktiksel şaşırtmayla ve Rodriguez + Katusha’nın biraz da sınıfta kalmasıyla, genel klasman ibresini birden kendi üzerine çevirmeyi başardı. Detaylar için bir önceki bölümümüzü dinleyebilirsiniz.

Bu bölümde 18 – 21 etaplarını teker teker değerlendirdik ve sonrasında mayo klasmanlarına değindik. Tabii ki hayal kırıklığı yaşatanlar ve performansıyla bizleri şaşırtanlar da dilimizden kurtulamadı.

Velogames fantezi bisiklet dünyasında Rodriguez gibi bir son hafta yaşadım. İlk 2 haftanın neredeyse tamamında önde götürdüğüm Climbers (Eurosport TR spikerlerinin ve yorumcularının başlattığı, 50 takımı barındıran lig) ve Velocast liglerindeki liderliğimi, 17. etapta Rodriguez’in geriye düşüşü ve Valverde’nin yükselişiyle kaybetmeye başladım. Özellikle Valverde son günkü toplu sprint finişinde de puanlar alıp hem yeşil hem de beyaz mayoyu kazanınca, aradaki fark biraz daha açıldı. Yine de oldukça olumlu bir tur oldu benim adıma. Climbers ligini 2., Velocast ligini de 4. sırada bitirmeyi başardım.

Son olarak biraz da spontane bir şekilde bisiklet ve diğer sporlardaki doping testi sayısı ve çeşitliliğini karşılaştırdık. Bu konuda da gerçekten şaşırtıcı bilgiler var, dinlemenizi tavsiye ediyorum. :)

Kayıt 66 dakika. Ses dosyasını indirmek için link.
Apple iTunes üzerinden dinlemek gibi bir tercihiz var ise – iTunes link
Direk olarak sayfa üzerinden dinlemek için ise:

Açılış – Kapanış Sekansı:

Vuelta’ya damgasını vuran ve kırmızı mayonun kime gideceğinin belirlendiği etap finişini sekans olarak seçtik. Tahmin edersiniz ki 17. etaptan bahsediyoruz.

Not:

  • 17. etabın 40 dakikalık televizyon yayını için Youtube

 

This article has 1 comments

  1. Pingback: Podcast: Bisiklet Sporu Bölüm 13 – Limburg Dünya Şampiyonası 2012 #1 : Bisiklet Sporu

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir