Bir önceki bölümümüzde kısaca bahsettiğimiz Bisiklet Film Festivali ilk defa İstanbul’da gerçekleştirildi. 2001’den beri dünyanın birçok önemli şehrinde düzenlenen bu etkinliğin İstanbul programı da oldukça yoğundu. 13 Eylül Perşembe günü bir sergiyle başladıktan sonra, Cuma günü Beyoğlu’ndaki Hollanda Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilen gala ile devam edildi. Cumartesi günü ise Goethe’de çeşitli söyleşiler vardı programda ve sonrasında da 2 sinema seansı koyulmuştu. Bu arada hem Cuma hem de Cumartesi akşam/geceleri after party’ler için mekanların belirlenmiş olduğu da ekleyeyim. Bunun akabinde Pazar günkü program ile etkinlik son buldu. Bu sefer mekan Büyük Ada’ydı ve gerçekleştirilen bisiklet turu, piknik ve söyleşiler ile Bisiklet Film Festivali’ne güle güle demiş olduk.

Böyle 1. ağızdan konuşuyorum ama maalesef bütün etkinliklere katılım gösteremedim ve sadece Cuma günkü galada yer alabildim. Detaylara daha fazla değinmeyeyim burada ve sizleri podcasti dinlemeye davet edeyim.

Peki profesyonel bisiklet dünyasında neler oldu? Vuelta’yı da geride bırakmamızla, sezonun büyük turlarını tamamlamış olduk ve yavaştan sezonu toparlamaya başladık. Kanada’da koşulan tek günlük klasiklerden sonra şimdi sıra UCI Dünya Yol Şampiyonası’nda. Dünya Şampiyonası ile beraber World Tour takviminde sadece 3 yarış kalmış durumda. Diğer ikisi ise Il Lombardia ve Tour of Beijing (Pekin Turu).

Bu sene Dünya Şampiyonası Hollanda’nın Limburg eyaletinde düzenleniyor. İdari olarak tam eyalete mi denk geliyor emin değilim ama Hollanda’dan toplam 12 tane bu tipte yönetimsel bölge var ve 1 tanesi de Limburg. Sanırım böyle olunca eyalet diyebiliriz.

Elit erkekler kategorisinde 3 önemli yarış var, bunlardan ilki geçen Pazar günü koşulan ticari takımların zamana karşı yarışıydı. Bundan sonra ise bugün (19 Eylül) koşulacak olan bireysel zamana karşı ve Pazar günü şampiyonayı kapatacak yarış olan yol yarışı mevcut.

Hollanda ülke genelinde çok düz ve deniz seviyesinde bir ülke olmasına rağmen, dünya şampiyonasında kullanılan parkular birçok tırmanış ve iniş içeriyor ve atak yapmaya çok müsait. Bu nedenle takımlar zamana karşı yarışında bile enteresan görüntülere şahit olduk ve özellike yol yarışının çok keyifli geçeceğini düşünüyoruz.

Dikkat: Erkekler junior kategorisinde yani 17 ve 18 yaşındaki bisikletçilerin katılabildiği bireysel zamana karşı yarışını Norveçli Oskar Svendsen kazandı. Kendisi bugüne kadar kaydedilmiş olan en yüksek VO2Max değerine sahip, 97.5. Bundan önceki rekor 96.0 ile yine Norveçli iki isme aitti Espen Harald Bjerke ve Bjørn Dæhlie. Bu çocuk gelecekte büyük bir yıldız olmaya ciddi bir aday.

Kayıt 55 dakika. Ses dosyasını indirmek için link.
Apple iTunes üzerinden dinlemek gibi bir tercihiz var ise – iTunes link
Direk olarak sayfa üzerinden dinlemek için ise:

Açılış – Kapanış Sekansı:

Bu bölümümüzde sekansı es geçip direk Bisiklet Film Festivali ve Dünya Şampiyonası heyecanına geçtik.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir